Zmiany

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 242 bajty ,  4 lata temu
→‎Architektura: drobne merytoryczne
 
[[Plik:Szydlow1.jpg|thumb|Skarbczyk]]
Głównym elementem zespołu zamkowego był ustawiony prostopadle do murów obwodowych budynek mieszkalny, zwany "Salą Rycerską". Zamykał on od południa dziedziniec i miał wymiary 34,8 x 12,8 m<ref name=Guerquin> </ref>. Wzniesiono go na planie prostokąta. Był piętrowy i zbudowany z kamienia. Po stronie południowej znajdował się [[ryzalit]], być może dawna kaplica zamkowa. Na każdej z kondygnacji znajdowały się dwa pomieszczenia. Na piętrze od strony murów była sala z wnęką kominkową. Prawdopodobnie budynek posiadał dwuspadowy dach. Zachowały się ostrołukowe kamienne [[portal]]e i oknakamienne oprawy okienne o bardzo wysokim poziomie artystycznym (podobne w Polsce egzemplarze znajdują się tylko na Wawelu). Sala Rycerska to najlepiej zachowany, średniowieczny monarszy gmach rezydencjonalny na terenie Królestwa Polskiego.
 
Na kulminacji wzgórza położona była cylindryczna kamienna wieża. Znajdowała się w północno-zachodnim narożu zamku. Zachowały się z niej jedynie fundamenty, które pozwalają przypuszczać, że wieża miała występujący poza okrąg podstawy "dziób"<ref name=Guerquin> </ref>. Był on skierowany na zachód. Forma ta jest unikatowa w budownictwie obronnym z czasów Kazimierza Wielkiego<ref name=Guerquin> </ref>.
 
W [[XV wiek|XV w.]] na ruinach wieży wzniesiono piętrowy budynek nazywany "skarbczykiem". W [[1528]] został on rozbudowany.
 
Budynek bramny powstał w [[XVII wiek|XVII w.]] na miejscu dawnej bramy umieszczonej w murze.
10 721

edycji

Menu nawigacyjne