Zamek w Kwidzynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Usermb (dyskusja | edycje)
Poprawki stylistyczne
Usermb (dyskusja | edycje)
Ostateczne poprawki
Linia 58: Linia 58:
Muzeum w Kwidzynie posiada w swoich zbiorach drewniane rzeźby pochodzące z XVI-XVIII wieku.
Muzeum w Kwidzynie posiada w swoich zbiorach drewniane rzeźby pochodzące z XVI-XVIII wieku.


* Meble
W zbiorach Muzeum znajdują się pojedyncze egzemplarze skrzyń i mebli z XIV–XIX wieku. Najstarszym eksponatem jest XIV-wieczna dębowa skrzynia obita pasami żelaza, pochodząca z kościoła w Gardei. Z mebli późniejszych na uwagę zasługuje intarsjowany stół
z marmurowym blatem, pochodzący z 1648 roku oraz dwa XVIII-wieczne fotele.


* Szkło i ceramika
* Szkło i ceramika

Wersja z 20:32, 14 lis 2013

Zamek w Kwidzynie
Symbol zabytku nr rej. 164/N z 9 grudnia 1961[1]
Ilustracja
Zamek od strony zachodniej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kwidzyn

Ukończenie budowy

XIV w.

Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Zamek w Kwidzynie od strony zachodniej nocą
Zamek. Widok z placu przed teatrem
Gdanisko zamku i skrzydło zachodnie

Zamek w Kwidzynie – zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie wzorowany na zamkach krzyżackich.

Opis

Zamek na przestrzeni dziejów był wielokrotnie przebudowywany, w zależności od różnych czynników był rozbudowywany i częściowo rozbierany. W czasie swego największego rozwoju (między XVI a XIX wiekiem) stanowił on czteroskrzydłowy, regularny kompleks z krużgankowym dziedzińcem wewnętrznym. W narożach rozbudowano regularne czteroboczne wieże, zwieńczone strzelistymi czterospadowymi dachami. Wyjątkiem pozostała wysoka (59m) wieża znajdująca się w południowo wschodnim narożu, będąca jednocześnie dzwonnicą katedry. Na przełomie XVIII i XIX wieku zamek został częściowo rozebrany przez władze pruskie. Demontaż objął dwa skrzydła: wschodnie (przylegające do katedry) i reprezentacyjne skrzydło południowe (znajdujące się od strony starego miasta), w którym znajdował się między innymi refektarz biskupi. Od tego czasu zamek stracił swą zamkniętą, regularną formę.

Charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna gdanisko - usytuowana w odległości 55 metrów od zachodniego skrzydła zamku na najniższych terasach doliny wiślanej. Gdanisko jest połączone z głównym korpusem zamku najdłuższym na świecie gankiem wspartym na pięciu wysokich arkadach o wysokości kilkunastu metrów. Od północy znajduje się wieża studzienna połączona dwiema arkadami z zamkiem, potocznie nazywana małym gdaniskiem.

Historia

Zamek zaczęto budować ok. 1233, ukończono w drugiej połowie XIV w. Skrzydła południowe i wschodnie zostały rozebrane w końcu XVIII w., od tego czasu wnętrza kilkakrotnie przebudowywano na potrzeby urzędów, a w latach 1855-1875 budowlę poddano rekonstrukcji. Obecnie mieści się tutaj muzeum.

Zobacz też

Ekspozycje

  • Malarstwo i grafika

Większość kolekcji malarstwa kwidzyńskiego Muzeum stanowią obrazy pochodzące z dawnych zbiorów rodziny Sierakowskich z Waplewa Wielkiego, wśród którego wyróżniają się: anonimowy XVII-wieczny portret Mężczyzny z czaszką, a także późniejsze, XVIII- i XIX-wieczne prace L. Schorera, P. Lütke, A. Adama, B. van Moera, C. Hübnera. Zbiory grafiki zawierają rysunki, drzeworyty i litografie.

  • Rzeźba

Muzeum w Kwidzynie posiada w swoich zbiorach drewniane rzeźby pochodzące z XVI-XVIII wieku.


  • Szkło i ceramika

W skład kolekcji wchodzą zabytki przejęte po dawnym Heimatmuseum Westpreussen oraz przedmioty pochodzące ze znaleziska z okolic Kwidzyna z 1988 roku. Na uwagę zasługują m.in. dzbany, których brzuśce pokrywano ciemną glazurą i zdobiono ornamentem, natomiast szyjki i dolne krawędzie pokrywano jasną glazurą.


  • Militaria

Na kolekcję militariów Muzeum w Kwidzynie składają się przede wszystkim: broń biała, przeważnie XIX-wieczna francuska i niemiecka, broń palna oraz elementy uzbrojenia ochronnego, rzędu końskiego, a ponadto zbiór kul kamiennych i grotów. Najcenniejszym eksponatem w kolekcji jest spiżowa bombarda na kule kamienne, pochodząca z XV wieku, z wizerunkiem tronującej Madonny z Dzieciątkiem.


  • Wyroby z kamienia

Wyroby z kamienia reprezentowane są przez siekierki i toporki, narzędzia krzemienne z epoki kamienia, młoty, motyki, rozcieracze oraz żarna.

  • Wyroby z kości i poroża

Wyroby z kości i poroża to niewielka grupa zabytków w zbiorach kwidzyńskiego muzeum. Wśród nich na uwagę zasługują: młot wykonany z poroża jelenia oraz dwa bogato zdobione grzebienie kościane.

  • Wyroby z metali nieszlachetnych

Wyroby z metali nieszlachetnych stanowią istotną część zbiorów Muzeum. Znajdują się wśród nich zdobione zapinki, naszyjniki z brązu, bransolety, klamry i sprzączki pasów, militaria, ponadto nożyki oraz igły.

  • Wyroby ze szkła i bursztynu

To najmniej liczna grupa zabytków archeologicznych. Składają się na nią: sznur szklanych paciorków, kabłączek zdobiony paciorkami z niebieskiego szkła, kilkanaście bursztynowych paciorków i odłamki surowca bursztynowego.

  • Współczesna sztuka ludowa

Kolekcja współczesnej sztuki ludowej obejmuje eksponaty o zróżnicowanym poziomie, od dzieł typowych dla sztuki ludowej, prymitywnych w formie i w treści, po sztukę warsztatowo bardziej dojrzałą.


  • Meble

Zabytki meblarstwa ludowego, obejmują eksponaty pochodzące z końca XVIII i drugiej połowy XIX wieku. Zgromadzone eksponaty zostały wykonane w małomiasteczkowych warsztatach, wśród mebli dominują sprzęty o formach prymitywnych i niezbyt wyszukanym zdobnictwie oraz meble charakterystyczne dla II połowy XIX stulecia, bogato zdobione, nawiązujące do mebli barokowych. Najstarszym meblem znajdującym się w kolekcji jest malowana, dwudrzwiowa szafa na odzież z roku 1789.

  • Tkactwo, zdobnictwo tkanin, strój ludowy

Bogato reprezentowany zbiór z dziedziny obróbki lnu i tkactwa obejmuje rafle żelazne i szczotki do czesania lnu, kołowrotki, motowidła, wijadła, snowadła, szpulowniki oraz warsztat tkacki.

  • Kowalstwo

Zbiór zabytków z dziedziny kowalstwa obejmuje kute, żelazne wafelnice, garnki, rondle, miski oraz patelnie. Ponadto znajdują się w nim chorągiewki wiatrowe oraz wywieszki cechowe, z których najstarsza, wywieszka cechu sukienników i postrzygaczy owiec, pochodzi z XVI wieku. Z zabytków kowalstwa artystycznego, na uwagę zasługuje rzeżba przedstawiająca św. Jerzy walczącego ze smokiem.

  • Plecionkarstwo

Muzeum w Kwidzynie posiada w swoich zbiorach szereg eksponatów z dziedziny plecionkarstwa, które niegdyś stanowiło istotne źródło dochodu mieszkańców Powiśla. Wśród eksponatów przeważają koszyczki do owoców i wełny, miarki zbożowe oraz kosze do przechowywania ziarna.

  • Rybołówstwo

Muzeum posiada również szereg zabytków związanych z rybołówstwem, wykorzystywanych kiedyś przez rybaków wiślanych - od żaków i sieci wraz z kołowrotami, po rożna, służące do smażenia złowionych ryb.

  • Zbiory entomologiczne

Kolekcja owadów zgromadzona przez Muzeum w Kwidzynie liczy kilkaset egzemplarzy. W jej skład wchodzą głównie krajowe gatunki owadów. Na uwagę zasługuje zbiór motyli dziennych i nocnych oraz ważek, charakterystycznych dla ekosystemów regionu Powiśla.

  • Zbiory herpetologiczne

Muzeum posiada kolekcję eksponatów prezentujących szereg gatunków krajowej fauny gadów i płazów. W zbiorach znajdują się ponadto gatunki egzotyczne, takich jak indyjski gawial, greckie gatunki żółwi oraz północnoamerykański aligator.

  • Zbiory ornitologiczne

Wśród ptactwa wodno-błotnego wyróżnia się zbiór samców bataliona, w różnobarwnych szatach godowych. Poza przedstawicielami gatunków rodzimych, w kolekcji znajdują się egzemplarze nie występujące w Polsce, takie jak alka krzywonosa czy mewka chińska oraz sęp płowy.

  • Zbiory teriologiczne

Kolekcja ssaków zgromadzona przez kwidzyńskie Muzeum liczy około 70 eksponatów. Składają się na nią gatunki zamieszkujące obszar naszego kraju - od żubra, poprzez przedstawicieli ssaków kopytnych i drapieżniki, do najmniejszych owadożernych ryjówek.

  • Zbiory paleontologiczne i zwierząt wymarłych.

Do najciekawszych eksponatów należą: czaszka tura wraz z kilkunastoma kośćmi tego zwierzęcia, ząb trzonowy mamuta, a także dobrze zachowane, skamieniałe jajo gada z epoki mezozoicznej.



Bibliografia

Linki zewnętrzne