Abraham Skórka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne
Pnti (dyskusja | edycje)
m Dodano jedno zdanie i przypis.
Linia 1: Linia 1:
'''Abraham Skórka''' (ur. 5 lipca 1950 w [[Buenos Aires]]) – pochodzący z [[Argentyna|Argentyny]] [[Biofizyka|biofizyk]], [[rabin]] i autor książek. Rektor [[Seminario Rabinico Latinoamericano]] w Buenos Aires, rabin gminy żydowskiej [http://www.beneitikva.org.ar/ Benei Tikva], profesor literatury biblijnej i rabinicznej oraz honorowy profesor prawa żydowskiego na [[Universidad del Salvador]] w Buenos Aires.
'''Abraham Skórka''' (ur. 5 lipca 1950 w [[Buenos Aires]]) – pochodzący z [[Argentyna|Argentyny]] [[Biofizyka|biofizyk]], [[rabin]] i autor książek. Rektor [[Seminario Rabinico Latinoamericano]] w Buenos Aires, rabin gminy żydowskiej [http://www.beneitikva.org.ar/ Benei Tikva], profesor literatury biblijnej i rabinicznej oraz honorowy profesor prawa żydowskiego na [[Universidad del Salvador]] w Buenos Aires. Rodzina Abrahama Skórki pochodzi z Polski<ref>"Papież w pułapce", http://swiat.newsweek.pl/papiez-w-pulapce,104479,1,1.html</ref>.


== Kariera ==
== Kariera ==

Wersja z 00:44, 26 lip 2013

Abraham Skórka (ur. 5 lipca 1950 w Buenos Aires) – pochodzący z Argentyny biofizyk, rabin i autor książek. Rektor Seminario Rabinico Latinoamericano w Buenos Aires, rabin gminy żydowskiej Benei Tikva, profesor literatury biblijnej i rabinicznej oraz honorowy profesor prawa żydowskiego na Universidad del Salvador w Buenos Aires. Rodzina Abrahama Skórki pochodzi z Polski[1].

Kariera

W roku 1973 ukończył Seminario Rabinio Latinamericano jako wyświęcony rabin[2].

W roku 1979 obronił doktorat z chemii na University of Buenos Aires. Skórka jest autorem prac naukowych w dziedzienie biofizyki oraz badań biblijnych i talmudycznych.

Otrzymał doktorat od Jewish Theological Seminary of America z Nowego Jorku[3].

W roku 2010 Universidad Católica Argentina przyznał mu doktorat honorowy [4]. Było to wydarzenie bezprecedensowe - po raz pierwszy w Ameryce Łacińskiej katolicki uniwersytet przyznał honorowy doktorat żydowskiemu rabinowi[5].

Abraham Skórka przeprowadził z arcybiskupem Buenos Aires – Jorge Mario Bergoglio, późniejszym Papieżem Franciszkiem, serię debat religijnych dotyczących zagadnień takich jak Bóg, fundamentalizm, ateizm, śmierć, holokaust, homoseksualizm oraz kapitalizm. Debaty te odbywały się na przemian w siedzibie biskupa oraz w siedzibie Benei Tikva. Ich treść została opublikowana w książce p.t. Sobre el Cielo y la Tierra (Between Heaven and Earth)[6][7].

Przypisy