Eden (seria): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 242 bajty ,  5 lat temu
brak opisu edycji
 
Akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości w [[Ameryka Północna|Ameryce Północnej]] zamieszkanej przez łowców-zbieraczy. W uniwersum serii jest to jedyny kontynent zamieszkany przez ludzi.
 
Głównym przeciwnikiem ludzi w tych książkach jest '''Yilanè''' - rasa inteligentnych [[gady|gadów]], wywodzących się od [[mozazaury|mozazaurów]]. Protagonista serii, '''Kerrick''' - chłopiec porwany i wychowany przez te gady, ucieka i organizuje ludzi przeciw jaszczurom.
 
Atutem serii jest bogato opisana biologia i kultura fikcyjnego gatunku istot rozumnych. Wymyślone przez Harrisona Yilanè są kulturą [[matriarchat|matriarchalną]], nie wierzą w żadnych bogów (poza grupą nazywającą siebie ''Córami Życia'', które to wierzą w boginie ''Efeneleiaa'') i mają rozwiniętą cywilizację opartą na [[inżynieria genetyczna|inżynierii genetycznej]], mimo że nie posługują się ogniem. Posługują się niezwykle złożonym językiem (opierającym się na dźwiękach, ruchach ciała i zmianach barwy dłoni) możliwym do opanowania jedynie przez najbardziej inteligentne osobniki. Poziom biegłości językowej ustala hierarchię społeczną u Yilanè.
 
[[Kategoria:Amerykańskie utwory fantastyczne]]

Menu nawigacyjne