Harry Potter i Zakon Feniksa (powieść): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
(Wycofano ostatnie 2 zmiany treści (zrobione przez 79.190.75.106) i przywrócono wersję 29686888 autorstwa ZéroBot)
Parę dni po tym wydarzeniu zostaje zabrany z domu przez tak zwaną "straż przednią", podczas gdy wujostwa Harry'ego nie ma w domu, do domu [[Syriusz Black|Syriusza Blacka]] – kwatery głównej Zakonu Feniksa.
 
W tym roku Ministerstwo Magii zatrudnia na stanowisku nauczyciela [[Obrona przed czarną magią (Harry Potter)|obrony przed czarną magią]] [[Pracownicy Ministerstwa Magii|Dolores Umbridge]], która potem została Wielkim Inkwizytorem Hogwartu, a przez krótki czas zastępowała Albusa Dumbledore'a na stanowisku dyrektora szkoły. Umbridge przekonuje uczniów, że to, co Harry opowiada o powrocie Voldemorta, jest totalną bzdurą.
 
Harry z [[Weasleyowie#Fred i George Weasleyowie|Fredem i George'em Weasleyami]] zostają wyrzuceni z drużyny [[quidditch]]a za to, że wdali się w bójkę z [[Draco Malfoy]]em.
Syriusz zostanie zabity przez [[Śmierciożercy|Bellatrix Lestrange]] podczas walki Zakonu Feniksa ze śmierciożercami. Harry znajduje tam przepowiednię, dotyczącą życia jego i Voldemorta. Po powrocie z ministerstwa poznaje ją w pełni, w przeciwieństwie do Voldemorta, który poznał tylko jej pierwszą część:
 
{{cytatD|OTO NADCHODZI TEN, KTÓRY MA MOC POKONANIA CZARNEGO PANA… ZRODZONY Z TYCH, KTÓRZY TRZYKROTNIE MU SIĘ OPARLI, A NARODZI SIĘ, GDY SIÓDMY MIESIĄC DOBIEGNIE KOŃCA… A CHOĆ CZARNY PAN NAZNACZY GO JAKO RÓWNEGO SOBIE, BĘDZIE ON MIAŁ MOC, JAKIEJ CZARNY PAN NIE ZNA… I JEDEN Z NICH MUSI ZGINĄĆ Z RĘKI DRUGIEGO, BO ŻADEN NIE MOŻE ŻYĆ, GDY DRUGI PRZEŻYJE… TEN, KTÓRY MA MOC POKONANIA CZARNEGO PANA, NARODZI SIĘ, GDY SIÓDMY MIESIĄC DOBIEGNIE KOŃCA…|[[Pracownicy Hogwartu#Sybilla Trelawney|Sybilla Trelawney]]}}
 
W [[Polska|Polsce]] film ukazał się [[27 lipca]] [[2007]], również w pozostałych krajach [[Europa|europejskich]] ukazał się w lipcu.
 
== Rozdziały ==
# ''Demencja [[Dursleyowie#Dudley Dursley|Dudleya]]'' (''Dudley Demented'')
#: Harry jest zły i wyżywa się na Dudleyu. Nagle zostają zaatakowani przez dwóch dementorów. Harry poskramia ich zaklęciem patronusa. Okazuje się, że ich sąsiadka, [[Członkowie Zakonu Feniksa#Arabella Doreen Figg|pani Figg]], jest charłakiem. Pomaga Harry’emu.
# ''Chmara sów'' (''A Peck of Owls'')
# ''[[Luna Lovegood]]'' (''Luna Lovegood'')
#: Znowu Harry i Weasleyowie niemal spóźniają się na Ekspres Hogwart. Harry i Ginny spotykają Nevilla w pociągu, poznają Lunę Lovegood i magazyn jej taty - Żongler. Harry widzi, że wszyscy mu się przyglądają.
# ''Nowa piosenka [[TiaraMagiczne Przydziałuobiekty z cyklu Harry Potter|Tiary Przydziału]]'' (''The Sorting Hat's New Song'')
#: Zaczyna się rok szkolny w Hogwarcie. Przed ucztą powitalną Harry zauważa, że przy stole nauczycielskim brakuje [[Rubeus Hagrid|Hagrida]]. Tiara Przydziału śpiewa nową piosenkę, w której daje ostrzeżenia. Harry poznaje Dolores Umbridge, starszego podsekretarza ministra, która jest nowym nauczycielem obrony przed czarną magią. Chłopak kłóci się z [[Gryfoni#Seamus Finnigan|Seamusem Finniganem]] i dostrzega, że nikt nie wierzy w powrót Voldemorta.
# ''[[DoloresPracownicy JaneMinisterstwa Magii#Dolores Umbridge|Profesor Umbridge]]'' (''Professor Umbridge'')
#: Fred i George zbierają ochotników do próbowania ich produktów. Harry, Hermiona i Ron rozmawiają o swoich zaplanowanych, zbliżających się SUM-ów (Standardowych Umiejętności Magicznych). Profesor Umbridge na swojej pierwszej lekcji z klasą Harry'ego próbuje ich przekonać, że wiadomość o powrocie [[Lord Voldemort|Voldemorta]] to kłamstwo, wskutek czego Harry wybucha i dostaje tygodniowy szlaban. McGonagall ostrzega go, aby panował nad swoimi emocjami.
# ''Szlaban u Dolores'' (''Detention With Dolores'')
# ''Porady zawodowe'' (''Careers Advice'')
#: Harry mówi Ginny, że bardzo chce porozmawiać z Syriuszem. Profesor McGonagall daje porady zawodowe. Harry włamuje się do biura Umbridge aby skorzystać z jej kominka do rozmowy z Syriuszem o jego ojcu. Fred i George opuszczają Hogwart.
# ''[[Magiczne stworzenia z cyklu Harry Potter#Graup|Graup]]'' (''Grawp'')
#: Harry znowu ma sen z wyobraźni Voldemorta. Gryffindor gra z Ravenclaw ostatni w tym sezonie mecz Quidditcha. Hagrid pokazuje Harry’emu i Hermionie jego przyrodniego brata Graupa i prosi, aby oni przyrzekli mu, że będą się nim opiekować, kiedy on wyjedzie. Gryffindor wygrywa z Ravenclaw i zdobywa puchar Quidditcha. Ron jest tryumfująco niesiony na boisku.
# ''Sumy'' (''O.W.L.S'')
# ''Walka i lot'' (''Fight and Flight'')
#: Hermiona i Harry prowadzą Umbridge do Zakazanego Lasu. Umbridge obraża centaury i one zabierają ją gdzieś daleko. Graup ratuje Harry’ego i Hermionę od centaurów. Ron ponownie się do nich dołącza z Neville’em, Ginny i Luną, którzy pomagają im w walce. Luna sugeruje, aby na testralach dostać się do Londynu.
# ''[[Ministerstwo Magii#Departament Tajemnic|Departament Tajemnic]]'' (''The Department of Mysteries'')
#: Harry, Ron, Hermiona, Neville, Ginny i Luna lecą do Londynu na testralach. Mogą wejść do Ministerstwa Magii przez budkę telefoniczną, więc dostają się do Departamentu Tajemnic. Znajdują pokój ze snów Harry’ego. Jest on specjalnym pokojem, w którym są małe, szklane kule, na jednej z nich widnieje napis z imieniem Harry’ego i jest później odnaleziona jako przepowiednia.
# ''Za zasłoną'' (''Beyond the Veil'')
[[Kategoria:Powieści z 2003]]
 
{{Linklink GA|en}}
 
[[ar:هاري بوتر وجماعة العنقاء]]

Menu nawigacyjne