Skole: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Linia 9: Linia 9:
|państwo = UKR
|państwo = UKR
|1. jednostka administracyjna = [[Plik:Flag of Lviv Oblast.png|20px]] [[Obwód lwowski|lwowski]]
|1. jednostka administracyjna = [[Plik:Flag of Lviv Oblast.png|20px]] [[Obwód lwowski|lwowski]]
|stanowisko zarządzającego = burmistrz
|zarządzający = Wołodymyr Moskal
|powierzchnia =
|powierzchnia =
|wysokość =
|wysokość =

Wersja z 23:24, 16 sty 2016

Skole
ilustracja
Herb Flaga
Herb flaga Skolego
Państwo

 Ukraina

Obwód

 lwowski

Burmistrz

Wołodymyr Moskal

Populacja (2006)
• liczba ludności


6400

Nr kierunkowy

3251

Kod pocztowy

82602

Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}
Strona internetowa

Skole (ukr. Сколе) – miasto na Ukrainie i stolica rejonu skolskiego w obwodzie lwowskim. 6,4 tys. mieszkańców (szacunek na 2006). W mieście znajduje się muzeum odzieżowe oraz zakład budowlany.

Historia

Prawa miejskie nadano Skolemu w roku 1397. Już w XIII wieku prowadził tędy szlak handlowy z Halicza na Węgry, a do roku 1697 szlak handlowy z Węgier do Stryja - miasto odwiedzali wówczas przedstawiciele najmożniejszych rodów węgierskiej szlachty: Wesselenyich, Nemezarich czy Telekich. Miasto należało do dóbr Sieniawskich. W roku 1703 z Brzeżan przez Skole ruszyła ofensywa wojsk Franciszka Rakoczego oraz żołnierzy wojewody krakowskiego Marcina Kątskiego przeciw buntownikom w komitacie munkackim.

Do roku 1772 Skole należało do ziemi lwowskiej w województwie ruskim. Pod zaborem austriackim, do 1918 r., należało do powiatu stryjskiego w prowincji Galicja.

Stacja i linia kolejowa wybudowana pod koniec XIX wieku (linia Lwów-Stryj-Mukaczewo-Czop).

W roku 1880 było w mieście 2047 mieszkańców (w tym Polacy, Rusini i Niemcy) i 300 domów, na terenie powiatu sądowego znajdowały się także kolonie niemieckie Annaberg, Felizienthal i Karlsdorf. 30 marca 1888 r. miasto uległo prawie całkowitemu spaleniu na skutek zaprószenia ognia. Zniszczeniu uległo wówczas 100 domów. W roku 1913 miasto liczyło 8700 mieszkańców, w tym 3200 Żydów, 2600 Polaków, 2500 Rusinów, oraz 400 Niemców i Czechów. W okresie austro-węgierskim przebiegała tędy droga do granicy węgierskiej.

W okresie międzywojennym miasto było siedzibą zniesionego powiatu skolskiego (przyłączonego do powiatu stryjskiego województwa stanisławowskiego). Do 17 września 1939 r. stanowiło garnizon macierzysty Batalionu KOP "Skole". Od września 1939 r. do czerwca 1941 r. było pod okupacją sowiecką, a później, w latach 1941-1944 pod okupacją niemiecką. Dnia 5 września 1943 roku dokonano tu zbrodni na ludności cywilnej. W latach 1945-1991 Skole znajdowało się w Ukraińskiej SRR.

Religia

parafia katolicka obrządku łacińskiego

Kapelania skolska erygowana ok. roku 1660 fundacji Sieniawskich, kościół drewniany pw. Siedmiu Boleści Najśw. Marii Panny, dekanat stryjski, do parafii należały miejscowości ; Chaszczowanie, Hołowiecko, Hrebenów, Huta Korostkowska, Jamelnica, Jelenkowate, Kamionka, Korczyn, Korostóow, Kozłowa, Kruszelnica, Libochora, Ławoczne, Międzybrody, Oporzec, Orawa, Orawczyk, Pobuk, Podhorodce, Pohar, Rożanka Wyżna i Niżna, Ryków, Skole, Sopot, Sławsko, Synowódzko, Tarnawka, Truchanów, Tuchla, Tysowiec, Tyszownica, Urycz i Wołosianka. Przed II wojną światową była to najdalej na płd.-zach. wysunięta parafia archidiecezji lwowskiej. Po wojnie kościół nie używany popadł w ruinę. Na początku lat 90. odbudowę kościoła rozpoczął ks. Jan Nikiel z parafii w Stryju. Obecnie proboszczem parafii jest ks. Mateusz Grochla.

Dzwonnica i Cerkiew pw. św Pantaleona

parafie greckokatolickie

Cerkiew pw. św. Pantaleona, Cerkiew pw. Narodzenia NMP

gmina żydowska

Miasta partnerskie

Polska Węgrów

Zobacz też

Linki zewnętrzne