Żmudź: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 13 bajtów ,  5 lat temu
m
wikify
(drobne redakcyjne)
m (wikify)
Zygmunt August nadał w 1557 r. ustawę ekonomiczną o nazwie ''Sprawa Włoczna'', na podstawie której Piotr Falczewski dokonał reformy określonej jako [[Pomiara włóczna]].
 
Żmudź miała prawo do delegowania do Senatu Rzeczypospolitej trzech senatorów większych (krzesłowych), którymi byli: [[Biskupi żmudzcy|biskup żmudzki]], starosta żmudzki i kasztelan żmudzki. Starosta żmudzki zajmował miejsce w Senacie między wojewodami łęczyckim i brzesko-kujawskim. Mianował go król Polski z kandydatów wybranych przez żmudzką szlachtę. Sejmiki odbywały się w [[Rosienie|Rosieniach]], na których obierano trzech posłów na Sejm i czterech deputatów do Trybunału Litewskiego (po dwóch na kadencję wileńską i ruską). Żmudź była podzielona na dwa okręgi sądowe (Repartycye) z siedzibą w Rosieniach i Telszach (później Szawlach), w których mieściły się [[sąd ziemski]] i [[sąd grodzki]].
 
Po Rozbiorze Polski w 1795 roku Żmudź została zajęta przez Rosję, co zostało potwierdzone po wojnach napoleońskich na Kongresie wiedeńskim w 1815 roku.

Menu nawigacyjne