Ewangelizacja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 55 bajtów ,  6 lat temu
m (Bot: Przenoszę 28 linków interwiki do Wikidata, znajdziesz je teraz w zasobie d:q373069)
== Ewangeliści ==
[[Plik:Bundesarchiv_Bild_194-0798-41,_Düsseldorf,_Veranstaltung_mit_Billy_Graham.jpg|thumb|Billy Graham w Düsseldorf (1954)]]
W protestantyzmie ktoś, kto regularnie głosi kazania w kościele nazywany bywa kaznodzieją. Ewangelista w niektórych kościołach - zwłaszcza ewangelikalnych - to kaznodzieja, który głosi poza obiektami kościelnymi, który podróżuje od miasta do miasta i od Kościoła do kościoła, aby rozprzestrzenić Ewangelię Jezusa Chrystusa{{r|Tadeusz J Zieliński2008-s10}}. Liczni chrześcijanie rozmaitych perspektyw teologicznych mogliby zażądać sobie tytuł „ewangelisty” ponieważ zajmują się rozprzestrzenianiem Ewangelii. W wielu kościołach uważa się, że jedną z najważniejszych funkcji kościelnych to rozprzestrzenianie wiary, że Jezus jest Zbawicielem świata.
 
Tytuł ewangelisty często jest związany z tymi, którzy prowadzą duże zgromadzenia, takie jak [[Billy Graham]], w namiotach, na stadionach, w istniejących [[Kościół (budynek)|budynkach kościelnych]], lub tych, którzy głoszą w miejscach publicznych, na rogu ulicy do przypadkowych przechodniów (ten typ głoszenia był charakterystyczny dla [[John Wesley|Wesleya]]). Powoływane są specjalne organizacje, które zajmują się organizowaniem kampanii ewangelizacyjnych (np. [[BGEA]], CFAN). Głoszenie Ewangelii dokonuje się też za pośrednictwem telewizji (tele-ewangeliści), lub internetu (internetowi ewangeliści).
 
== Wielkie kampanie ewangelizacyjne ==
* [[Krucjata Billy'ego Sundaya w Syracuse (1915)]]
* [[Los Angeles Crusade (1949)]]
* [[London Crusade (1954)]]

Menu nawigacyjne