Tadeusz Łopuszański: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poprawa linków
(drobne redakcyjne)
(poprawa linków)
'''Tadeusz Łopuszański''' kładł wielki nacisk na wychowanie sportowe w Gimnazjum rydzyńskim, bo sam był zażartym sportowcem w swoich młodszych latach. W 1906 stworzył klub piłki nożnej uczniów II Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie. Klub ten później połączył się z innymi, żeby stworzyć Klub [http://www.wisla-krakow.info/podstrona.php?id_strony=16 Wisła-Kraków]. Łopuszański był pierwszym prezesem tego klubu.
 
Był również taternikiem, i jednym z pierwszych, którzy wspinali się na Ostry Szczyt w Tatrach w 1903. W tymże roku był członkiem komitetu organizacyjnego nowej Sekcji Turystycznej [[Polskie Towarzystwo Tatrzańskie|Polskiego Towarzystwa Tarzańskiego (PTT)]] w Zakopanem. W 1905 był członkiem grupy, która po raz pierwszy weszła na [[Żabi Szczyt Wyżni]].
 
Niestety wybuch [[II wojna światowa|II wojny światowej]] przerwał jego owocną pracę. Lata wojny spędził na wsi w majątku jednego z jego uczniów. Po wojnie nowe władze nie dopuściły Łopuszańskiego do pracy w ukochanym zawodzie. Początkowo mieszkał w Krakowie, potem przeniósł się do Gliwic, gdzie zmarł w 1955 roku.
1295

edycji

Menu nawigacyjne