Rezerwat przyrody Rudka Sanatoryjna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m MalarzBOT: porządkowanie poziomów nagłówków
Wargo32.exe (dyskusja | edycje)
m Aktualizacja linku
Linia 19: Linia 19:
}}
}}


'''Rezerwat "Rudka Sanatoryjna"''' o lokalnej nazwie "'''Rudka'''" – [[rezerwat przyrody]]<ref>[http://crfop.gdos.gov.pl/dane_podstawowe.php?fop_id_s=2918 Metryka rezerwatu Rudka Sanatoryjna w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska]</ref> powołany Zarządzeniem Ministra LiPD z dnia [[25 sierpnia]] [[1964]] r. (MP nr 62, poz. 288) na powierzchni 125,64 [[Hektar|ha]]. Położony jest w gminie [[Mrozy (gmina)|Mrozy]], w leśnictwie Pełczanka. Jest to rezerwat częściowy. Według Zarządzenia celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu [[las mieszany|lasu mieszanego]] z udziałem jodły na północno-wschodniej granicy jej naturalnego zasięgu.
'''Rezerwat "Rudka Sanatoryjna"''' o lokalnej nazwie "'''Rudka'''" – [[rezerwat przyrody]]<ref>[http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/widok/viewrezerwatprzyrody.jsf?fop=PL.ZIPOP.1393.RP.217 Metryka rezerwatu Rudka Sanatoryjna w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska]</ref> powołany Zarządzeniem Ministra LiPD z dnia [[25 sierpnia]] [[1964]] r. (MP nr 62, poz. 288) na powierzchni 125,64 [[Hektar|ha]]. Położony jest w gminie [[Mrozy (gmina)|Mrozy]], w leśnictwie Pełczanka. Jest to rezerwat częściowy. Według Zarządzenia celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu [[las mieszany|lasu mieszanego]] z udziałem jodły na północno-wschodniej granicy jej naturalnego zasięgu.
== Klasyfikacja rezerwatu ==
== Klasyfikacja rezerwatu ==
Według głównego przedmiotu ochrony jest to [[fitocenoza|rezerwat fitocenotyczny]] (Fi) podtypu zbiorowisk leśnych (zl), natomiast według głównego typu środowiska należy do lasów i borów (L) podtypu lasów nizinnych (lni).
Według głównego przedmiotu ochrony jest to [[fitocenoza|rezerwat fitocenotyczny]] (Fi) podtypu zbiorowisk leśnych (zl), natomiast według głównego typu środowiska należy do lasów i borów (L) podtypu lasów nizinnych (lni).

Wersja z 20:46, 23 mar 2016

Szablon:Rezerwat przyrody infobox

Rezerwat "Rudka Sanatoryjna" o lokalnej nazwie "Rudka" – rezerwat przyrody[1] powołany Zarządzeniem Ministra LiPD z dnia 25 sierpnia 1964 r. (MP nr 62, poz. 288) na powierzchni 125,64 ha. Położony jest w gminie Mrozy, w leśnictwie Pełczanka. Jest to rezerwat częściowy. Według Zarządzenia celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego z udziałem jodły na północno-wschodniej granicy jej naturalnego zasięgu.

Klasyfikacja rezerwatu

Według głównego przedmiotu ochrony jest to rezerwat fitocenotyczny (Fi) podtypu zbiorowisk leśnych (zl), natomiast według głównego typu środowiska należy do lasów i borów (L) podtypu lasów nizinnych (lni).

Walory przyrodnicze

Jest to odznaczający się pięknem fragment lasu z występującą jodłą pospolitą (Abies alba) w składzie drzewostanu na siedliskach grądu subkontynentalnego i kontynentalnego boru mieszanego. Na uwagę zasługują też wartościowe drzewostany z udziałem starej sosny pospolitej i dębu szypułkowego. Spotkać tu można pierwiosnki i zawilce.

W 1899 r. inicjatywa budowy sanatorium w Rudce postawiona przez dr. Teodora Dunina uzyskała pełne poparcie i w 1902 r. na gruntach ofiarowanych przez ks. Stanisława Lubomirskiego przystąpiono do budowy. Uroczyste otwarcie pierwszego skrzydła sanatorium odbyło się 29.11.1908 r. Przez dzisiejsze oddz. 80, 82, 84, 86 przebiegał tramwaj konny dowożący chorych. Torowisko zlikwidowano, a ścieżka z Mrozów do szpitala pozostała. Korzystanie przez ludność z tej ścieżki nie ma wpływu na drzewostany.

W 2011 tramwaj konny został reaktywowany.

Zobacz też