Rząśnik (powiat wyszkowski): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m dodanie kodu SIMC
Nie podano opisu zmian
Linia 32: Linia 32:
Wieś powstała prawdopodobnie w 1498 roku. W 1999 świętowała swoje pięćsetlecie.
Wieś powstała prawdopodobnie w 1498 roku. W 1999 świętowała swoje pięćsetlecie.


W latach 1946 - 1951 w Rząśniku i jego okolicach w ramach podziemia niepodległościowego działał oddział [[Oddział Jana Kmiołka|Jana Kmiołka "Wira"]], składający się z mieszkańców Rząśnika i okolicznych miejscowości. Grupa wchodziła w skład [[Narodowe Zjednoczenie Wojskowe|Narodowego Zjednoczenia Wojskowego]]. Spośród wielu akcji, odnotowywanych w „Księdze zbioru i streszczeń” (kronice, która była dowodem w sądzie), do najgłośniejszych należało rozbicie powiatowego więzienia [[Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego|UBP] w [[Pułtusk]]u (30.10.1946 r.) i wyrwanie się z obławy [[MO]] i [Urząd Bezpieczeństwa|UB]] 15 sierpnia 1948 roku na bagnach [[Pulwy]].
W latach 1946 - 1951 w Rząśniku i jego okolicach w ramach podziemia niepodległościowego działał oddział [[Oddział Jana Kmiołka|Jana Kmiołka "Wira"]], składający się z mieszkańców Rząśnika i okolicznych miejscowości. Grupa wchodziła w skład [[Narodowe Zjednoczenie Wojskowe|Narodowego Zjednoczenia Wojskowego]]. Spośród wielu akcji, odnotowywanych w „Księdze zbioru i streszczeń” (kronice, która była dowodem w sądzie), do najgłośniejszych należało rozbicie powiatowego więzienia [[Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego|UBP]] w [[Pułtusk]]u (30.10.1946 r.) i wyrwanie się z obławy [[MO]] i [[Urząd Bezpieczeństwa|UB]] 15 sierpnia 1948 roku na bagnach [[Pulwy]].


Jan Kmiołek został stracony razem z żołnierzem ze swojego oddziału, [[Stanisław Kowalczyk (ur. 1925)|Stanisławem Kowalczykiem]] ps. „Baśka”, „Odwet” z Gródka (pow. pułtuski). Miejsce ich pochówku jest nieznane.
Jan Kmiołek został stracony razem z żołnierzem ze swojego oddziału, [[Stanisław Kowalczyk (ur. 1925)|Stanisławem Kowalczykiem]] ps. „Baśka”, „Odwet” z Gródka (pow. pułtuski). Miejsce ich pochówku jest nieznane.

Wersja z 10:58, 14 kwi 2014

Rząśnik
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Ganek malowanej chaty białokurpiowskiej w Rząśniku
Państwo mazowieckie
Powiat

wyszkowski

Gmina

Rząśnik

Liczba ludności (2009)

1600

Strefa numeracyjna

(+48) 29

Kod pocztowy

07-205

Tablice rejestracyjne

WWY

SIMC

0519162

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: mazowieckie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}

Rząśnikwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Rząśnik. Wieś jest siedzibą Urzędy Gminy Rząśnik. Miejscowość liczy ok. 1700 mieszkańców, a większość osób zamieszkuje dwie główne ulice: Wyszkowską i Jesionową. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa ostrołęckiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Rząśnik.

W miejscowości znajduje się kościół, który jest siedzibą parafii NMP Matki Kościoła. W strukturze kościoła rzymskokatolickiego parafia należy do metropolii białostockiej, diecezji łomżyńskiej, dekanatu Wyszków.

Historia

Wieś powstała prawdopodobnie w 1498 roku. W 1999 świętowała swoje pięćsetlecie.

W latach 1946 - 1951 w Rząśniku i jego okolicach w ramach podziemia niepodległościowego działał oddział Jana Kmiołka "Wira", składający się z mieszkańców Rząśnika i okolicznych miejscowości. Grupa wchodziła w skład Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Spośród wielu akcji, odnotowywanych w „Księdze zbioru i streszczeń” (kronice, która była dowodem w sądzie), do najgłośniejszych należało rozbicie powiatowego więzienia UBP w Pułtusku (30.10.1946 r.) i wyrwanie się z obławy MO i UB 15 sierpnia 1948 roku na bagnach Pulwy.

Jan Kmiołek został stracony razem z żołnierzem ze swojego oddziału, Stanisławem Kowalczykiem ps. „Baśka”, „Odwet” z Gródka (pow. pułtuski). Miejsce ich pochówku jest nieznane.

W miejscowości od 1935 działało Państwowe Gospodarstwo Łąkowe Rząśnik, administrujące folwarkiem Rząśnik oraz częścią bagien Pulwy [1]

Sport

W 2006 roku został założony "Wiejski Klub Sportowy Rząśnik", którego prezesem został Krzysztof Archacki. Drużyna w sezonie 2008/2009 zajęła 2 miejsce w IV grupie warszawskiej B-klasy i awansowała do klasy A. Trenerem drużyny jest Jan Majewski. W maju 2009 roku w klubie otwarto sekcje trampkarzy starszych, której szkoleniowcem jest Marek Kucharczyk. W miejscowości znajduje się hala sportowa otwarta w 2006 roku. Gościem specjalnym uroczystości otwarcia był znakomity były bokser Jerzy Kulej. Odbywają się na niej zawody nie tylko sportowe ale również imprezy kulturalne. W 2007 roku koncertował w niej Janusz Laskowski.

Oświata

Na terenie wsi działa Zespół Szkół Publicznych imienia ks. Jana Twardowskiego, którego dyrektorem jest Katarzyna Abramczyk. Do Zespołu należą Szkoła Podstawowa i Gimnazjum,a także oddział przedszkolny. Siedzibą szkoły jest nowy budynek oddany do użytku w 2002 roku. Do placówki uczęszcza obecnie ponad 500 uczniów. W 2006 i 2007 roku szkoła gościła znanych sportowców: Marcina Dołęgę, Szymona Kołeckiego, Martę Dziadurę i Krzysztofa Włodarczyka.

Zobacz też