Podatek regresywny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
polsza
Linia 1: Linia 1:
{{Integracja|Podatek degresywny}}
{{Integracja|Podatek degresywny}}
{{Dopracować|źródła=2011-12}}
{{Dopracować|źródła=2011-12}}
'''Podatek regresywny''' – metoda obliczania wymiaru podatku, według której w miarę wzrostu dochodów stawki podatkowe maleją. Stanowi przeciwieństwo [[Podatek progresywny|podatku progresywnego]].
'''Podatek regresywny''' – metoda obliczania wymiaru podatku, według której w miarę wzrostu dochodów stawki podatkowe maleją. Stanowi przeciwieństwo [[Podatek progresywny|podatku progresywnego]]. Ten typ podatku dominował w XIX wiecznej Europie i USA a współcześnie obowiązuje w kilku kantonach szwajcarskich. W założeniach ogólnych miał zaktywizować społeczeństwo do bogacenia się, zaś [[inwestor|inwestorzy]] mieli dokonywać większych i częstszych inwestycji. Ten typ podatku jest atakowany przez socjalistów jako wysoce niesprawiedliwy i został generalnie porzucony, głównie przez naciski [[związek zawodowy|związków zawodowych]].
W Polsce jednak zdobył on zastosowanie w składce [[ZUS]], która jest zwolniona z obciążeń powyżej "górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe" ([http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=675 projekt zniesienia limitu]).


== Zobacz też ==
Ten typ podatku dominował w XIX wiecznej Europie i USA a współcześnie obowiązuje w kilku kantonach szwajcarskich. W założeniach ogólnych miał zaktywizować społeczeństwo do bogacenia się, zaś [[inwestor|inwestorzy]] mieli dokonywać większych i częstszych inwestycji.
* [[Podatek liniowy]]

* [[Podatek progresywny]]
Ten typ podatku jest atakowany przez socjalistów jako wysoce niesprawiedliwy i został generalnie porzucony, głównie przez naciski [[związek zawodowy|związków zawodowych]].
* [[Podatek pogłówny]]
* [[Skala podatkowa]]


[[Kategoria:Podatki]]
[[Kategoria:Podatki]]

Wersja z 17:31, 22 wrz 2014

Podatek regresywny – metoda obliczania wymiaru podatku, według której w miarę wzrostu dochodów stawki podatkowe maleją. Stanowi przeciwieństwo podatku progresywnego. Ten typ podatku dominował w XIX wiecznej Europie i USA a współcześnie obowiązuje w kilku kantonach szwajcarskich. W założeniach ogólnych miał zaktywizować społeczeństwo do bogacenia się, zaś inwestorzy mieli dokonywać większych i częstszych inwestycji. Ten typ podatku jest atakowany przez socjalistów jako wysoce niesprawiedliwy i został generalnie porzucony, głównie przez naciski związków zawodowych. W Polsce jednak zdobył on zastosowanie w składce ZUS, która jest zwolniona z obciążeń powyżej "górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe" (projekt zniesienia limitu).

Zobacz też