Wikipedia:Administratorzy/Odbieranie uprawnień: Różnice pomiędzy wersjami

Skrót: WP:OUA
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
drobne merytoryczne
link
Linia 19: Linia 19:
Koordynacja procesu odbierania uprawnień jest przedstawiona na stronie [[Wikipedia:Odbieranie uprawnień nieaktywnym użytkownikom]].
Koordynacja procesu odbierania uprawnień jest przedstawiona na stronie [[Wikipedia:Odbieranie uprawnień nieaktywnym użytkownikom]].


Zasada obowiązuje od 9 września 2014, po przyjęciu zmian zaproponowanych w [[Wikipedia:Głosowania/Odbieranie uprawnień nieaktywnym użytkownikom|głosowaniu]]. Wcześniejsza procedura, przyjęta w [[Wikipedia:Głosowania/Odbieranie uprawnień nieaktywnym administratorom|innym głosowaniu]], dostępna jest pod [[Specjalna:Diff/39746085|poniższym linkiem]].
Zasada obowiązuje od 9 września 2014, po przyjęciu zmian zaproponowanych w [[Wikipedia:Głosowania/Odbieranie uprawnień nieaktywnym użytkownikom|głosowaniu]]. Wcześniejsza procedura, przyjęta w [[Wikipedia:Głosowania/Odbieranie uprawnień nieaktywnym administratorom|innym głosowaniu]], dostępna jest pod [[Specjalna:Diff/39746085|poniższym linkiem]]. Koordynacja procesu odbierania uprawnień do czasu wprowadzenia powyższej zmiany była prowadzona na stronie [[Wikipedia:Administratorzy/Odbieranie uprawnień/Nieaktywność]].


== Nieaktywny e-mail ==
== Nieaktywny e-mail ==

Wersja z 17:36, 24 wrz 2014

Społeczność Wikipedii nadaje od 2004 roku uprawnienia administratorskie użytkownikowi po przejściu procedury przyznawania uprawnień. Społeczność wypracowała także przypadki, gdy uprawnienia te są odbierane. Użytkownik może także sam zrezygnować z uprawnień administratorskich.

Nieaktywność w projekcie

Wobec administratorów, którzy przez 365 dni nie wykonają nieusuniętej edycji w przestrzeni głównej Wikipedii i widocznej w logach akcji związanej z posiadanymi uprawnieniami administratora, wszczynana jest opisana niżej procedura odbierania uprawnień.

Procedura odbierania uprawnień nieaktywnym administratorom:

  1. Za termin nieaktywności administratora przyjmuje się okres 365 pełnych dni liczony od ostatniej nieusuniętej i niezrewertowanej edycji w przestrzeni głównej lub widocznej w rejestrach akcji związanej z posiadanymi uprawnieniami.
  2. Dwa tygodnie przed terminem nieaktywności wysyłany jest e-mail z informacją o możliwości utraty uprawnień do nieaktywnego administratora przez innego wikipedystę. Zostawiana jest także wiadomość na stronie dyskusji informowanego. Gdyby na dwa tygodnie przed terminem nieaktywności nie został wysłany e-mail z wiadomością, odebranie uprawnień może nastąpić dopiero dwa tygodnie po wysłaniu tejże informacji.
  3. Jeśli nieaktywny administrator do wyznaczonego terminu nie spełni wymagań potrzebnych do zachowania uprawnień, na Meta-Wiki zostaje złożony wniosek o odebranie uprawnień przez innego zaufanego użytkownika Wikipedii.
  4. Po odebraniu uprawnień przez stewarda, na stronie dyskusji wikipedysty zostaje zostawiona wiadomość z informacją o odebraniu uprawnień.
  5. Administratorzy list dyskusyjnych wypisują z nich użytkownika, który nie posiada już uprawnień umożliwiających mu śledzenie danej listy.

Koordynacja procesu odbierania uprawnień jest przedstawiona na stronie Wikipedia:Odbieranie uprawnień nieaktywnym użytkownikom.

Zasada obowiązuje od 9 września 2014, po przyjęciu zmian zaproponowanych w głosowaniu. Wcześniejsza procedura, przyjęta w innym głosowaniu, dostępna jest pod poniższym linkiem. Koordynacja procesu odbierania uprawnień do czasu wprowadzenia powyższej zmiany była prowadzona na stronie Wikipedia:Administratorzy/Odbieranie uprawnień/Nieaktywność.

Nieaktywny e-mail

Każdy administrator ma obowiązek podać aktywny adres e-mail w preferencjach, umożliwiając w ten sposób kontakt osobom, które zostały zablokowane. Niepodanie aktywnego adresu skutkuje pozbawieniem uprawnień.

Decyzja arbitrażowa

Zgodnie z przyjętą przez społeczność Polityką arbitrażu, w wyniku ostatecznej decyzji (werdyktu) Komitet Arbitrażowy jako jeden ze środków może zastosować odebranie uprawnień administratorskich.

Sytuacja awaryjna

W nagłych przypadkach stwierdzenia działania na szkodę projektu (np. istnieje podejrzenie przejęcia konta, poprawne hasła są masowo usuwane), składany jest pilny wniosek (tzw. procedura emergency desysop) do stewardów na kanale IRC #wikimedia-stewards o odebranie uprawnień administratora.

Zrzeczenie się uprawnień / Wniosek o odebranie

Do zgłaszania próśb o odebranie uprawnień służy strona Steward requests/Permissions na Meta-Wiki – w nagłówku sekcji jest zawarta instrukcja jak złożyć prośbę. Zmiany uprawnień dokonywane przez stewardów widoczne są w rejestrze na Meta. Wnioski można składać też na stronie Dyskusja Wikipedii:Odbieranie uprawnień nieaktywnym użytkownikom.

Zobacz też