Tie Break: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 63 bajty ,  10 lat temu
→‎Historia zespołu: błęsy faktograficzne-yanina
(→‎Historia zespołu: drobne redakcyjne)
(→‎Historia zespołu: błęsy faktograficzne-yanina)
Zespół powstał w 1977 roku z inicjatywy gitarzysty [[Janusz Iwański|Janusza "Yaniny" Iwańskiego]] i basisty [[Krzysztof Majchrzak (muzyk)|Krzysztofa Majchrzaka]]. Wkrótce dołączyli flecista [[Grzegorz Chmielecki]], nieżyjący już perkusista [[Czesław Łęk]] oraz saksofonista [[Piotr Leśniowski]]. Nazwę ''Tie Break'' autorstwa menedżera [[Marek Górniak|Marka Górniaka]] grupa przyjęła dwa lata później po opracowaniu materiału już z nowym członkiem – [[Antoni Gralak|Antonim "Ziutem" Gralakiem]] i na potrzeby występu na festiwalu [[Jazz Juniors]]'80. Miejscem prób i pierwszych występów był ówczesny klub Wakans. Pierwszy duży koncert będący elementem przeglądu filmów inspirowanych twórczością [[Marek Hłasko|Marka Hłaski]] grupa zagrała w ówczesnym kinie Relax.
 
W 1980 roku Tie Break wygrał festiwal [[Jazz Juniors]] w Krakowie, w tym samym roku został też laureatem festiwalu [[Jazz nad Odrą]] we Wrocławiu. PoJesienią wyjeździe1982 Majchrzaka w 1983 roku do [[Francja|Francji]]r do zespołu zaproszonydołącza został kolejny częstochowianin, [[kontrabas]]ista, wówczas jeszcze student Akademii Muzycznej w Katowicach – [[Marcin Pospieszalski]]. Następnie do zespołu dołączył jego brat [[Mateusz Pospieszalski|Mateusz]].
Jesienią 1983 r Krzysztofa Majchrzaka zastępuje Marcin Pospieszalski [[kontrabas]]ista, wówczas jeszcze student Akademii Muzycznej w Katowicach – [[Marcin Pospieszalski]].
 
Tie Break był uważany za objawienie tzw. generacji "young power", ale z powodu konfliktu z [[PAGART]]-em długo nie mógł nagrać płyty, utrudniano mu także udział w imprezach zagranicznych. Na podstawie nagrań muzycy z Tie Breaku zostali zakwalifikowani do festiwalu w [[Leverkusen]]. Formalne zaproszenie trafiło do [[Polskie Stowarzyszenie Jazzowe|Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego]] i PAGART-u, zespół dowiedział się o nim półtora miesiąca po zakończeniu imprezy.
 
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne