Grzegorz Kempinsky: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 46 bajtów ,  4 lata temu
→‎Biografia: drobne merytoryczne, linki zewnętrzne, poprawiono informacje o pracy w Teatrze Śląskim w Katowicach - w tym roku Grzegorz Kempinsky przestał być etatowym reżyserem tego teatru. usunięto też nieaktualny link w bibliografii.
m (→‎Biografia: int.)
(→‎Biografia: drobne merytoryczne, linki zewnętrzne, poprawiono informacje o pracy w Teatrze Śląskim w Katowicach - w tym roku Grzegorz Kempinsky przestał być etatowym reżyserem tego teatru. usunięto też nieaktualny link w bibliografii.)
 
== Biografia ==
Ukończył reżyserię na [[Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi|PWSFTViT]] w Łodzi, gdzie przez wiele lat pracował jako wykładowca tej uczelni. Wychowany w Szwecji, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące i rozpoczął studia na wydziale filmoznawstwa w [[Sztokholm]]ie. Doskonale włada językiem szwedzkim, jest tłumaczem z języka szwedzkiego (m.in. „''Panna Julia''” Augusta Strindberga, kilka sztuk Henninga Mankella i kilka Bengta Ahlforsa). Jest autorem scenariuszy do filmów fabularnych, m.in.: „''Rób swoje, ryzyko jest twoje''” i seriali telewizyjnych „''Czego boją się faceci, czyli seks w mniejszym mieście''” (reż. i scen.), „''Zostać Miss''”, oraz spektakli teatralnych Teatru TV, np.: „''Historia o ptaku Cis''”. Jest autorem teledysków (m.in. dla zespołu Lombard). Ma także za sobą wiele realizacji programów publicystycznych między innymi cykliczny program TVP S.A. Program 2 dla Unii Europejskiej „''Europejczycy''” 2001-2004. Jest autorem opracowania nowego formatu „Wiadomości Dnia” dla łódzkiego oddziału TVP S.A. OdW latach 2006 roku- 2015 jestbył etatowym reżyserem Teatru Śląskiego, gdzie zrealizował „''Pana Pawła''” Dorsta (2004), „''Oskara i panią Różę''” Schmitta (2005), „''Króla Edypa''” Sofoklesa (2005), „''Push-up 1-3. Ostatnie piętro''” Schimmelpfeniga (2005), „''Sinobrodego – nadzieję kobiet''” Loher (2007), „''Zdobycie bieguna południowego''” Kargego (2008), „''Jordan''” Reynolds i Buffini (2009), „''Zagraj to jeszcze raz, Sam''” Woodego Allena (2009) „''Małe zbrodnie małżeńskie''” Schmitta (2011) i „''Komedię Teatralną''” Ahlforsa (2012). W 2011 roku był Dyrektorem artystycznym Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Współpracował również z Teatrem Studyjnym w Łodzi, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Dramatycznym w Elblągu, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem Ludowym w Krakowie, Teatrem Nowym w Zabrzu, Teatrem im. Osterwy w Lublinie oraz Teatrem Miejskim w Gdyni, oraz w Komorni Scena Arena w Ostrawie jednym z pięciu najlepszych scen teatralnych w Czechach. Obecnie przygotowuje spektakl „''Peggy Pickit widzi twarz Boga''” w Teatrze Ludowym w Krakowie, którego premiera odbędzie się 13.04.2013 r. Również w realizacji jest praca nad ekranizacją powieści Vincenta V. Severski „''Nielegalni''”.
 
Jest trzykrotnym laureatem nagrody Złota Maska za najlepszą reżyserię – w roku 2006 za reżyserię „''Oskara i Pani Róży''” i „''Push-up 1-3. Ostatnie piętro''”; w 2008 za „''Sinobrodego – nadzieję kobiet''” i „''Boga''” (spektakl Teatru Zagłębia), a w 2010 za „''Łysą śpiewaczkę''” w Teatrze Zagłębia. Nagrodzony na na Festiwalu Spektakli Dyplomowych w Łodzi za reżyserię „''Agaty''” Marguerite Duras. Spektakl „''Oskar i Pani Róża''” został nagrodzony na II Międzynarodowym Festiwalu Przedstawień dla Dwojga Aktorów w Symferopolu na Krymie w 2005 roku. W 2007 Grzegorz Kempinsky został odznaczony Orderem Ministra Kultury – Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest także stypendystą Instytutu Szwedzkiego (''Svenska Institutet'') 1986 r. oraz stypendystą SANDREWS (1985).
* http://www.teatralia.com.pl/tag/grzegorz-kempinsky/
* http://www.filmweb.pl/person/Grzegorz+Kempinsky-60563/
* http://www.teatrslaski.art.pl/zespol/kempinsky.php/
* http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1135884/
* http://kochamksiazki.pl/2012/11/24/ekranizacja-nielegalnych-nowe-informacje/
43

edycje

Menu nawigacyjne