Burke Shelley: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę linki interwiki (4) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q2928498
JarektBot (dyskusja | edycje)
Robot skopiował szablon {{Kontrola autorytatywna}} z en:Burke Shelley.; zmiany kosmetyczne
Linia 54: Linia 54:
Budgie nie jest zespołem znanym na całym świecie, ma jednak wielu fanów wśród Polaków oraz Amerykanów. Co roku odbywają się ich trasy zwane "Poland Tour", na których goszczą najwięksi fani rocka lat 60. W [[lata 80. XX wieku|latach 80]] stała się jednym z najważniejszych prekursorów nurtu zwanego [[New Wave of British Heavy Metal]]<ref>[http://www.roadrunnerrecords.com/Blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=110106 Founding BUDGIE Member RAY PHILLIPS Working On Solo Debut - Dec. 3, 2008]</ref>.
Budgie nie jest zespołem znanym na całym świecie, ma jednak wielu fanów wśród Polaków oraz Amerykanów. Co roku odbywają się ich trasy zwane "Poland Tour", na których goszczą najwięksi fani rocka lat 60. W [[lata 80. XX wieku|latach 80]] stała się jednym z najważniejszych prekursorów nurtu zwanego [[New Wave of British Heavy Metal]]<ref>[http://www.roadrunnerrecords.com/Blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=110106 Founding BUDGIE Member RAY PHILLIPS Working On Solo Debut - Dec. 3, 2008]</ref>.


Pomimo iż przez cały okres swego istnienia nie zdobyła większej popularności poza [[Wyspy Brytyjskie|Wyspami Brytyjskimi]] i [[Polska|Polską]], wśród krytyków uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych grup w historii [[heavy metal|ciężkiej muzyki]], porównywaną pod tym względem z takimi zespołami jak [[Black Sabbath]], [[Led Zeppelin]] czy [[Deep Purple]]<ref name="sharpe 30">Garry Sharpe-Young, ''Metal: The Definitive Guide'', Londyn 2007, s. 30, ISBN 9781906002015</ref>. Zespół przeżył wiele ciężkich chwil, wliczając w to upadek składu pod koniec lat 80. Reaktywowali się jednak już w 1999 roku i grają nadal do dziś.
Pomimo iż przez cały okres swego istnienia nie zdobyła większej popularności poza [[Wyspy Brytyjskie|Wyspami Brytyjskimi]] i [[Polska|Polską]], wśród krytyków uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych grup w historii [[heavy metal|ciężkiej muzyki]], porównywaną pod tym względem z takimi zespołami jak [[Black Sabbath]], [[Led Zeppelin]] czy [[Deep Purple]]<ref name="sharpe 30">Garry Sharpe-Young, ''Metal: The Definitive Guide'', Londyn 2007, s. 30, ISBN 978-1-906002-01-5</ref>. Zespół przeżył wiele ciężkich chwil, wliczając w to upadek składu pod koniec lat 80. Reaktywowali się jednak już w 1999 roku i grają nadal do dziś.


{{Przypisy|2}}
{{Przypisy|2}}

{{Kontrola autorytatywna|VIAF=79744021}}


{{DEFAULTSORT:Shelley,Burke}}
{{DEFAULTSORT:Shelley,Burke}}

Wersja z 20:34, 6 kwi 2013

{{{nazwa}}}
Ilustracja
Miejsce urodzenia

Cardiff

Instrumenty

gitara basowa
melotron

Gatunki

hard rock
heavy metal
rock and roll[1]
blues rock[1]

Zawód

muzyk

Aktywność

od 1967

Powiązania

Myf Isaac (1975 − 1977)
Helix (1983)
Dare (1988)

Zespoły
Budgie
The Superclarkes
Strona internetowa

John Burke Shelley (ur. 10 kwietnia 1950 w Cardiff) − walijski muzyk rockowy, znany głównie jako basista i wokalista zespołu Budgie.

Swoją karierę muzyczną Burke Shelley rozpoczął dołączając w 1967 do tria Budgie, z którym koncertuje do dnia dzisiejszego. Jak sam przyznaje, początkowo pozostawał pod sporym wpływem rewolucji hippisowskiej, co widać w akustycznych nagraniach Budgie, z czasem jednak jego gra w zespole stała się cięższa, a styl bliższy nurtowi heavy revolution. W jego repertuarze sporo miejsca zajmują również sentymentalne bluesowe kompozycje. Z początkiem lat 80. wzbogacił brzmienie grupy o elementy popowe i funkowe[2], a nawet soft rockowe. W tym czasie jego piosenki zaczęły nieść ze sobą treści chrześcijańskie[3].

Krytycy muzyczni lokują ostry, wysoki śpiew Shelleya obok innych oryginalnych stylów wokalnych twórców takich jak Geddy Lee oraz Robert Plant[4]. Jego znakiem rozpoznawczym na scenie stały się wielkie okulary, które przez większość życia musiał nosić z powodu dziedzicznej wady wzroku; dziś można spotkać go na koncertach najczęściej w zestawieniu swoich czerwonych trampek z przedartymi na kolanach spodniami.

Życie

Lata młodzieńcze

Jak twierdzi jego matka, rodzina Shelley ma polskie korzenie. Ich rodzina mieszkała w Szczecinie.

Do szkoły Cefn Oun Junior School chodził w niedalekim Llauishen. Potem szkoła średnia dla chłopców Cathays. Od dziecka miał kłopoty ze wzrokiem podobnie, jak jego ojciec, co spowodowało, że przez całą młodość i wiek średni nosić musiał duże okulary korekcyjne z grubymi szkłami. W późniejszym czasie to właśnie one stały się znakiem rozpoznawczym przyszłego zespołu Burke'a − Budgie.

W 1964 zaczął wraz z kolegami grać na gitarze i pisać piosenki. Jego idolami są The Beatles i Love Sculpture. W Cardiff, 1967 Burke zaczął występować ze swoim zespołem, w pierwszych miesiącach figurującym pod nazwą Budgie Droppings ("Bobki Papugi"), skróconą niebawem na żądanie księdza, który umożliwił młodym muzykom próby w świetlicy parafialnej. Podobno nazwę zespołu zaczerpnięto z serialu telewizyjnego. Historii tej jednak zaprzeczył sam Burke Shelley w wywiadzie dla pisma Tylko Rock w 2004 roku. Podobno grupa początkowo nazywała się Six Ton Budgie.

Działalność muzyczna

Burke Shelley i Steve Williams (za perkusją), 1981

Pod koniec roku 1967 założył zespół Budgie. Powiedział kiedyś, że Budgie będzie trwać tak długo, jak długo będzie mógł utrzymać gitarę w rękach, tudzież ustać na scenie. Głos Burke'a porównywano do Geddy'ego Lee z Rush, choć Shelley śpiewał ostrzej. W początkach lat 70. Burke był wyznawcą buddyzmu – gotował specjalne zdrowe jedzenie i podróżował po Azji w poszukiwaniu siebie, lecz ostatecznie powrócił do wiary chrześcijańskiej.

W 1988 Shelley zakłada grupę Superclarkes. Występują często w klubie Royal Oak w Cardiff, który stał się ich klubem macierzystym. Na gitarze grał Titch Gwilym, na perkusji Dave Watkins. W Loco Studios w Cardiff nagrali EP, która ukazała się na rynku.

10 listopada 2010 Burke, wraz z zespołem Budgie, miał zagrać koncert w Polsce, by następnie wystąpić w Czechach. Trasa została jednak odwołana, ponieważ zielonogórski lekarz Marek Chlamtacz zdiagnozował u muzyka Budgie tętniaka. Brytyjczyk przeszedł w nocy operację w szpitalu specjalistycznym w Wejherowie[5]. Muzyk szybko doszedł jednak do zdrowia, za co – na łamach swojej strony internetowej – podziękował swoim fanom oraz Bogu ("thanks to God the Father and Jesus Christ my saviour and the Holy Spirit")[6].

Spuścizna muzyczna

Budgie nie jest zespołem znanym na całym świecie, ma jednak wielu fanów wśród Polaków oraz Amerykanów. Co roku odbywają się ich trasy zwane "Poland Tour", na których goszczą najwięksi fani rocka lat 60. W latach 80 stała się jednym z najważniejszych prekursorów nurtu zwanego New Wave of British Heavy Metal[7].

Pomimo iż przez cały okres swego istnienia nie zdobyła większej popularności poza Wyspami Brytyjskimi i Polską, wśród krytyków uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych grup w historii ciężkiej muzyki, porównywaną pod tym względem z takimi zespołami jak Black Sabbath, Led Zeppelin czy Deep Purple[8]. Zespół przeżył wiele ciężkich chwil, wliczając w to upadek składu pod koniec lat 80. Reaktywowali się jednak już w 1999 roku i grają nadal do dziś.