Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
uaktualnienie informacji o dr hab. Polkowskiej
(drobne redakcyjne)
m (uaktualnienie informacji o dr hab. Polkowskiej)
ICAO została powołana w [[1944]] r. na mocy [[Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym|konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym]]. Na jej siedzibę wybrano [[Montreal]]. Faktyczną działalność rozpoczęła 4 kwietnia [[1947]] r. jako [[organizacje wyspecjalizowane ONZ|wyspecjalizowana agenda]] działająca w systemie [[Organizacja Narodów Zjednoczonych|Narodów Zjednoczonych]] (ONZ). Polska była jednym z krajów, które 7 grudnia 1944 r. podpisały Konwencję chicagowską. Dokumenty ratyfikacyjne strona polska złożyła 4 kwietnia 1947 r., ale z uwagi na sytuację polityczną aż do 1957 r. nie mogła brać udziału w pracach ICAO. [[Polska]] weszła w skład ICAO ostatecznie w momencie ratyfikacji konwencji, tj. 20 listopada 1958<ref>[http://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/organizacje_miedzynarodowe/organizacja_narodow_zjednoczonych/agencje_wyspecjalizowane_onz/miedzynarodowa_organizacja_lotnictwa_cywilnego?printMode=true Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization – ICAO)]</ref>.
 
1 października 2013 roku Polska po raz pierwszy w historii została wybrana do Rady ICAO podczas 38 sesji Zgromadzenia ICAO w [[Montreal]]u, tym samym znalazła się w gronie 36 państw członkowskich które pokierują pracami ICAO do 2016 roku. Stałą przedstawicielką Polski w Radzie ICAO w Montrealu, będziejest dr hab. Małgorzata Polkowska, ekspert prawa lotniczego, związana z Urzędem Lotnictwa Cywilnego od 11 lat<ref>[http://www.ulc.gov.pl/pl/107-aktualnosci/wiadomosci/2850-polska-po-raz-pierwszy-w-historii-w-radzie-icao, Polska w ICAO, Urząd Lotnistwa Cywilnego]</ref>.
 
Głównymi organami ICAO są: Zgromadzenie, Rada oraz Sekretariat. Na czele Rady stoi Przewodniczący, natomiast nadzór nad Sekretariatem sprawuje Sekretarz Generalny.

Menu nawigacyjne