Thiền: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 7 bajtów ,  6 lat temu
→‎Szkoła vinitaruci: lit., poprawa linków
(→‎Wprowadzenie szkoły thiền: Dodanie nowej partii tekstu)
(→‎Szkoła vinitaruci: lit., poprawa linków)
W tekście ''Thiền Uyển Tập Anh'' autor przedstawił zasadniczo dziewiętnaście pokoleń następców Dharmy szkoły vinitaruci, od Vinitaruciego do [[Y Sơn]]a. Jednak między Vinitarucim a [[Định Không]]iem (ósme pokolenie) zapisane są biografie tylko dwóch mistrzów - [[Pháp Hiền]]a (drugie pokolenie) i [[Thiện Hội]] (czwarte pokolenie). Czyli nie ma ani słowa o trzecim, piątym, szóstym i siódmym pokoleniu.
 
Biografia Pháp Hiềna została złożona z pewnych elementów wziętych z biografii [[Thông Biện]]a, połączonych z historią oświecenia w formie typowego dla chanu okresu Song dialogu i zaczerpniętego prawdopodobnie z dialogu pomiędzy [[Daoxin]]em (Czwartym Patriarchą chanu) i [[Hongren]]em (Piątym Patriarchą), pochodzącego z ''[[ChunandengChuandeng lu]]''. Biografia [[Thanh Biện]]a została stworzona w podobny sposób, wzorując dialog na dialogach mistrza [[Dazhu Huihai]]a z uczniami.
 
Pozostałe biografie od Định Khônga (ósme pokolenie) do Y Sơna (dziewiętnaste pokolenie) wykazują pewną koherentną tendencję buddyzmu. Buddyzm z tych biografii cechuje cudowność, ascetyczność, rytualizm i zaangażowanie w świecie. Biografie opisują więc buddyzm, który w niczym nie przypomina klasycznego zenu.
 
Fakt, że regularne następstwo pokoleń występuje dopiero od Định Khônga może sugerować, że tzw. szkoła vinitaruci w ogóle nie istniała, a została właściwie założona przez Định Khônga. Można także przyjąć, że w klasztorze Pháp Vân istniała jakaś linia przekazu, mimo tego, iż Vinitaruci (tłumacz w Chinach) nigdy nie przybył do Wietnamu. Było to ważne centrum buddyjskie, skoro Pháp Hiền otrzymał relikwie Buddy i wybudował w tym klasztorze [[Stupa|stupę]]. Ta zapewne istniejąca linia przekazu gromadziła buddystów, których buddyzm był mieszaniną medytacji, ascetyzmu, magii, czynienia cudów i rytualności, bez najmniejszych nawet śladów thiềnu<ref>Tamże, str. 43</ref>.
 
=== Szkoła vô ngôn thông ===
Pierwotny autor ''Thiền Uyển Tập Anh'' wydaje się pełen zastrzeżeń wobec "szkoły vinitaruci" jako szkoły thiền. Wyraźnie zaznacza w końcowej części biografii [[Vô Ngôn Thông]]a , że "szkoła thiền w naszym kraju rozpoczyna się z Vô Ngôn Thôngiem".
53 501

edycji

Menu nawigacyjne