Gu Hongzhong: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
poprawa linków
oryginalny tytuł
Linia 1: Linia 1:
'''Gu Hongzhong''' (顾闳中, [[hanyu pinyin|pinyin]] ''Gù Hóngzhōng'') – [[Chiny|chiński]] malarz, autor poziomego zwoju ''Nocny bankiet Han Xizaia''. Nie wiadomo nic o jakichkolwiek innych pracach Gu, nie zachowały się także żadne informacje o jego życiu. Han Xizai żył w czasach dynastii [[dynastia Tang|Tang]], przez co niektórzy umieszczają życie Gu właśnie w tym okresie. Kilkanaście lat temu Sheng Congwen zakwestionował jednak taką datację obrazu twierdząc, że stroje przedstawionych na obrazie postaci pochodzą z czasów dynastii [[dynastia Song|Song]].
'''Gu Hongzhong''' (顾闳中, [[hanyu pinyin|pinyin]] ''Gù Hóngzhōng'') – [[Chiny|chiński]] malarz, autor poziomego zwoju ''Nocny bankiet Han Xizaia'' (韩熙载夜宴图). Nie wiadomo nic o jakichkolwiek innych pracach Gu, nie zachowały się także żadne informacje o jego życiu. Han Xizai żył w czasach dynastii [[dynastia Tang|Tang]], przez co niektórzy umieszczają życie Gu właśnie w tym okresie. Kilkanaście lat temu Sheng Congwen zakwestionował jednak taką datację obrazu twierdząc, że stroje przedstawionych na obrazie postaci pochodzą z czasów dynastii [[dynastia Song|Song]].


== Zwój ==
== Zwój ==

Wersja z 21:02, 18 sty 2011

Gu Hongzhong (顾闳中, pinyin Gù Hóngzhōng) – chiński malarz, autor poziomego zwoju Nocny bankiet Han Xizaia (韩熙载夜宴图). Nie wiadomo nic o jakichkolwiek innych pracach Gu, nie zachowały się także żadne informacje o jego życiu. Han Xizai żył w czasach dynastii Tang, przez co niektórzy umieszczają życie Gu właśnie w tym okresie. Kilkanaście lat temu Sheng Congwen zakwestionował jednak taką datację obrazu twierdząc, że stroje przedstawionych na obrazie postaci pochodzą z czasów dynastii Song.

Zwój

Zwój mierzy 333,5 cm długości i 28,7 szerokości. Han Xizai jest postacią historyczną. Otrzymawszy wezwanie przed oblicze cesarza, z rąk którego miał otrzymać nominację urzędniczą, przybył do pałacu i w nocy urządził w nim nocne przyjęcie z alkoholem i udziałem kobiet. Gdy cesarscy wysłannicy donieśli o tym władcy, nominacja zostala natychmiast cofnięta.

Zwój był często reprodukowany w całości i we fragmentach. Stanowi unikatową, szczegółową dokumentację wyposażenia wnętrz i strojów w domu wysokiego urzędnika.

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

  • Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005. ISBN 83-05-13407-5.

Szablon:Bibliografia stop