Różyczka (film): Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 145 bajtów ,  5 lat temu
poprawa linków
(→‎Obsada: drobne redakcyjne)
(poprawa linków)
 
== Opis fabuły ==
Znany literat (Adam Warczewski) wdaje się w romans z dużo młodszą od siebie kobietą (Kamilą). Okazuje się ona agentką ([[Tajny współpracownik|tajnym współpracownikiem]]) służb specjalnych [[Polska Rzeczpospolita Ludowa|PRL]], która ma za zadanie obserwowanie jego i jego przyjaciół. Istnieje bowiem podejrzenie, że ktoś z tego kręgu wysyła z Polski na Zachód artykuły, w których przedstawia sytuację w kraju niezgodnie z oficjalną propagandą. Kamila na współpracę z [[Służba Bezpieczeństwa (PRL)|SB]] zgodziła się z miłości do funkcjonariusza. W czasie "akcji" okazuje się jednak, że pisarz, mimo że wiele od niej starszy, jest bardzo interesującym mężczyzną. Zazdrosny funkcjonariusz wydaje bohaterkę przed mężem. Dramat miłosny toczy się w napiętej sytuacji politycznej: pisarze występują przeciwko cenzurze, w [[Marzec 1968|marcu 1968]] dochodzi do prowokacji na Uniwersytecie i poważnych zamieszek ulicznych (w filmie wykorzystano zdjęcia archiwalne z tych demonstracji), a wreszcie do masowych wystąpień antysemickich.
Kamila na współpracę z SB zgodziła się z miłości do funkcjonariusza. W czasie "akcji" okazuje się jednak, że pisarz, mimo że wiele od niej starszy, jest bardzo interesującym mężczyzną. Zazdrosny funkcjonariusz wydaje bohaterkę przed mężem.
Dramat miłosny toczy się w napiętej sytuacji politycznej: pisarze występują przeciwko cenzurze, w marcu 1968 dochodzi do prowokacji na Uniwersytecie i poważnych zamieszek ulicznych (w filmie wykorzystano zdjęcia archiwalne z tych demonstracji), a wreszcie do masowych wystąpień antysemickich.
 
== Obsada ==
* [[Robert Więckiewicz]] – kapitan Roman Rożek, funkcjonariusz SB, faktyczne nazwisko (w filmie) Rosen, oskarżony o zatajenie żydowskiego pochodzenia, wydalony z SB, a w końcu i z kraju
* [[Jacek Braciak]] – funkcjonariusz SB
* [[Grażyna Szapołowska]] – Roma, wysoka urzędniczka w wydawnictwie, przedtemwcześniej przyjacióka Warczewskiego
* [[Jan Frycz]] – pułkownik Wasiak
* [[Izabella Olszewska]] – matka Adama
212 565

edycji

Menu nawigacyjne