Leopoldinum: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
ujednoznacznienie, wikizacja, ort., drobne redakcyjne
Anulowanie wersji 39784188 autora Lothien1976 (dyskusja) naruszenie praw autorskich
Linia 1: Linia 1:
'''Wrocławska Orkiestra Kameralna "Leopoldinum"''' – 15-osobowa orkiestra założona w 1978 roku. Oprócz koncertów w wielu krajach Europy i świata, często zapraszana do nagrań studyjnych również z muzyką rozrywkową.
NFM Leopoldinum - Orkiestra Kameralna - powstała w 1978 roku, nawiązując nazwą do jednego z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Europie Środkowej, słynącej ze znakomitej akustyki [[Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego]]. Tożsamość artystyczna Leopoldinum została ukształtowana przez szereg osobowości, z których największy wpływ na zespół wywarł Karol Teutsch. Artysta potrafił połączyć najlepsze umiejętności indywidualnych muzyków orkiestry kameralnej, stworzył też model szefa będącego jednocześnie wykonawcą-wirtuozem oraz dyrygentem. Obecnie dyrektorem artystycznym jest altowiolista [[Hartmut Rohde]], który przejął orkiestrę po siedmiu niezwykle bogatych latach pod kierunkiem skrzypka Ernsta Kovacica. Rohde jest profesorem w Universität der Künste w Berlinie oraz w Royal Academy of Music w Londynie, założycielem Mozart Piano Quartet. Orkiestra zdobyła szerokie uznanie słuchaczy i krytyki, występując w takich salach koncertowych, jak m.in. Philharmonie i Schauspielhaus w Berlinie oraz na festiwalach: Flanders Festival i Europalia w Belgii, Echternach w Luxemburgu, du Perigord Noir we Francji, Estoril Festival w Portugalii oraz Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena czy Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova w Polsce. Kameraliści Leopoldinum nagrali kilkanaście płyt, z których Rossini Gala z Ewą Podleś (kontralt) otrzymała nagrodę Fryderyk 1999. Album Ernst Krenek – Symphonic Elegy został wysoko oceniony w tak prestiżowych czasopismach, jak „Diapason”, „Fanfare” i „The Strad”. Orkiestra znana jest z licznych prawykonań, w tym kompozycji napisanych specjalnie dla zespołu, m.in. Heitora Parry’ego czy Roxanny Panufnik.


== Dyskografia ==
== Dyskografia ==
Linia 5: Linia 5:
* [[Justyna Steczkowska]] ''[[Alkimja]]''
* [[Justyna Steczkowska]] ''[[Alkimja]]''
* [[Ewa Podleś]] – ''Rossini gala''
* [[Ewa Podleś]] – ''Rossini gala''



== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
* Oficjalny serwis orkiestry - [http://www.leopoldinum.art.pl/ www.leopoldinum.art.pl]
* [http://www.leopoldinum.art.pl/ Oficjalny serwis orkiestry]


[[Kategoria:Polskie orkiestry kameralne]]
[[Kategoria:Polskie orkiestry kameralne]]

Wersja z 12:47, 13 lip 2014

Wrocławska Orkiestra Kameralna "Leopoldinum" – 15-osobowa orkiestra założona w 1978 roku. Oprócz koncertów w wielu krajach Europy i świata, często zapraszana do nagrań studyjnych również z muzyką rozrywkową.

Dyskografia

Linki zewnętrzne