Gwiazda Afganistanu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Mboro (dyskusja | edycje)
m →‎Zobacz też: drobne redakcyjne
Uzupełnienie informacji o TWÓRCY i WIELKIM MISTRZU ORDERÓW i ODZNACZEŃ, ŚP. Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim
Linia 7: Linia 7:
== Utworzenie ==
== Utworzenie ==


[[Gwiazda (odznaczenie)|Gwiazdy]] ustanowiono ustawą z dnia [[14 czerwca]] [[2007]] roku o zmianie ustawy z dnia [[16 października]] [[1992]] roku o orderach i odznaczeniach, razem z [[Wojskowy Krzyż Zasługi|Wojskowym Krzyżem Zasługi]], [[Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami|Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami]], [[Morski Krzyż Zasługi|Morskim Krzyżem Zasługi]], [[Morski Krzyż Zasługi z Mieczami|Morskim Krzyżem Zasługi z Mieczami]], [[Lotniczy Krzyż Zasługi|Lotniczym Krzyżem Zasługi]], [[Lotniczy Krzyż Zasługi z Mieczami|Lotniczym Krzyżem Zasługi z Mieczami]] oraz [[Medal za Długoletnią Służbę|Medalem za Długoletnią Służbę]]. Zmiana została wprowadzona w życie [[10 października]] 2007 roku, po upływie trzech miesięcy od momentu ogłoszenia, które nastąpiło 9 lipca. Równocześnie [[Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej]] rozporządzeniem z dnia 31 lipca 2007 roku zmienił rozporządzenie z dnia 10 listopada [[1992]] roku w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń.
[[Gwiazda (odznaczenie)|Gwiazda]] Afganistanu ''została ustanowiona przez Prezydenta RP [[Lech Kaczyński|Lecha Kaczyńskiego]]'' ustawą z dnia [[14 czerwca]] [[2007]] roku o zmianie ustawy z dnia [[16 października]] [[1992]] roku o orderach i odznaczeniach, razem z [[Wojskowy Krzyż Zasługi|Wojskowym Krzyżem Zasługi]], [[Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami|Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami]], [[Morski Krzyż Zasługi|Morskim Krzyżem Zasługi]], [[Morski Krzyż Zasługi z Mieczami|Morskim Krzyżem Zasługi z Mieczami]], [[Lotniczy Krzyż Zasługi|Lotniczym Krzyżem Zasługi]], [[Lotniczy Krzyż Zasługi z Mieczami|Lotniczym Krzyżem Zasługi z Mieczami]] oraz [[Medal za Długoletnią Służbę|Medalem za Długoletnią Służbę]]. Zmiana została wprowadzona w życie [[10 października]] 2007 roku, po upływie trzech miesięcy od momentu ogłoszenia, które nastąpiło 9 lipca. Równocześnie [[Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej]] rozporządzeniem z dnia 31 lipca 2007 roku zmienił rozporządzenie z dnia 10 listopada [[1992]] roku w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń.


Zgodnie z treścią wyżej wymienionej ustawy "odznaczenia wojskowe o charakterze pamiątkowym mające w nazwie wyraz "Gwiazda" są nagrodą za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa". W systemie [[kolejność polskich odznaczeń|starszeństwa polskich odznaczeń]] zajmują miejsce po [[Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie|Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie]] i są najniższymi w aktualnym systemie odznaczeń państwowych. Gwiazda Afganistanu została ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie nazwy, wstążki, okuć oraz wzorów rysunkowych Gwiazdy Afganistanu i Gwiazdy Iraku, które weszło w życie [[1 stycznia]] [[2008]] roku.
Zgodnie z treścią wyżej wymienionej ustawy "odznaczenia wojskowe o charakterze pamiątkowym mające w nazwie wyraz "Gwiazda" są nagrodą za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa". W systemie [[kolejność polskich odznaczeń|starszeństwa polskich odznaczeń]] zajmują miejsce po [[Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie|Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie]] i są najniższymi w aktualnym systemie odznaczeń państwowych. Gwiazda Afganistanu została ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie nazwy, wstążki, okuć oraz wzorów rysunkowych Gwiazdy Afganistanu i Gwiazdy Iraku, które weszło w życie [[1 stycznia]] [[2008]] roku.

Wersja z 14:25, 25 kwi 2010

Awers
Rewers

Gwiazda Afganistanu – polskie odznaczenie pamiątkowe przyznawane żołnierzom Sił Zbrojnych i osobom cywilnym, uczestnikom polskiego kontyngentu w Afganistanie. Jest jednym z odznaczeń wojskowych, które nadawane są w czasie pokoju.

Utworzenie

Gwiazda Afganistanu została ustanowiona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ustawą z dnia 14 czerwca 2007 roku o zmianie ustawy z dnia 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach, razem z Wojskowym Krzyżem Zasługi, Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Morskim Krzyżem Zasługi, Morskim Krzyżem Zasługi z Mieczami, Lotniczym Krzyżem Zasługi, Lotniczym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Medalem za Długoletnią Służbę. Zmiana została wprowadzona w życie 10 października 2007 roku, po upływie trzech miesięcy od momentu ogłoszenia, które nastąpiło 9 lipca. Równocześnie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej rozporządzeniem z dnia 31 lipca 2007 roku zmienił rozporządzenie z dnia 10 listopada 1992 roku w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń.

Zgodnie z treścią wyżej wymienionej ustawy "odznaczenia wojskowe o charakterze pamiątkowym mające w nazwie wyraz "Gwiazda" są nagrodą za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa". W systemie starszeństwa polskich odznaczeń zajmują miejsce po Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i są najniższymi w aktualnym systemie odznaczeń państwowych. Gwiazda Afganistanu została ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie nazwy, wstążki, okuć oraz wzorów rysunkowych Gwiazdy Afganistanu i Gwiazdy Iraku, które weszło w życie 1 stycznia 2008 roku.

Nadawanie

Gwiazdę Afganistanu nadaje i wręcza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy własnej, a także na wniosek ministra właściwego do spraw obrony lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Prezydent ma również prawo do pozbawienia Gwiazdy osoby nią odznaczonej.

Zgodnie z zasadami nadawania mogą ją otrzymać żołnierze, policjanci, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz osoby cywilne, za co najmniej jeden dzień nienagannej służby rozpoczętej w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan. Odznaczenie może zostać nadane również obywatelom innych państw współdziałających z Wojskiem Polskim.

Baretka
Wstążka
Okucie

Wygląd

Odznaką jest 44 mm patynowany na brązowo medal w kształcie czteropromiennej gwiazdy z dwoma skrzyżowanymi mieczami, ostrzami skierowanymi ku górze, z wypukłym monogramem z liter "RP" na górnym promieniu i wypukłym umieszczonym pośrodku napisem "AFGANISTAN". Na dolnym promieniu i między górnymi promieniami znajdują się stylizowane liście wawrzynu. Rewers składa się z wypukłego, dwuwierszowego napisu "PACI SERVIO", a poniżej jest miejsce na wygrawerowanie przez odznaczonego dat służby. Odznaczenie zawieszone jest na jasnozielonej wstążce, szerokości 35 mm, z czerwonym paskiem szerokości 4 mm przez środek, mającej po bokach prążki białe szerokości 2 mm oraz wzdłuż boków, umieszczone symetrycznie, połączone prążki w barwach flagi Afganistanu: czarny, czerwony i zielony, szerokości 2 mm każdy. Udział w poszczególnej zmianie kontyngentu wojskowego oznacza się przez nałożenie na wstążkę okucia w kształcie listewki szerokości 5 mm, matowej, patynowanej na brązowo, z polerowanymi krawędziami, z umieszczoną pośrodku polerowaną cyfrą arabską, oznaczającą kolejną zmianę kontyngentu. Kolory baretki są identyczne ze wstążką odznaczenia.

Bibliografia

Zobacz też


Szablon:WP