Rewolucja irlandzka: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 135 bajtów ,  7 lat temu
→‎Następstwa: Poprawiona nieścisłość (Akt Unii z 1800 roku połączył z Królestwem Irlandii nie samo Królestwo Anglii, lecz całe Królestwo Wielkiej Brytanii).
m (Bot: Przenoszę linki interwiki (19) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q944941)
(→‎Następstwa: Poprawiona nieścisłość (Akt Unii z 1800 roku połączył z Królestwem Irlandii nie samo Królestwo Anglii, lecz całe Królestwo Wielkiej Brytanii).)
 
=== Następstwa ===
Po upadku powstania poszczególni członkowie Society of United Irishmen zeszli do podziemia, kontynuując walkę z Brytyjczykami. Większość poddała się w roku [[1800]] po ogłoszeniu Aktu Unii, który w roku 1801 doprowadził do związku [[Królestwo Wielkiej Brytanii|Królestwa AngliiWielkiej iBrytanii]] z [[Królestwo Irlandii|Królestwem Irlandii]], zwanego [[Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii|Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii]].
 
Nowo nabyte prawa i przywileje Irlandczyków dla wielu Irlandczyków były dowodem na sukces powstania 1798 r. Rebelia doprowadziła też do rozłamu pomiędzy katolikami a protestantami, którzy w początkowej fazie powstania walczyli wspólnie z Anglikami. Upadek powstania pogłębił jednak konflikt religijny pomiędzy obiema grupami, trwający do czasów obecnych.
 
=== Chronologia militarna rewolucji irlandzkiej 1798 r. ===
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne