Radogoszcz (osiedle): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne redakcyjne
drobne redakcyjne
Linia 52: Linia 52:
Pierwsze wzmianki o wsi Radogoszcz datowane są na [[1242]] rok. W dokumencie pisanym z 1242 roku Radogoszcz wymieniony jest jako miejsce zjazdu książąt polskich, w którym uczestniczył [[Konrad I Mazowiecki]]. Do [[1946]] roku istniała [[gmina Radogoszcz]].
Pierwsze wzmianki o wsi Radogoszcz datowane są na [[1242]] rok. W dokumencie pisanym z 1242 roku Radogoszcz wymieniony jest jako miejsce zjazdu książąt polskich, w którym uczestniczył [[Konrad I Mazowiecki]]. Do [[1946]] roku istniała [[gmina Radogoszcz]].


Podczas II wojny światowej, z dniem 1 stycznia 1940 r., gmina Radogoszcz została włączona w obszar okupowanej Łodzi (Litzmannstadt); od czerwca 1940 otrzymała, zgodnie z nowym podziałem administracyjnym obszaru Litamannstadt, status tak zwanej "dzielnicy zewnętrznej" p.n. "Radegast", obejmującej także tereny części [[Żabieniec|Żabieńca]], [[Teofilów|Teofilowa]] i [[Helenów|Helenowa]]<ref>Bojanowski Tadeusz, Łódź pod okupacją niemiecką w latach II wojny światowej, 1939-1945. Łódź 1992, s. 59.</ref>.
Podczas II wojny światowej, z dniem 1 stycznia 1940 r., gmina Radogoszcz została włączona w obszar okupowanej Łodzi ([[Litzmannstadt]]); od czerwca 1940 otrzymała, zgodnie z nowym podziałem administracyjnym obszaru Litamannstadt, status tak zwanej "dzielnicy zewnętrznej" p.n. "Radegast", obejmującej także tereny części [[Żabieniec|Żabieńca]], [[Teofilów|Teofilowa]] i [[Helenów|Helenowa]]<ref>Bojanowski Tadeusz, Łódź pod okupacją niemiecką w latach II wojny światowej, 1939-1945. Łódź 1992, s. 59.</ref>.


[[Plik:Radogoszcz mauzoleum.jpg|thumb|100px|right|Mauzoleum radogoskie u zbiegu ulic Zgierskiej i gen. J. Sowińskiego, miejsce pamięci.]]
[[Plik:Radogoszcz mauzoleum.jpg|thumb|100px|right|Mauzoleum radogoskie u zbiegu ulic Zgierskiej i gen. J. Sowińskiego, miejsce pamięci.]]

Wersja z 13:39, 10 lut 2014

[[Plik:{{{herb miasta}}}| 30x40px| link=| alt=]]
{{{nazwa}}}
{{{nazwa oryginalna}}}
osiedle w Łodzi {{{dopełniacz nazwy miasta}}}
ilustracja
[[Plik:{{{herb}}}|100px| Herb]] [[Plik:{{{flaga}}}|100px| border|Flaga]]
[[Herb {{{dopełniacz nazwy}}}|Herb]] [[Flaga {{{dopełniacz nazwy}}}|Flaga]]
Państwo {{{państwo}}}
Miasto

Łódź

Populacja 
• liczba ludności


{{{liczba ludności}}}

• gęstość

{{{gęstość zaludnienia}}} os./km²

Strefa numeracyjna

{{{numer kierunkowy}}}

Kod pocztowy

{{{kod pocztowy}}}

Tablice rejestracyjne

{{{tablice rejestracyjne}}}

Plan {{{dopełniacz nazwy}}}
[[Plik:{{{plan}}}|240x240px|alt=Plan {{{dopełniacz nazwy}}}|]]
Położenie na mapie {{{dopełniacz nazwy miasta}}}
[[Plik:{{{mapa}}}|240x240px|alt=Położenie na mapie|]]
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:town}
Strona internetowa

Radogoszcz - dawniej gmina i wieś pomiędzy Zgierzem a Łodzią, po II wojnie światowej ostatecznie - wraz z innymi przyległymi wsiami - włączona w granice administracyjne Łodzi; obecnie (jednostka pomocnicza gminy) w północnej części Łodzi, na Bałutach, zamieszkiwane przez 32 976 osób[1]. Składa się głównie z bloków mieszkalnych wybudowanych głównie w latach 80. XX wieku. Poza tym w skład osiedla wchodzą też pobliskie obszary, m.in. dawnej podłódzkiej wsi Helenówek, leżące przy granicy ze Zgierzem.

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi Radogoszcz datowane są na 1242 rok. W dokumencie pisanym z 1242 roku Radogoszcz wymieniony jest jako miejsce zjazdu książąt polskich, w którym uczestniczył Konrad I Mazowiecki. Do 1946 roku istniała gmina Radogoszcz.

Podczas II wojny światowej, z dniem 1 stycznia 1940 r., gmina Radogoszcz została włączona w obszar okupowanej Łodzi (Litzmannstadt); od czerwca 1940 otrzymała, zgodnie z nowym podziałem administracyjnym obszaru Litamannstadt, status tak zwanej "dzielnicy zewnętrznej" p.n. "Radegast", obejmującej także tereny części Żabieńca, Teofilowa i Helenowa[2].

Mauzoleum radogoskie u zbiegu ulic Zgierskiej i gen. J. Sowińskiego, miejsce pamięci.

Okres okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej związał nazwę "Radogoszcz" z tragicznymi dziejami "Rozszerzonego więzienia policyjnego", spalonego w nocy z 17 na 18 stycznia 1945, na kilkadziesiąt godzin przed wejściem Rosjan do miasta, wraz z co najmniej 1 500 więźniami. Dziś w tym miejscu znajduje się mauzoleum, oddział "Radogoszcz" Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Z dniem zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi (19 stycznia 1945) przestały z mocy prawa obowiązywać wszystkie decyzje administracyjne okupanta. W związku z czym Radogoszcz ponownie powrócił do statusu gminy i wsi, ale już na przełomie października i listopada 1945 r. został decyzją Miejskiej Rady Narodowej w Łodzi, o utworzeniu "Wielkiej Łodzi" ponownie włączony w jej obszar[potrzebny przypis]. Została ona potwierdzona rozporządzeniem z dn. 20 grudnia 1945 Rady Ministrów o zmianie granic miasta Łodzi[3]. W tym momencie obszar gminy Radogoszcz zamieszkiwało 26 tys. mieszkańców[4].

Podział Radogoszcza

Ulica Zgierska dzieląca Radogoszcz na część wschodnią - po prawej - i zachodnią - po lewej.

Po wybudowaniu w latach 80. XX w. dużego osiedla mieszkaniowego Radogoszcz - i osiedle - zostało podzielone na "Radogoszcz-Wschód" i "Radogoszcz-Zachód". Linią podziału jest biegnąca przez jego środek ul. Zgierska. Osiedla posiadają oddzielne administracje (spółdzielcze), oddzielne sieci kablowe TV oraz różnią się nieco architektonicznie. Jednak w strukturze administracyjnej miasta jest jedna jednostka pomocnicza miasta (Osiedle Radogoszcz), w skład której wchodzą wymienione wyżej osiedla oraz osiedle "Liściasta" (nazwa od ulicy, wzdłuż której powstało).

Radogoszcz Wschód

Telekomunikacja Polska, Łódź-Północ ul. Okoniowa 16

Osiedle Radogoszcz Wschód powstało pod koniec lat osiemdziesiątych na terenach bagnistych oraz starej cegielni, po której zostały szczątki. Znajduje się w na wschód od ulicy Zgierskiej, otaczające je ulice to: od północy i wschodu - Świtezianki, a od południa ulica gen. W. Sikorskiego, w jego niedalekiej odległości (około 15 min. drogi spacerem) znajduje się Las Łagiewnicki.

Osiedle ""Sitowie"

Historia osiedla "Sitowie" sięga roku 1980, kiedy to między zarządem ówczesnej spółdzielni "Lokator" a członkami oczekującymi zostały podpisane pierwsze umowy na budowę mieszkań na terenie po wschodniej stronie ulicy Zgierskiej. W tym samym okresie trwała już budowa osiedla "Radogoszcz-Zachód". Osiedle "Sitowie" zostało wybudowane i zasiedlone od grudnia 1982 do listopada 1987. Budowane bloki powstały w tzw. systemie szczecińskim, takim samym jak osiedla "Radogoszcz-Zachód" czy Retkinia. System ten charakteryzował się taniością, szybkością budowy, choć miał też swoje wady. Jak na owe czasy był już dość przestarzałym; to jedne z ostatnich bloków tego typu w Łodzi. Do jego podstawowych wad należy zaliczyć niemożność różnorodnego kształtowania powierzchni mieszkań – wszystkie mieszkania mają ten sam układ – M3 składające się z 2 pokoi i kuchni ma 42,42 zaś M4 niewiele ponad 53 m². Lokale charakteryzują się identycznym rozkładem pomieszczeń, do tego doszła nie najlepsza jakość wykonania i przemarzające ściany ze względu na zbyt mały współczynnik przenikalności cieplnej. Po rozpadzie SM "Lokator" w roku 1995 osiedle "Sitowie" zostało połączone wraz z nowszymi blokami, które powstały w latach 1985 – 1994 w kwadracie ulic Świtezianki, Zgierska, Sikorskiego, wchodząc w skład nowej spółdzielni mieszkaniowej pn. "Radogoszcz-Wschód". Jest jego enklawą, mającą grupę członkowską oraz przedstawicieli w organach SM "R-W". "Sitowie", składające się z 29 bloków (958 mieszkań), jest drugą z największych enklaw "SM "R-W" (więcej mieszkań ma jedynie enklawa "300"). "Sitowie" to również 15,3% powierzchni użytkowej mieszkań, a więc w dużym uogólnieniu 15,3% budżetu "SM "R-W".

Radogoszcz Zachód

Osiedle Radogoszcz Zachód znajduje się na Zachód od ulicy Zgierskiej. Otaczają go ulice od północy ulica Sianokosy, od zachodu ulica 11 Listopada, natomiast od południa aleja Włókniarzy. Osiedle to powstało w latach 80. XX wieku.

Ciekawostki

  • Kiedyś, podobnie jak nazwa miasta Bydgoszcz, nazwa wsi Radogoszcz była również rodzaju żeńskiego (jadę do Radogoszczy).
  • Według wielu źródeł[potrzebny przypis] w Radogoszczy już w XIII w. istniał gródek obronny, prawdopodobnie nad rzeką Sokołówką na niewielkim wzgórku na terenie dzisiejszego Parku im. Adama Mickiewicza. Jednak do dzisiaj nie przeprowadzono badań archeologicznych w tym miejscu. Miejsce domniemanego usytuowania gródka, nie jest do dzisiaj w żaden sposób oznakowane.

Adres Rady Osiedla

91-363 Łódź, ul. Jesionowa 38 (Szkoła Podstawowa Nr 122); tel.: (42) 659 24 37.

  1. Załącznik nr 15 do uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 9 stycznia 2008 r.
  2. Bojanowski Tadeusz, Łódź pod okupacją niemiecką w latach II wojny światowej, 1939-1945. Łódź 1992, s. 59.
  3. „Dziennik Urzędowy”, 13 II 1946, nr 4, poz. 35. („(...) § 1. Włącza się do obszaru miasta Łodzi: gminę Radogoszcz pow. łódzkiego – całą, (...). § 2. Nowa linia graniczna obszaru miasta Łodzi biec będzie następująco: od punktu przecięcia z szosą Łódź – Zgierz, w kierunku wschodnim, wzdłuż granicy miasta Zgierza i kolonii Radogoszcz, aż do granicy wsi Łagiewniki Małe i dalej północną granicą wsi Łagiewniki Małe, do granicy osady Łagiewniki (...). Następnie, po przekroczeniu szosy Łodź – Aleksandrów, nowa linia graniczna miasta biegnie w kierunku północno-wschodnim, wzdłuż granicy pomiędzy wsiami Grabieniec, Kały AB, osadą Borowiec, wsią Marianów, wsią Żabieniec i kolonią Radogoszcz z jednej strony, a wsiami Zimna woda, Huta Aniołów i Sokołów oraz lasem miasta Zgierza z drugiej strony, aż do punktu wyjściowego, określonego na początku niniejszego paragrafu, w miejscu przecięcia południowej granicy lasu miejskiego m. Zgierza z szosą Łódź – Zgierz, w którym to punkcie zamyka się obwód nowej linii granicznej miasta Łodzi. § 3. Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się ministrowi Administracji Publicznej. § 4. Rozporządzenia niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia."
  4. "Głos Robotniczy", 19 XI 1945, nr 153, s. 3 ("Echa przyłączenia Radopgoszcza.'").

Bibliografia

  • „Głos Robotniczy”, 19 XI 1945, nr 153, s. 3 (Echa przyłączenia Radogoszcza.)
  • „Głos Robotniczy”, 20 XI 1945, nr 154, s. 5 (Echa przyłączenia Radogoszcza.).
  • „Dziennik Urzędowy”, 13 II 1946, nr 4, poz. 35 (Rozporządzenie o zmianie granic miasta Łodzi.).

Zobacz też

Szablon:Osiedla administracyjne w Łodzi Szablon:Osiedla SIM w Łodzi