Tadeusz Łopuszański: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
drobne redakcyjne
m (Usunięto kategorię "Odznaczeni Orderem Odrodzenia Polski"; Dodano kategorię "Odznaczeni Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski" za pomocą HotCat)
m (drobne redakcyjne)
Syn Edwarda i Walerii z Koriersów, uczęszczał do Gimnazjum św. Anny w [[Kraków|Krakowie]]. Studiował na wydz. filologicznym w zakresie matematyki i fizyki [[Uniwersytet Jagielloński|Uniwersytetu Jagiellońskiego]] w latach 1891-1895. Przez kilka lat pracował jako nauczyciel w szkołach w Krakowie i Rzeszowie. W latach 1902-1906 odbył dwie stypendialne podróże do Anglii, Francji, Niemiec i Szwajcarii dla zapoznania się z aktualnymi prądami w nowoczesnej pedagogice i z ruchami reformatorskimi w szkolnictwie średnim.
 
W latach 1909-1914 z własnej inicjatywy pracował w Krakowie na stanowisku inspektora szkolnego Okręgu Krakowskiego "aby„aby mieć wpływ na podnoszenie szkolnictwa ludowego"ludowego”. W latach 1911-1914 społecznie podjął dodatkową pracę jako dyrektor Wiejskiego Ogniska Wychowawczego w Prokocimiu k. Krakowa. Placówka była prowadzona przez [[Towarzystwo Szkoły Ludowej]]. W ośrodku tym przystąpił do realizacji swych założeń programowych, dotyczących konieczności zróżnicowania program nauki według zainteresowań i uzdolnień uczniów. W latach 1915-1917 na stanowisku inspektora Okręgu Szkolnego przy Komendzie Powiatowej w Lublinie wprowadzał powszechność nauczania w całym Okręgu, zaopatrywał wszystkie szkoły powiatu lubelskiego w poważne biblioteki, w znaczącej części z własnej pensji. W listopadzie 1917 przeszedł do pracy w Departamencie Oświaty w administracji [[Rada Regencyjna|Rady Regencyjnej]] w Warszawie.
 
W listopadzie 1918 objął stanowisko szefa sekcji szkolnictwa średniego, następnie podsekretarza stanu w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W latach 1919-1920 był ministrem tego resortu w rządach [[rząd Leopolda Skulskiego|Leopolda Skulskiego]] i [[Pierwszy rząd Władysława Grabskiego|Władysława Grabskiego]]. Przez następne 6 lat był podsekretarzem stanu w tymże ministerstwie. Po [[przewrót majowy|przewrocie majowym]] w [[1926]] przeszedł na emeryturę jako niewygodny politycznie.
W 1927 doprowadził do skutku swe wieloletnie zabiegi o odtworzenie [[Fundacja Sułkowskich|Fundacji Sułkowskich]] z odzyskaniem jej bazy majątkowej, uczestniczył też w organizowaniu Kuratorium Fundacji. W 1928 został przez to Kuratorium powołany na stanowisko dyrektora [[Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich]] w [[Rydzyna|Rydzynie]]. Tu realizował cel swego życia – stworzenie doświadczalnego ośrodka nowoczesnej pedagogiki dla polskiego szkolnictwa średniego. Wypracował nowoczesne metody wychowania w szkole średniej, opartego na wysokim poziomie nauki z zamiłowaniem do wybranego zawodu i zainteresowaniem sprawami społecznymi kraju. Metody te zaprezentował w swoich dwu książkach o gimnazjum w Rydzynie.
 
Łopuszański kładł wielki nacisk na wychowanie sportowe w gimnazjum rydzyńskim, bo sam był zażartym sportowcem w swoich młodszych latach. W 1906 stworzył klub piłki nożnej uczniów II Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie. Klub ten później połączył się z innymi, żeby stworzyć Klub Wisła Kraków<ref>http://www.wisla-krakow.info/podstrona.php?id_strony=16.</ref>. Łopuszański był pierwszym prezesem tego klubu.
 
Był również taternikiem, jednym z pierwszych, którzy wspinali się na [[Ostry Szczyt]] w Tatrach w 1903. W tymże roku był członkiem komitetu organizacyjnego nowej Sekcji Turystycznej [[Polskie Towarzystwo Tatrzańskie|Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT)]] w Zakopanem. W 1905 był członkiem grupy, która po raz pierwszy weszła na [[Żabi Szczyt Wyżni]].
 
== Bibliografia ==
* "Jan Bohdan Glinski, ''Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie 1928-1939 – Wychowawcy i Wychowankowie" – Jan Bohdan Glinski'', Warszawa 2005
* [http://biega.com/rydzyna/fundacja Fundacja im. Tadeusza Łopuszańskiego, dokumenty]
* "Przyjaciel„Przyjaciel Ludu"Ludu” – zeszyt V-VI – Leszno 1994 – {{ISSN|0860-3308}}.
 
== Linki zewnętrzne ==
{{Rząd Leopolda Skulskiego}}
{{Pierwszy rząd Władysława Grabskiego}}
{{Ministrowie Wyznańwyznań Religijnychreligijnych i Oświeceniaoświecenia Publicznegopublicznego}}
 
{{DEFAULTSORT:Łopuszański, Tadeusz}}

Menu nawigacyjne