Zasady budżetowe: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 57 bajtów ,  10 lat temu
drobne redakcyjne, szablon
m (HotCat: Usunięto kategorię "Polityka gospodarcza"; Szybkie dodanie kategorii "Finanse publiczne")
(drobne redakcyjne, szablon)
{{Integruj do|Budżet państwa}}
'''Zasady budżetowe''' - zasady, reguły postępowania, które powinny być przestrzegane w ustalaniu przez [[Sejm RPRzeczypospolitej Polskiej|Sejm]] zadań i form gospodarki finansowej państwa a także w kontrolowaniu działania rządu. Powinno to zapewnić sprawne i racjonalne wykorzystywanie budżetu.
 
=== Poszczególne zasady ===
* '''zasada zupełności budżetu''' - polega na zestawieniu w budżecie wszystkich a nie tylko wybranych dochodów i wydatków państwa.
* '''zasada jedności''' – oznacza, że istnieje tylko jeden [[dokument]] na całość dochodów i wydatków państwa (jedno zestawienie zwane budżetem). W ramach tej zasady rozróżnia się jedność formalną i materialną. Jedność formalna osiągana jest poprzez budowę zbiorczego budżetu państwa, obejmującego budżet władz centralnych i terenowych, co powinno zapewnić lepszą kontrolę i większą przejrzystość wydatków budżetowych. Jedność materialna natomiast głosi, że dochody tworzące fundusz budżetowy mają przeznaczenie ogólne, tzn. nie są z góry związane z określonymi celami finansowanymi z budżetu.
* '''zasada jawności''' – polega na tym, że społeczeństwo (obywatele) są zaznajomieni z budżetem jego treścią sposobem uchwalania oraz ze sprawowaniem nad nim kontroli. W praktyce oznacza to raczej prezentowanie dochodów i wydatków organom przedstawicielskim, różnym ciałom i organizacjom społecznym.
* '''zasada realności''' – postuluje maksymalną precyzję w planowaniu dochodów i wydatków budżetowych.
* '''zasada szczególności''' – oznacza, że w [[budżet|budżecie]] muszą być zawarte cele szczegółowe konkretne, a nie określone w sposób ogólny.
* '''zasada równowagi''' – jest to dążenie do tego, aby dochody były równe wydatkom, co w praktyce nie jest jednak nigdy osiągane (zawsze występuje nadwyżka lub [[deficyt budżetowy]]), a w każdym wypadku idealne zrównoważenie dochodów i wydatków jest stanem wyjątkowym; poprzestaje się tu więc na postulacie, że nadwyżka budżetowa wypracowana podczas okresu wysokiej koniunktury powinna służyć pokryciu deficytu podczas recesji; ta zasada jest nazywana Złotą Zasadą Budżetową.
* '''zasada jasności''' – (przejrzystości) polega na takiej konstrukcji budżetu i na takim ujęciu dochodów i wydatków, który umożliwia prawidłowe planowanie i łatwość oceny przez [[parlament]] i opinie publiczną; służy temu klasyfikacja dochodów i wydatków (działy, paragrafy).
*'''zasady charakterystyczne dla zarządzania finansami przedsiębiorstwa'''- przy konstruowaniu budżetu należy dążyć do oszczędności, efektywności, elastyczności itp.
 
== Zobacz też ==
* [[budżet państwa]]
 
== Bibliografia ==
* prof. Andrzej Borodo,: ''Polskie prawo finansowe. Zarys ogólny.'', Toruń 2005, ISBN 83-7285-253-7.
* prof. Andrzej Gomułowicz, prof. Jerzy Małecki,: ''Polskie prawo finansowe.'', Lexis Nexis, 2006, ISBN 83-7334-585-X.
* prof. Zbigniew Ofiarski,: ''Prawo finansowe.'', C.H. Beck, ISBN 83-7483-506-0.
* Stanisław Owsiak,: ''Finanse publiczne- teoria i praktyka.'', Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006
 
{{Ekonomia stub}}
 
{{Ekonomia stub}}
[[Kategoria:Prawo finansowe]]
[[Kategoria:Finanse publiczne]]
62 067

edycji

Menu nawigacyjne