Marszrutka: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 16 bajtów ,  10 lat temu
poprawka
(poprawa literówek)
(poprawka)
W czasie [[Wielka Wojna Ojczyźniana|Wielkiej Wojny Ojczyźnianej]] wszystkie samochody zostały skonfiskowane przez armię i dopiero w latach 50-tych system transportu powrócił na ulice sowieckich miast.
 
W latach 60-tych jako marszrutki jeździły minibusy [[Rīgas Autobusu Fabrika|RAF-977]]-977 (populatniepopularnie zwany "Rafik") i małe busy [[PAZ]]-652. Ich trasy były ustalane na poziomie władz miasta. Różnica w cenach pomiędzy innymi środkami transportu zmalała. Na przykład w [[Moskwa|Moskwie]] przejazd autobusem kosztował 5 kopiejek, a marszrutką 15 kopiejek, w [[Niżny Nowogród|Gorkim]] odpowiednio 6 i 10 kopiejek.
 
=== Marszrutkowy boom (1992–2000) ===
Wraz z wprowadzeniem gospodarki rynkowej nastąpił boom prywatnego transportu marszrutkami w krajach byłego ZSRR. Podupadły i niewydolny państwowy transport miejski nie był w stanie obsłużyć zapotrzebowania obywateli. Do pracy przystosowano istniejące busy, takie jak [[Ikarus]], [[LAZ]], [[PAZ]], [[Rīgas Autobusu Fabrika|RAF]], [[KAvZKAwZ]]. Dopiero w późnych latach 90-tych fabryka [[GAZ]] wprowadziła do swojej oferty samochody marki [[GAZ Gazela|Gazela]] specjalnie z myślą o tym rodzaju transportu. Samochody te okazały się hitem, tanie, łatwe w naprawie. Miały 12 miejsc siedzących i kosztowały około 8000 dolarów (co zwracało się po około roku pracy). Samochody bardzo łatwo było także przerobić na [[LPG|gaz]]. Wszystkie te atuty spowodowały, że bardzo wielu przedsiębiorczych obywateli zainwestowało w swój własny samochód rozpoczynając prywatny biznes.
 
=== Obecnie (po 2000) ===
Z czasem władze miejskie zaczęły zaostrzać przepisy bezpieczeństwa oraz udzielać licencji dla kierowców marszrutek. Przyznawały także pozwolenia na daną trasę (mniej lub bardziej lukratywną). Rezultatem działań władz był podział rynku, który został zdominowany przez duże firmy lub zrzeszenia kierowców.
 
Znacznie powiększyła się także oferta producentów samochodów. Nowe modele, specjalnie pod wykorzystanie jako marszrutki zostały wprowadzone przez zakłady PAZ, [[KAZ]] czy [[KrAZ]].
 
== Zobacz też ==
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne