Ustrój polityczny Ukrainy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
NickyBot (dyskusja | edycje)
m →‎Partie polityczne: main -> osobny artykuł
Sanya3 (dyskusja | edycje)
Linia 53: Linia 53:
[[Kategoria:Ustroje polityczne państw|Ukraina]]
[[Kategoria:Ustroje polityczne państw|Ukraina]]


[[bn:ইউক্রেনের রাজনীতি]]
[[bg:Политика и държавно устройство на Украйна]]
[[bg:Политика и държавно устройство на Украйна]]
[[cs:Politický systém Ukrajiny]]
[[cs:Politický systém Ukrajiny]]
[[en:Politics of Ukraine]]
[[en:Government of Ukraine]]
[[hi:युक्रेन की सरकार]]
[[es:Política de Ucrania]]
[[fr:Politique en Ukraine]]
[[it:Politica dell'Ucraina]]
[[he:פוליטיקה של אוקראינה]]
[[lt:Ukrainos politinė sistema]]
[[lt:Ukrainos politinė sistema]]
[[ru:Политика и правительство Украины]]
[[ru:Политика и правительство Украины]]
[[uk:Державний устрій України]]
[[uk:Державний устрій України]]
[[zh:烏克蘭政治]]

Wersja z 02:42, 7 lut 2013

Szablon:Źródła

Ukraina jest republiką demokratyczną z wielopartyjnym systemem politycznym. Władzą wykonawczą na Ukrainie jest Rząd Ukrainy natomiast władzę ustawodawczą sprawuje parlament Ukrainy.

Geneza ustroju

Krótko po ogłoszeniu niepodległości w 1991 roku, Ukraina przygotowała nową konstytucję oraz przyjęła wielopartyjny system. Oprócz tego Ukraina zaadoptowała cywilne i polityczne prawa dla mniejszości narodowych. Nowa demokratyczna konstytucja weszła w życie 28 czerwca 1996 roku. Zapewnia ona podstawowe prawa człowieka.

Gwarancje swobód obywatelskich

Wolność wyznania jest zapewniona przez prawo. Mniejszości narodowe mają prawo do edukacji, ośrodków kulturalnych oraz używania własnego języka. Artykuł w konstytucji mówi, że język ukraiński jest jedynym oficjalnym językiem państwa. Jednakże na Krymie gdzie mieszka liczna mniejszość rosyjska, język rosyjski jest w powszechnym użyciu.

Wolność słowa i prasy jest gwarantowana przez prawo. Jednakże media ukraińskie często są stroną na nacisków ze strony polityków. Oprócz tego zaprzestanie śledztwa w sprawie śmierci Georgija Gongadzego potwierdziło, że media na Ukrainie nie są w pełni wolne. Fakt ten mocno obniżył pozycję Ukrainy na arenie międzynarodowej.[potrzebny przypis]

Intensywna ukrainizacja oraz powrót Tatarów Krymskich która rozpoczęła się od 1992 roku spowodował wzrost liczby prorosyjskich organizacji które chciały aby Krym został zaanektowany przez Rosję (w 1954 roku Nikita Chruszczow dołączył Krym do Ukrainy w rocznicę 300 lecia ugody perejasławskiej). W lipcu 1992 roku parlamentarzyści ukraińscy oraz krymscy doszli do porozumienia na podstawie którego Krym pozostawał częścią Ukrainy a w zamian otrzymał szeroką autonomie.

Oficjalnie związki zawodowe na Ukrainie są zgrupowane w Federacji Związków Zawodowych. Od 1992 roku na Ukrainie działają niezależne związki zawodowe. Pierwszym takim związkiem były Wolne Związki Zawodowe Górników które powstały zaraz po ogłoszeniu możliwości istnienia takiego typu związków zawodowych. Także w 1992 roku zalegalizowano możliwość strajku.

Władza wykonawcza

Oto lista najważniejszych osób sprawujących władzę na Ukrainie:

Funkcja Imię Partia polityczna Data objęcia urzędu
Prezydent Wiktor Janukowicz Partia Regionów 25 lutego 2010
Premier Mykoła Azarow Partia Regionów 11 marca 2010

Prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych. Jego kadencja trwa 5 lat. Prezydent nominuje premiera, który jednak musi otrzymać także akceptację ze strony parlamentu.

Władza ustawodawcza

Rada Najwyższa Ukrainy składa się z 450 członków. Połowa członków jest wybieranych na zasadzie ordynacji proporcjonalnej natomiast druga połowa wybierana jest z okręgów wyborczych. Parlament podejmuje najważniejsze dla państwa decyzje, w tym m.in kwestie budżetu itp.

Partie polityczne

 Osobny artykuł: Partie polityczne Ukrainy.

Udział w organizacjach międzynarodowych

BSEC, CE, CEI, CIS, EAPC, EBRD, ECE, IAEA, ICAO, IFRCS, IHO, ILO, IMF, IMO, Inmarsat, Intelsat, Interpol, MKOL, IOM, ISO, ITU, NAM, OPCW, OBWE, PFP, ONZ, UNCTAD, UNESCO, UNIDO, UPU, WHO, WIPO, WMO, WToO,WTO.

Szablon:Ustroje polityczne Europa