Zasady budżetowe: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
,
(poprawnie: zasada szczegółowości zamiast szczególności)
(,)
* '''zasada zupełności budżetu''' – polega na zestawieniu w budżecie wszystkich a nie tylko wybranych dochodów i wydatków państwa.
* '''zasada jedności''' – oznacza, że istnieje tylko jeden [[dokument]] na całość dochodów i wydatków państwa (jedno zestawienie zwane budżetem). W ramach tej zasady rozróżnia się jedność formalną i materialną. Jedność formalna osiągana jest poprzez budowę zbiorczego budżetu państwa, obejmującego budżet władz centralnych i terenowych, co powinno zapewnić lepszą kontrolę i większą przejrzystość wydatków budżetowych. Jedność materialna natomiast głosi, że dochody tworzące fundusz budżetowy mają przeznaczenie ogólne, tzn. nie są z góry związane z określonymi celami finansowanymi z budżetu.
* '''zasada jawności''' – polega na tym, że społeczeństwo (obywatele) są zaznajomieni z budżetem, jego treścią sposobem uchwalania oraz ze sprawowaniem nad nim kontroli. W praktyce oznacza to raczej prezentowanie dochodów i wydatków organom przedstawicielskim, różnym ciałom i organizacjom społecznym.
* '''zasada realności''' – postuluje maksymalną precyzję w planowaniu dochodów i wydatków budżetowych.
* '''zasada szczegółowości''' – oznacza, że w [[budżet|budżecie]] muszą być zawarte cele szczegółowe konkretne, a nie określone w sposób ogólny.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne