Termistor: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 115 bajtów ,  5 lat temu
Zaznaczenie, że zależność oporu termistora od temp. jest większa niż dla standardowych oporników. Ponieważ opór każdego materiału zależy od temp., więc wg poprzedniej def. każdy opornik to termistor (czyli błąd definicji).
(→‎Podstawowe parametry: drobne zmiany interpunkcyjne oraz mnożenia we wzorach)
(Zaznaczenie, że zależność oporu termistora od temp. jest większa niż dla standardowych oporników. Ponieważ opór każdego materiału zależy od temp., więc wg poprzedniej def. każdy opornik to termistor (czyli błąd definicji).)
[[Plik:NTC bead.jpg|thumb|Termistor NTC]]
[[Plik:Photo-Polyswitch.jpg|thumb|CTR – "polimerowe bezpieczniki"]]
'''Termistor''' – typ [[opornik]] półprzewodnikowy lub metalowya, którego [[rezystancja]] (opór) znacznie zależy od [[temperatura|temperatury]], tzn. w dużo większym stopniu niż w przypadku standardowych oporników. Najczęściej półprzewodnikowy lub metalowy. Wykonuje się je z tlenków: manganu, niklu, kobaltu, miedzi, glinu, wanadu i litu. Od rodzaju i proporcji użytych tlenków zależą właściwości termistora.
Wykonuje się je z tlenków: manganu, niklu, kobaltu, miedzi, glinu, wanadu i litu. Od rodzaju i proporcji użytych tlenków zależą właściwości termistora.
 
== Rodzaje termistorów ==
* NTC – o ujemnym współczynniku temperaturowym (ang. ''negative temperature coefficient'') – wzrost temperatury powoduje zmniejszanie się rezystancji;
* PTC – ([[pozystor]]) o dodatnim współczynniku temperaturowym (ang. ''positive temperature coefficient''), wzrost temperatury powoduje wzrost rezystancji;
* CTR – o skokowej zmianie rezystancji (ang. ''critical temperature resistor'') – wzrost temperatury powyżej określonej powoduje gwałtowną zmianę wzrost/spadek rezystancji. W termistorach polimerowych następuje szybki wzrost rezystancji (bezpieczniki polimerowe), a w ceramicznych, zawierających związki baru, spadek.
 
== Podstawowe parametry ==
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne

Narzędzia osobiste

Przestrzenie nazw

Warianty