Andrzej Szczeklik: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
cytaty, biografia, lz
→‎Biografia i działalność naukowa: poprawienie tytułu książki
Linia 51: Linia 51:
Od 2009 roku był członkiem [[Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa|Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK)]].
Od 2009 roku był członkiem [[Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa|Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK)]].


Andrzej Szczeklik był autorem i współautorem ok. 600 prac naukowych, publikowanych w czasopismach międzynarodowych i krajowych. Wydał również kilka monografii i podręczników, także za granicą. Autor książek: „Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy nauki i sztuki” (Znak, Kraków 2003), oraz „Kore — O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny” (Znak, Kraków 2007) przetłumaczonych na język angielski, niemiecki, hiszpański, węgierski, i litewski. Był członkiem Papieskiej Akademii Nauk, [[Polska Akademia Umiejętności|PAU]], [[Polska Akademia Nauk|PAN]] oraz innych towarzystw naukowych. Był doktorem honoris causa uniwersytetów medycznych w [[Warszawski Uniwersytet Medyczny|Warszawie]] i [[Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach|Katowicach]].
Andrzej Szczeklik był autorem i współautorem ok. 600 prac naukowych, publikowanych w czasopismach międzynarodowych i krajowych. Wydał również kilka monografii i podręczników, także za granicą. Autor książek: „Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki” (Znak, Kraków 2003), oraz „Kore — O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny” (Znak, Kraków 2007) przetłumaczonych na język angielski, niemiecki, hiszpański, węgierski, i litewski. Był członkiem Papieskiej Akademii Nauk, [[Polska Akademia Umiejętności|PAU]], [[Polska Akademia Nauk|PAN]] oraz innych towarzystw naukowych. Był doktorem honoris causa uniwersytetów medycznych w [[Warszawski Uniwersytet Medyczny|Warszawie]] i [[Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach|Katowicach]].


Był kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych CM UJ. Był żonaty, miał dwóch synów i córkę.
Był kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych CM UJ. Był żonaty, miał dwóch synów i córkę.

Wersja z 17:40, 14 maj 2012

Andrzej Szczeklik
{{{alt grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

29 lipca 1938
Kraków

Data i miejsce śmierci

3 lutego 2012
Kraków[1]

Miejsce spoczynku

Cmentarz Salwatorski

Zawód, zajęcie

lekarz

Uczelnia

Uniwersytet Jagielloński

Wydział

Klinika Chorób Wewnętrznych

Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Order Ecce Homo

Andrzej Tadeusz Szczeklik (ur. 29 lipca 1938 w Krakowie, zm. 3 lutego 2012 tamże[1]) – polski lekarz-naukowiec, profesor Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarz eseista i filozof medycyny, wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności, animator Akademii Młodych "PAUeczka Akademicka". Zajmował się pracą naukową z zakresu kardiologii i pulmonologii.

Biografia i działalność naukowa

Urodził się w Krakowie jako syn Edwarda Szczeklika. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną, a w roku 1961 Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. Dalej kształcił się w Stanach Zjednoczonych i w Szwecji. W roku 1963 rozpoczął pracę w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od stycznia 1972 roku objął kierownictwo Kliniki Akademii Medycznej w Krakowie. W latach 1990-1993 był rektorem Akademii Medycznej w Krakowie. Andrzej Szczeklik doprowadził do włączenia wydziałów medycznych do Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1993-96 pełnił funkcję prorektora ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1994 członek Papieskiej Akademii Nauk.

W 1975 przedstawił teorię rozwoju postaci astmy oskrzelowej, tzw. astmy aspirynowej.

W latach 70. prowadził badania nad prostacykliną i przyczynił się do wprowadzenia analogów prostacykliny do farmakoterapii.

Od 2009 roku był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).

Andrzej Szczeklik był autorem i współautorem ok. 600 prac naukowych, publikowanych w czasopismach międzynarodowych i krajowych. Wydał również kilka monografii i podręczników, także za granicą. Autor książek: „Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki” (Znak, Kraków 2003), oraz „Kore — O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny” (Znak, Kraków 2007) przetłumaczonych na język angielski, niemiecki, hiszpański, węgierski, i litewski. Był członkiem Papieskiej Akademii Nauk, PAU, PAN oraz innych towarzystw naukowych. Był doktorem honoris causa uniwersytetów medycznych w Warszawie i Katowicach.

Był kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych CM UJ. Był żonaty, miał dwóch synów i córkę.

Od listopada 2010 do swojej śmierci był członkiem Faculty of 1000[2].

Szczeklik zmarł w Krakowie, na zawał serca, połączony z zapaleniem płuc. Pogrzeb profesora odbył się 8 lutego 2012 w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Uczony został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie[3].

Nagrody i wyróżnienia

  • 1997 – nagroda czasopisma "Lancet" za odkrycie podłoża genetycznego astmy oskrzelowej
  • 1995 – przyznanie członkostwa honorowego Royal College of Physicians w Londynie za odkrycie zaburzeń krzepnięcia krwi w chorobach serca
  • 1998 – Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za wykrycie mechanizmu przeciwzakrzepowego działania aspiryny oraz badania nad patogenezą i metodami leczenia astmy oskrzelowej indukowanej aspiryną
  • 1995 – "Krakowianin Roku" (wraz z Józefem Tischnerem)
  • 1999 – nadanie tytułu doktora honoris causa AM we Wrocławiu
  • 2001 – nagroda Amerykańskiej Akademii Alergii i Immunologii
  • 2001 – nadanie tytułu doktora honoris causa AM w Warszawie
  • 2002 – nadanie tytułu doktora honoris causa Śl. AM w Katowicach
  • 2002 – Nagroda Krakowska Książka Miesiąca - (grudzień - za książkę "Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki")
  • 2003 – nadanie tytułu doktora honoris causa UM w Łodzi
  • 2008 – Nagroda TOTUS (październik - za "świadectwo głębokiego humanizmu, inspirowane nauczaniem Jana Pawła II, przekazywane w życiu i twórczości")
  • 2008 – nagroda Clemensa von Pirquet przyznana przez Europejską Akademię Alergologii i Immunologii Klinicznej
  • 2008 – nagroda "Ambasador Polszczyzny w piśmie" nadana przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
  • 2009 – nadanie tytułu doktora honoris causa UJ Kraków
  • 2012 – Nagroda Imienia Św. Kamila, przyznana pośmiertnie („w dowód uznania za całokształt pracy naukowej, nieskazitelną postawę lekarza humanisty oraz skuteczne odkrywanie duszy w medycynie")

Odznaczenia

  1. a b Kraków: Zmarł profesor Andrzej Szczeklik. „Polska The TImes”, 2012-02-03. 
  2. Andrzej Szczeklik: Former Member in Clinical Immunology - F1000. Faculty of 1000 Ltd. [dostęp 2012-03-11]. (ang.).
  3. 8 lutego pogrzeb prof. Andrzeja Szczeklika. rynekzdrowia.pl. [dostęp 2012-02-08].
  4. M.P. z 2009 r. nr 39, poz. 614 – pkt 1.

Linki zewnętrzne