Borgarnes: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Luckas-bot (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, drobne techniczne
Linia 42: Linia 42:
}}
}}
[[Plik:Borgarnes.jpg|thumb|300px|Borgarnes widziane z daleka]]
[[Plik:Borgarnes.jpg|thumb|300px|Borgarnes widziane z daleka]]
'''Borgarnes''' – miasto na zachodnim wybrzeżu [[Islandia|Islandii]] zamieszkane przez ok. 2000 osób. Borgarnes leży na cyplu, który wcina się w fiord [[Borgarfjörður]]. Nie rozwinęło się tu [[rybołówstwo]], choć miasto położone jest tuż nad brzegiem. Rozwinął się tu [[przemysł (ekonomia)|przemysł]] i [[handel]]. W Borgarnes znajduje się muzeum historii naturalnej oraz park ''Skrúdgardur''. Miasto jest połączone mostem z mała wysepką [[Brákarey]] znajdującą się niedaleko brzegu.
'''Borgarnes''' – miasto na zachodnim wybrzeżu [[Islandia|Islandii]] zamieszkane przez ok. 2000 osób. Borgarnes leży na cyplu, który wcina się w fiord [[Borgarfjörður]]. Nie rozwinęło się tu [[rybołówstwo]], choć miasto położone jest tuż nad brzegiem. Rozwinął się tu natomiast [[przemysł (ekonomia)|przemysł]] i [[handel]]. W Borgarnes znajduje się:
* Muzeum Borgarfjörður (wystawa sztuki, folkloru i historii naturalnej)
* park ''Skrúdgardur''
Miasto jest połączone mostem z mała wysepką [[Brákarey]] znajdującą się niedaleko brzegu.


== Historia Borgarnes ==
== Historia Borgarnes ==
Pierwsza wzmianka o osadzie Borgarnes pochodzi z [[Saga o Egilu|Sagi o Egilu]] , choć występuje tam pod nazwą Digranes. Pierwszym osiedleńcem był [[Skallagrímur]] Kveldulfsson, ojciec słynnego skalda Egila Skallagrímssona, bohatera Sagi o Egilu.<ref>[http://www.islandia.org.pl/artykuly/2003/borgarnes.html Islandia - Polska strona o Islandii - Miasto Borgarnes na Islandii<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref> Aż do XIX wieku brak jest dalszych informacji na temat osadnictwa w tej miejscowości.
Pierwsza wzmianka o osadzie Borgarnes pochodzi z [[Saga o Egilu|Sagi o Egilu]], choć występuje tam pod nazwą Digranes. Pierwszym osiedleńcem był [[Skallagrímur Kveldulfsson]], ojciec słynnego skalda [[Egill Skallagrímsson|Egila Skallagrímssona]], bohatera Sagi o Egilu. Duża część miejscowych zabytków ma wzmiankę w tej sadze.<ref>[http://www.islandia.org.pl/artykuly/2003/borgarnes.html Islandia - Polska strona o Islandii - Miasto Borgarnes na Islandii<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref>


Gdy tylko zniesiono duński monopol handlowy, król Danii [[Fryderyk VII]] wskazał w 1861 Borgarnes jako miejsce handlu.
Aż do XIX wieku brak jest dalszych informacji na temat osadnictwa w tej miejscowości. Gdy tylko zniesiono duński monopol handlowy, król Danii [[Fryderyk VII]] wskazał w 1861 Borgarnes jako miejsce handlu.


W mieście zachował się dom towarowy z 1877 roku.
W mieście zachował się dom towarowy z 1877 roku.

Wersja z 21:46, 14 wrz 2010

Szablon:Miasto zagranica infobox

Borgarnes widziane z daleka

Borgarnes – miasto na zachodnim wybrzeżu Islandii zamieszkane przez ok. 2000 osób. Borgarnes leży na cyplu, który wcina się w fiord Borgarfjörður. Nie rozwinęło się tu rybołówstwo, choć miasto położone jest tuż nad brzegiem. Rozwinął się tu natomiast przemysł i handel. W Borgarnes znajduje się:

  • Muzeum Borgarfjörður (wystawa sztuki, folkloru i historii naturalnej)
  • park Skrúdgardur

Miasto jest połączone mostem z mała wysepką Brákarey znajdującą się niedaleko brzegu.

Historia Borgarnes

Pierwsza wzmianka o osadzie Borgarnes pochodzi z Sagi o Egilu, choć występuje tam pod nazwą Digranes. Pierwszym osiedleńcem był Skallagrímur Kveldulfsson, ojciec słynnego skalda Egila Skallagrímssona, bohatera Sagi o Egilu. Duża część miejscowych zabytków ma wzmiankę w tej sadze.[1]

Aż do XIX wieku brak jest dalszych informacji na temat osadnictwa w tej miejscowości. Gdy tylko zniesiono duński monopol handlowy, król Danii Fryderyk VII wskazał w 1861 Borgarnes jako miejsce handlu.

W mieście zachował się dom towarowy z 1877 roku.

W 1913 roku Borgarnes oficjalnie otrzymało prawa miejskie jako Borgarneshreppur, jednak zmieniło swoją nazwę na Borgarnes (isl. Borgarnesbær) w roku 1987. W 1994, Borgarnesbær połączyło się z Hraunhreppur, Norðurárdalshreppur, i Stafholtstungnahreppur pod wspólną nazwą Borgarbyggð, używając potocznej nazwy Borgarnes. W wynik uzmian administracyjnych, w 1998, Álftaneshreppur, Borgarhreppur i Þverárhlíðarhreppur, także stały się częścią Borgarbyggð.

Szablon:Stub