Trdelník: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Mrówka (dyskusja | edycje)
robot pracowicie zmienia kategorię: CiastaCiasta deserowe [operator: SpiderMum]
Wicki (dyskusja | edycje)
"earl" to angielski tytuł. Czyżby to było tłumaczone z angielskiego. Zmieniłem za hrabię za słowackim "grof"
Linia 5: Linia 5:


== Historia ==
== Historia ==
Produkcja trdelníka ma długą tradycję w rejonie Skalicy. Earl József Gvadányi, węgierski generał na emeryturze, który był także poetą i filozofem, osiadł w Skalicy pod koniec XVIII wieku. Przywiózł ze sobą przepis na trdelník z [[Siedmiogród|Siedmiogrodu]] i znacząco go zmodyfikował, do formy znanej dziś jako ''Skalicky trdelník''. Węgierska nazwa ciasta to ''Kürtőskalács''.
Produkcja trdelníka ma długą tradycję w rejonie Skalicy. Hrabia József Gvadányi, węgierski generał na emeryturze, który był także poetą i filozofem, osiadł w Skalicy pod koniec XVIII wieku. Przywiózł ze sobą przepis na trdelník z [[Siedmiogród|Siedmiogrodu]] i znacząco go zmodyfikował, do formy znanej dziś jako ''Skalicky trdelník''. Węgierska nazwa ciasta to ''Kürtőskalács''.


== Stowarzyszenie ''Skalicky trdelník'' ==
== Stowarzyszenie ''Skalicky trdelník'' ==

Wersja z 21:41, 17 maj 2015

Trdelník na jarmarku w Pradze
Czeska odmiana ciasta
Kürtőskalács w Suboticy (Szabadce), w Wojwodinie

Trdelník – tradycyjne słodkie ciasto pochodzące ze Słowacji, z miasta Skalica. Jest wykonana z walcowanego ciasta, owijanego wokół kija, a następnie grillowanego i posypanego cukrem wymieszanym z orzechami oraz z cynamonem.

Historia

Produkcja trdelníka ma długą tradycję w rejonie Skalicy. Hrabia József Gvadányi, węgierski generał na emeryturze, który był także poetą i filozofem, osiadł w Skalicy pod koniec XVIII wieku. Przywiózł ze sobą przepis na trdelník z Siedmiogrodu i znacząco go zmodyfikował, do formy znanej dziś jako Skalicky trdelník. Węgierska nazwa ciasta to Kürtőskalács.

Stowarzyszenie Skalicky trdelník

Obywatelskie stowarzyszenie Skalicky trdelník zostało założone pod koniec 2004, a jego celem jest podtrzymanie tradycji pierwotnej produkcji ciasta na otwartym ogniu.

Współczesność

Obecnie trdelník zyskuje dużą popularność jako słodkie ciasto na całej Słowacji, a także w Czechach. Jest popularnym produktem gastronomicznym na jarmarkach i festynach. Sprzedawany jest również na Węgrzech oraz w innych rejonach, gdzie mieszkają etniczni Węgrzy (np. w Wojwodinie).

Zobacz też

Bibliografia

Linki zewnętrzne