Manuel Álvarez Bravo: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 10 bajtów ,  4 lata temu
m
lit.
m (lit.)
Po rewolucji w latach 30, licznie przybywali do Meksyku zagraniczni artyści w pogoni za polityczną i twórczą wolnością. Z Europy powrócił Diego Rivera, wokół którego organizowało się życie artystycznej bohemy. [[Jose Vasconcelos]] minister edukacji w rządzie prezydenta [[Álvaro Obregón|Obregóna]] oficjalnie sponsorował program powstawania murali w który zaangażowany byli Diego Rivera, [[David Alfora Siqueiros]] i José Clemente Orozco. Vasconcelos starał się by ustanowiono jednolitą tożsamość kulturową Meksykanów, a miasto [[Meksyk (miasto)|Meksyk]] było centrum wymiany artystów i intelektualistów z całego świata. Już na początku lat trzydziestych do stolicy Meksyku zaczęli ściągać artyści również z Ameryki Północnej, m.in. [[Edward Weston]] wraz z Tiną Modotti.
 
Pierwszą profesjonalną pracą Alvareza jako fotografa była praca [[freelancer]]a dla ''Mexican Folkways'', magazynu poświęconego kulturowej historii Meksyku i skupiającego się na tematach takich jak tradycyjna muzyka i rytuały pogrzebowe. Manuel uzyskał tę posadę dzięki wysiłkom jego przyjaciółki i koleżanki po fachu Tinie Modotti. Oboje, Modotti i Weston, byli zatrudnieni przez Mexican Folkways, ale gdy Modotti w 1930 została deportowana z powodów politycznych, Manuel sam kontynuował jej działalność, fotografując [[mural]]e oraz portrety artystów i muzyków.
 
W latach dwudziestych Alvarez Bravo przyglądał się eksperymentom fotograficznym Edwarda Westona. Ten pokazywał, że fotografia może pretendować do statusu sztuki wtedy, kiedy czerpie się korzyści z bezpośredniego opisywania dyskretnych elementów świata materialnego. Alvarez Bravo zrealizował idee Westona w późnych latach 20 jego fotografie z tego okresu pokazują zbliżenia na architekturę, naturę, życie codzienne, aż do dramatycznych kompozycji. W latach 30 swoje zainteresowania skierował w stronę miejskiego krajobrazu. Chętniej od abstrakcji fotografował sceny z ówczesnego życia w mieście [[Meksyk (miasto)|Meksyk]].
 
W 1932 roku zrealizował swoją pierwszą wystawę indywidualną w Galeria Posada, którą [[Xavier Villaurrutia]] opatrzył tekstami. W salach Pałacu Sztuk Pięknych w Meksyku dzielił wystawę z [[Henry Cartier|Cartierem Bresson]].
 
W 1934 zrealizował długometrażowy film ''Tehuantepec'', i którtkometrżowe ''Lon tigres de Coyoacan'', ''La vida cotidiana de los peros'', ''Cuanta sera la oscuridad?'' i ''El obrero''.
 
Przyjaźnił się z Andre Bretonem, co zaowocowało wydaniem katalogu z wystawy ''Surrealista Internacional'' w 1939 roku z tekstami Bretona o surrealizmie. W 1936 roku wystawiał w galerii Hipocampo poety Xaviera Villaurrutia. W tym okresie twórczości Manuel Alvarez Bravo odkrywał nowe rozwiązania fotograficzne, które oddalały go od drogi wypracowanej przez jego poprzedników. Posługiwał się elementami które wpływały na odbiorcę np. przez sugestywne tytuły opierające się na tradycji i kulturze meksykańskiej.
 
W latach 1943-1959 był członkiem organizacji producentów kinomatograficznych (Sección de Tecnicos y Manuales del Sindicato de Trabajadores de la Producción Cinematografica de Mexico), gdzie pracował z reżyserami takimi jak John Ford i Luis Bunuel.
* 1945 realizacja wystawy ''La fotografia como arte'' w Centrum Sztuki Współczesnej w Meksyku (Centro del arte moderno),
* 1968 wystawa w Pałacu Sztuk Pięknych (Pallacio de Bellas Artes),
* 1971 redakcja książki ''Lo efimero y eterno en el arte popular mexicano'',
* 1972 zaproszenie do wystawiania w galerii Witkin w Nowym Jorku,
* 1973 przekazanie zdjęć do Instytutu Narodowego Sztuk Pięknych, nabycie 400 zdjęć przez państwo meksykańskie,
* 1975 wystawa w galerii Juan Martin w Meksyku, nagroda Nacional de Artes w Meksyku,
* 1978 wystawa w Corconan Gallery of Art w Waszyngtonie,
* 1980 kolekcja powstałych podczas jego podróży zdjęć dla Fundación Cultural Televisa; w 1986 wystawienie kolekcji na otwarciu Museum de Fotografia w Meksyku, w 1995 publikacja kolekcji w trzech tomach pod tytułem ''Luz y tiempo'',
* 1981 nagroda rządu francuskiego i Order des Arts et Lettres,
* 1982 publikacja książki ''Aparición de Instante y Revelación'' wraz z 32 wierszami [[Octavio Paz|Octavia Paza]] i 71 zdjęciami Alvareza Bravo,
* 1983 ''Suenos, visones, metaforas'' - wystawa w muzeum w Jerozolimie w Izraelu,
* 1984 MiedzynarodowaMiędzynarodowa Nagroda Fundacji Hasselblada,
* 1986 wystawa w Muzeum Sztuki w Paryżu,
* 1987 nagroda Mistrza fotografii ICP w Nowym Jorku w 1987 roku,
* 1997 wystawa retrospektywna ''Variaciones 1995-1997'' w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku; Centrum Obrazu w Meksyku; retrospektywa w Galerii Agathe Gaillard w Paryżu,
* 1998 ''El gran tianguis'' w Galerii Juan Martin w Meksyku,
* 2001 ''En el umbral del signo'' w Galerii Juan Martin w Meksyku,
* 2002 retrospektywa prac w Narodowym Instytucie Sztuk Pięknych.
 
== Mestizaje ==
Hiszpański termin ''mestizaje'' nawiązuje do źródeł jego inspiracji fotograficznej i oddaje charakterystykę wielowarstwowości znaczeń, którymi posługiwał się Manuel Alvarez Bravo. Historycznie słowo ''mestizaje'' nawiązuje do rasowej i kulturowej mieszanki europejskich i amerykańskich elementów połączonych z rodzimą tradycją meksykańską lat 20 i 30.
 
[[Octavio Paz]], laureat [[Nagroda Nobla|Nagrody Nobla]] i wieloletni przyjaciel artysty, opisywał zdjęcia Alvareza Bravo jako momenty objawienia a nie historie. Są to „rzeczywistości w rotacji, chwilowe trwałości” na krawędzi zniknięcia (The Museum of Modern Art, New York).
 
35 255

edycji

Menu nawigacyjne