Bal w Operze (poemat): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Linia 25: Linia 25:


==Treść==
==Treść==
Poemat składa się ze wstępu, na który złożył się cytat z [[Apokalipsa świętego Jana|Apokalipsy świętego Jana]] [Ap 18, 4-5] oraz jedenastu rozdziałów, połączonych w dość luźny związek przyczynowo skutkowy i zarys fabuły.
Poemat składa się ze wstępu, który stanowi cytat z [[Apokalipsa świętego Jana|Apokalipsy świętego Jana]] [Ap 18, 4-5] oraz jedenastu rozdziałów, połączonych w dość luźny związek przyczynowo skutkowy i zarys fabuły. Świat przedstawiony rozłożony jest na trzy plany: tytułowy bal, wioskę oraz miasto. Obok scen realistycznych, widocznych zwłaszcza we fragmentach z życia codziennego XX-wiecznej Polski, występują sceny fantastyczne, mityczne wręcz.


{|
{|

Wersja z 01:17, 28 mar 2010

Bal w Operze
Ilustracja
Autor

Julian Tuwim

Typ utworu

poemat

Wydanie oryginalne
Język

{{{język}}}

Bal w Operzekatastroficzny poemat Juliana Tuwima, przez wielu krytyków oceniany jako arcydzieło XX-wiecznej literatury polskiej[1] oraz najwybitniejsze ówczesne dzieło satyryczne[2]; napisany w 1936, w całości wydany dopiero w 1982.

Sednem powstania poematu był ostry sprzeciw Tuwima wobec rodzącego się w latach 20. faszyzmu i sanacji, a według Czesława Miłosza także obrzydzenie – zaobserwowanym przez Tuwima – zezwierzęceniem współczesnego mu świata, pogoń władzy za "pieniądzem, seksem i obżarstwem"[1]. Dzieło wywołało w swoim czasie kontrowersje w związku z postawieniem obok siebie treści religijnych, czerpanych z Apokalipsy świętego Jana, oraz licznych wulgaryzmów.

Historia powstania i wydania

Treść

Poemat składa się ze wstępu, który stanowi cytat z Apokalipsy świętego Jana [Ap 18, 4-5] oraz jedenastu rozdziałów, połączonych w dość luźny związek przyczynowo skutkowy i zarys fabuły. Świat przedstawiony rozłożony jest na trzy plany: tytułowy bal, wioskę oraz miasto. Obok scen realistycznych, widocznych zwłaszcza we fragmentach z życia codziennego XX-wiecznej Polski, występują sceny fantastyczne, mityczne wręcz.

Szablon:Spoiler

I –

II –

III –

IV –

V –

VI –

VII –

VIII –

IX –

X –

XI –

Szablon:Endspoiler

Styl i wymowa dzieła

Dzieło uznaje się powszechnie za punkt kulminacyjny twórczości Tuwima, który później miał nie pisać już utworów tak wybitnych (choć jest to opinia, a niekoniecznie fakt). Doceniono, iż poeta nie oparł satyry na dydaktycznym pouczeniu, ale na takich środkach jak: inwektywa, wyrazistość przekazu, groteskowy opis, absurd. Inną zaletą utworu jest warstwa leksykalna, w której pojawiają się słowa egzotyczne (egzotyzmy), pseudowulgaryzmy, potocyzmy czy makaronizmy.

Recepcja poematu

  1. a b Cz. Miłosz, "Bal w Operze". Apokalipsa według Juliana Tuwima
  2. Poezja "pierwszego wyrazu". W: Jerzy Kwiatkowski: Dwudziestolecie międzywojenne. Warszawa: PWN, 2001, s. 176. ISBN 83-01-13007-5.

Linki zewnętrzne

Szablon:Literatura stub