Elekcja 1573: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MystBot (dyskusja | edycje)
Xqbot (dyskusja | edycje)
Linia 17: Linia 17:


[[en:Free election, 1573]]
[[en:Free election, 1573]]
[[fr:Élections libres de 1573]]
[[fr:Élections libres polonaises de 1573]]

Wersja z 04:49, 1 wrz 2010

Elekcja 1573 (pierwsza wolna elekcja) – elekcja Henryka Walezego, w maju 1573 roku.

Kandydatów do objęcia tronu w kraju, który przeżył ciężkie chwile podczas bezkrólewia, pojawiło się bardzo wielu, lecz największą rolę między nimi odgrywali przedstawiciele dynastii Habsburgów i Walezjuszów. Byli to Ernest Habsburg (syn cesarza Austrii) i Henryk Walezy. Jednakże szlachta była podzielona i wyścig do tronu mogli wygrać także inni, mniej utytułowani kandydaci. O to stanowisko starali się także Iwan IV Groźny i Jan III Waza, lecz było słychać również głosy, że tron powinien objąć "król Piast". Tym Piastem był ubogi starosta bydgoski Wawrzyniec Słupski.

Ernest Habsburg mógł liczyć na poparcie części katolickiej szlachty, zaś jego głównego rywala Henryka Walezego popierała duża część szlachty, którą stanowili przeciwnicy absolutnych rządów Austriaka. Na Iwana Groźnego głosowaliby przedstawiciele prawosławnych litewskich rodów szlacheckich. Na tę elekcję przybyło ok. 40 - 50 tys. osób uprawnionych do głosowania.

W końcu, w maju 1573 roku wybrano na tron polski Francuza – Henryka Walezego. By objąć tron Polski, Walezjusz musiał podpisać ustawy: Artykuły henrykowskie i pacta conventa. Były to przepisy prawne gwarantujące odpowiedni ustrój w państwie.

Zobacz też