Anna Langfus: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 34 bajty ,  8 lat temu
drobne redakcyjne, poprawa linków
(dodano kategorię-urodzeni w Lublinie)
(drobne redakcyjne, poprawa linków)
Jej rodzice zginęli podczas [[II wojna światowa|II wojny światowej]] w [[getto warszawskie|getcie warszawskim]]. W czasie wojny zginął również jej mąż. Po zakończeniu wojny, w [[1947]] roku wyjechała do Francji, gdzie pracowała w sierocińcu, a potem jako nauczycielka matematyki. Wyszła ponownie za mąż i urodziła córkę, Marię. Langfus uczestniczyła w życiu wspólnoty żydowskiej we Francji, pojechała do [[Izrael]]a wraz z grupą, do której należała, ''Judaïsme français''.
 
W [[1956]] wystawiony został pierwszy spektakl jej autorstwa napisany po francusku, ''Les Lépreux'' (''Trędowaci''), gdzie opisuje aresztowania Żydów polskich w [[1941]] roku. Okazał się on zbyt okrutny dla publiczności. Langfus skupiła się zatem na prozie i wydała w [[1960]] roku powieść autobiograficzną ''Le sel et le soufre'' (''Sól i siarka''), jedno z pierwszych tego rodzaju dzieł poruszających temat [[Holocaust|Zagłady]]. Jej druga powieść, ''Les bagages de sable'' (''Bagaże z piasku''), otrzymała [[Nagroda Goncourtów|nagrodę Goncourtów]] w [[1962]]. Jednym z motywów jej twórczości było powracające pytanie dotyczącego tego, co można powiedzieć na temat [[Auschwitz]] i jak to robić<ref>[http://www.upafmeg.univ-mrs.frinfo/orientalsquelettes/bittondicofemmesjuives/pages/notice/langfus.htm Biografia A. Langfus] na stronach Michèle Bitton (Uniwersytet w Marsylii), skąd pochodzi większość informacji w tym artykule.</ref>.
 
''Les bagages de sable'' stało się po jej śmierci nazwą francuskiej trupy teatralnej, która przez swoje spektakle stara się zachować pamięć o [[Holocaust|Zagładzie]].
 
[[3 stycznia]] [[2008]] roku z inicjatywy [[Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”|Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN]] na ścianie kamienicy przy ulicy Lubartowskiej 24 w [[Lublin]]ie została odsłonięta tablica poświęcona Annie Langfus o treści:
:''W latach 1920-1939 w kamienicy stojącej w podwórzu tego domu mieszkała wielka pisarka Anna Sternfinkiel. Urodziła się w Lublinie 2.01.1920. W 1962 roku nosząc nazwisko Langfus (po mężu) otrzymała jedno z najważniejszych wyróżnień literackich na świecie – nagrodę Prix Goncourt za książkę "Les Bagages de sable". Zmarła w Paryżu 12.05.1966 roku''<ref>[http://www.jewish.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=982&Itemid=57 Tablica dla Anny Langfus] -jewish.org.pl</ref>.
 
[[Kategoria:Urodzeni w 1920|Langfus, Anna]]
[[Kategoria:Zmarli w 1966|Langfus, Anna]]
[[Kategoria:Ludzie urodzeni w Lublinie]]
 
 
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne