Obóz przy ulicy Przemysłowej w Łodzi: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
dr. red., acz wg mnie b. istotne wobec bzdur jakie wygaduje się nt. związków obozu z gettem; cytować nie ma co, bo po co wprowadzać do szerszego obiegu brednie
(drb.)
(dr. red., acz wg mnie b. istotne wobec bzdur jakie wygaduje się nt. związków obozu z gettem; cytować nie ma co, bo po co wprowadzać do szerszego obiegu brednie)
'''Obóz prewencyjny (izolacyjny){{u|nazwa}} dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi''' [[język niemiecki|niem.]] (''Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt'') – utworzony na obszarze wydzielonym z [[Litzmannstadt Ghetto|łódzkiego getta]] (graniczący od wschodu z cmentarzem żydowskim przy ul. Brackiej), przeznaczony dla dzieci i młodzieży polskiej od 6 do 16 roku życia. Formalnie utworzony około połowy 1942, praktyczną działalność rozpoczął 11 grudnia 1942 roku. Funkcjonował do końca okupacji niemieckiej w Łodzi, do 19 stycznia 1945 roku.
 
'''Obóz był położony na terenie [[Litzmannstadt Ghetto|łódzkiego getta]], ale nie miał z nim nic wspólnego'''.
 
Jego popularna, powojenna nazwa (''Obóz przy ul. Przemysłowej'') pochodzi od ulicy, na której znajdowała się jego brama główna i która dalej, na odcinku obozowym, była wykorzystywana jako plac apelowy.
983

edycje

Menu nawigacyjne