Prawda (dziennik): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Rezabot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (Robot poprawił ta:பிராவ்தா
Linia 63: Linia 63:
[[Kategoria:Odznaczeni Orderem Lenina]]
[[Kategoria:Odznaczeni Orderem Lenina]]
[[Kategoria:Odznaczeni Orderem Rewolucji Październikowej]]
[[Kategoria:Odznaczeni Orderem Rewolucji Październikowej]]
[[Kategoria:Media w Sankt Petersburgu]]
[[Kategoria:Media w Moskwie]]


[[af:Prawda]]
[[af:Prawda]]

Wersja z 15:51, 28 gru 2011

Prawda
Ilustracja
Częstotliwość

Dziennik

Państwo WD: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Rosja
Średni nakład

100.000

[gazeta-pravda.ru Strona internetowa]

Prawda – (ros. Правда) nazwa gazety codziennej, będącej oficjalnym organem prasowym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i jej poprzedniczek.

Historia

W latach 1908-1912 w Wiedniu wychodziła socjaldemokratyczna gazeta "Prawda" kierowana przez Lwa Trockiego należącego wtedy do frakcji mienszewików (tzw. wiedeńska "Prawda"). W roku 1912 na szóstej konferencji SDPRR(b) odbywającej się w Pradze powołano z inicjatywy Lenina do istnienia gazetę o tej samej nazwie jako organ frakcji bolszewików. Pierwszy numer leninowskiej "Prawdy" wyszedł 22 kwietnia (5 maja) 1912 roku ([1]). Gazeta była przemycana na teren Rosji, a jej nakład sięgał 40-60 tysięcy egzemplarzy.

Po rewolucji lutowej Prawda była wydawana w Piotrogrodzie, jako organ KC i komitetu piotrogrodzkiego SDPRR(b). Jej nakład sięgał wtedy 85-90 tys. egz. Według niektórych historyków gazeta była wtedy finansowana przez rząd niemiecki ([2]). Po przejęciu władzy przez bolszewików w wyniku tzw. rewolucji październikowej siedziba gazety została przeniesiona do Moskwy, gdzie wychodziła odtąd jako organ KC partii. Przez cały okres władzy komunistycznej w Rosji i ZSRR była najważniejszym dziennikiem kraju (obok rządowego dziennika Izwiestija) i głównym narzędziem propagandy komunistycznej. Jej nakład sięgał 10,6 miliona egzemplarzy (w 1975 r.) W roku 1991 gazeta decyzją Borysa Jelcyna wobec puczu Janajewa przestała być organem KPZR. Obecnie jej nakład wynosi ok. 100 tys. egz.

Człon nazwy "prawda" nosiły też inne dzienniki partyjne w ZSRR, np. Komsomolska Prawda, dzienniki lokalne. Część z nich pozostała przy tej nazwie do dziś.

Redaktorzy naczelni Prawdy

Plik:Lenin reading Pravda.gif
Lenin czytający "Prawdę"

Linki zewnętrzne