Tadeusz Łopuszański: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
lit.
m (lit.)
Łopuszański kładł wielki nacisk na wychowanie sportowe w gimnazjum rydzyńskim, bo sam był zażartym sportowcem w swoich młodszych latach. W 1906 stworzył klub piłki nożnej uczniów II Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie. Klub ten później połączył się z innymi, żeby stworzyć Klub Wisła Kraków<ref>http://www.wisla-krakow.info/podstrona.php?id_strony=16</ref>. Łopuszański był pierwszym prezesem tego klubu.
 
Był również taternikiem, jednym z pierwszych, którzy wspinali się na [[Ostry Szczyt]] w Tatrach w 1903. W tymże roku był członkiem komitetu organizacyjnego nowej Sekcji Turystycznej [[Polskie Towarzystwo Tatrzańskie|Polskiego Towarzystwa TarzańskiegoTatrzańskiego (PTT)]] w Zakopanem. W 1905 był członkiem grupy, która po raz pierwszy weszła na [[Żabi Szczyt Wyżni]].
 
Wybuch [[II wojna światowa|II wojny światowej]] przerwał jego pracę. Lata wojny spędził na wsi w majątku jednego z jego uczniów. Po wojnie nowe władze nie dopuściły Łopuszańskiego do pracy w zawodzie. Początkowo mieszkał w Krakowie, potem przeniósł się do Gliwic, gdzie zmarł w 1955 roku.
 
Od roku 1899 żoną Tadeusza Łopuszańskiego była Irena BiżanskaBiżańska. Podobnie jak mąż pracowała w Gimnazjum im. Sułkowskich, zajmując się Izbą Chorych. W roku 1946 zginęła w wypadku samochodowym. Byli [[bezdzietność|bezdzietnym]] małżeństwem.
 
Tadeusz Łopuszański był odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą [[Order Odrodzenia Polski|Orderu Odrodzenia Polski]], [[Krzyż Zasługi|Złotym Krzyżem Zasługi]] i francuską [[Legia Honorowa|Legią Honorową]].
50 090

edycji

Menu nawigacyjne