Jan Dismas Zelenka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MondalorBot (dyskusja | edycje)
m →‎Życie: poprawa linków
Linia 2: Linia 2:


== Życie ==
== Życie ==
Większość życia kompozytor ten spędził na dworze saskim u [[August II|Augusta II]]. Dwór ten był dwuwyznaniowy, ponieważ sam elektorat Saksonii był ewangelicki (luterański), ale elektor Fryderyk August II musiał przejść na katolicyzm, by zostać królem Polski.
Większość życia kompozytor ten spędził na dworze saskim u [[August II Mocny|Augusta II]]. Dwór ten był dwuwyznaniowy, ponieważ sam elektorat Saksonii był ewangelicki (luterański), ale elektor Fryderyk August II musiał przejść na katolicyzm, by zostać królem Polski.
Tak jak [[Johann Sebastian Bach]] i inni kompozytorzy odpowiadali za przygotowywanie oprawy muzycznej do nabożeństw i uroczystości protestanckich, tak Zelenka odpowiadał za część katolicką.
Tak jak [[Johann Sebastian Bach]] i inni kompozytorzy odpowiadali za przygotowywanie oprawy muzycznej do nabożeństw i uroczystości protestanckich, tak Zelenka odpowiadał za część katolicką.



Wersja z 07:48, 22 kwi 2010

Jan Dismas Zelenka (1679-1745) - był czeskim, niemieckojęzycznym kompozytorem epoki późnego baroku.

Życie

Większość życia kompozytor ten spędził na dworze saskim u Augusta II. Dwór ten był dwuwyznaniowy, ponieważ sam elektorat Saksonii był ewangelicki (luterański), ale elektor Fryderyk August II musiał przejść na katolicyzm, by zostać królem Polski. Tak jak Johann Sebastian Bach i inni kompozytorzy odpowiadali za przygotowywanie oprawy muzycznej do nabożeństw i uroczystości protestanckich, tak Zelenka odpowiadał za część katolicką.

W swej epoce był bardzo ceniony, a i dziś chwali się jego muzykę za jej niezwykłą energię i "rozmach". Zelenka komponował niemal wyłącznie dzieła religijne dlatego nazywany jest czasem "katolickim Bachem" jednak ze względu na obecność wirtuozerii w jego muzyce skrzypcowej wspominany jest też czasem jako "czeski Vivaldi".

Niektóre dzieła

  • Gratias agimus tibi D - Dur (1730)
  • Missa sanctissime trinitatis (1736)

Szablon:Kompozytorzy baroku