Unitra: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Anulowanie wersji 45513728 autora Karol Szapsza (dyskusja)
m Anulowanie wersji 45515307 autora RJB1 (dyskusja), proszę o uzasadnienia
Linia 2: Linia 2:
'''Unitra''' – nieistniejące obecnie ''[[Zjednoczenie (branżowe)|Zjednoczenie Przemysłu]] Elektronicznego i Teletechnicznego'', powołane w [[1961]].
'''Unitra''' – nieistniejące obecnie ''[[Zjednoczenie (branżowe)|Zjednoczenie Przemysłu]] Elektronicznego i Teletechnicznego'', powołane w [[1961]].


W [[1978]] dokonano podziału na ''Zjednoczenie Przemysłu Podzespołów i Materiałów Elektronicznych Unitra-Elektron'' i ''Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego Unitra-Dom''.
W [[1978]] dokonano podziału na ''Zjednoczenie Przemysłu Podzespołów i Materiałów Elektronicznych Unitra-Elektron'' i ''Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego Unitra-Dom''. W [[1982]] zlikwidowano obydwa zjednoczenia. Z inicjatywy dyrektorów przedsiębiorstw dobrowolnie utworzono ''Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Elektronicznego UNITRA'', do którego weszło około 30 zakładów – założycieli. Z ''[[Centrala Handlu Zagranicznego|Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego]] UNITRA'' utworzono w [[1983]] spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.


Po wielu przekształceniach natury prawnej, utworzono spółkę akcyjną ''Unitra SA'', która działa do dziś i próbuje swoimi produktami kontynuować legendę wyrobów producentów należących do dawnego zjednoczenia<ref name="hisoria_unitra_sa">{{Cytuj stronę | url = http://unitra.pl/o-firmie/#historia | tytuł = Unitra – historia | opublikowany = unitra.pl | data dostępu = 2016-04-09}}</ref>.
W [[1982]] zlikwidowano obydwa zjednoczenia. Z inicjatywy dyrektorów przedsiębiorstw dobrowolnie utworzono ''Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Elektronicznego UNITRA'', do którego weszło około 30 zakładów – założycieli. Z ''[[Centrala Handlu Zagranicznego|Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego]] UNITRA'' utworzono w [[1983]] spółkę z o.o.


== Historia ==
== Historia ==
Linia 23: Linia 23:


W wyniku przekształceń ustrojowych w 1989 wszystkie zjednoczenia i zrzeszenia uległy likwidacji. Poszczególne przedsiębiorstwa uzyskały samodzielność i z różnym stopniem powodzenia kontynuowały działalność, wiele upadło. Niektóre z nich zachowywały w nazwie człon "Unitra".
W wyniku przekształceń ustrojowych w 1989 wszystkie zjednoczenia i zrzeszenia uległy likwidacji. Poszczególne przedsiębiorstwa uzyskały samodzielność i z różnym stopniem powodzenia kontynuowały działalność, wiele upadło. Niektóre z nich zachowywały w nazwie człon "Unitra".

Legendę wyrobów producentów należących do dawnego zjednoczenia próbuje kontynuować powstała w wyniku wielu przekształceń spółka akcyjna ''Unitra SA'', działająca po dziś dzień<ref name="hisoria_unitra_sa" />.


== Lista podległych zakładów ==
== Lista podległych zakładów ==
Linia 32: Linia 34:
W [[1980]] zjednoczenie Unitra-Dom liczyło 16 przedsiębiorstw przemysłowych i 12 oddziałów filialnych i zamiejscowych, a Unitra-Elektron 13 przedsiębiorstw i 13 oddziałów filialnych i zamiejscowych.
W [[1980]] zjednoczenie Unitra-Dom liczyło 16 przedsiębiorstw przemysłowych i 12 oddziałów filialnych i zamiejscowych, a Unitra-Elektron 13 przedsiębiorstw i 13 oddziałów filialnych i zamiejscowych.


Na koniec [[1985]] Unitra zrzeszała 28 przedsiębiorstw produkcyjnych, 2 centrale techniczno-handlowe, 2 biura projektowo-technologiczne i jedno przedsiębiorstwo modernizacji przemysłu.
Na koniec [[1985]] Unitra zrzeszała 28 przedsiębiorstw produkcyjnych, 2 centrale techniczno-handlowe, 2 biura projektowo-technologiczne i jedno przedsiębiorstwo modernizacji przemysłu. Poniżej przedstawiono wszystkie przedsiębiorstwa i wydziały zjednoczenia Unitra, wchodzące w jej skład w którejkolwiek z okresu funkcjonowania:


{{Układ wielokolumnowy|liczba=4|
{|
* [[Biazet]] – Białystok
|-
* [[CEMAT]] – Warszawa
|style="vertical-align: top"|
* [[Biazet]], Białystok
* [[CEMI]] – Warszawa
* [[CEMAT]], Warszawa
* [[Cemont]] Warszawa
* [[CEMI]], Warszawa
* [[CERAD]] – Białogard
* [[CERAD]], Białogard
* [[CERPO]]
* [[CERPO]]
* [[Diora]], Dzierżoniów
* [[COBRESPU]]
* [[Dolam]], Wrocław
* [[Diora]] – Dzierżoniów
* [[Elmasz]]
* [[Dolam]] – Wrocław
* [[Elpod]]
* [[Elmasz]] – Warszawa
* [[Elpod]] – Warszawa
* [[Elpol]]
* [[Elpol]]
* [[Eltra]] – Bydgoszcz
|style="vertical-align: top"|
* [[Eltra]], Bydgoszcz
* [[Elwa]] – Kołobrzeg
* [[Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica|Fonica]] Łódź
* [[Elwa]], Kołobrzeg
* [[Lamina]] – Piaseczno
* [[Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica|Fonica]], Łódź
* [[Lamina]], Piaseczno
* [[Unitra-Lipsk]]
* [[Unitra-Lubartów]]
* [[Unitra-Lubartów]]
* [[Magmor]], Gdańsk
* [[Magmor]] Gdańsk
* [[Miflex]], Kutno
* [[Miflex]] Kutno
* [[OBREP]], Warszawa
* [[Porad|Mikrostyk]] – Gniew
* [[Omig]]
* [[OBREP]] – Warszawa
* [[OBRPO]] – Warszawa
|style="vertical-align: top"|
* [[OBRTT]] – Warszawa
* [[Omig]] – Warszawa
* [[Pewa]] – Warszawa
* [[Polam (zjednoczenie)|Polam]]
* [[Polam (zjednoczenie)|Polam]]
* [[Polkolor]], Piaseczno
* [[Polkolor]] Piaseczno
* [[Polfer]], Skierniewice
* [[Polfer]] Skierniewice
* [[Profel]], Szydłowiec
* [[Profel]] Szydłowiec
* [[Radmor]], Gdańsk
* [[Radmor]] Gdańsk
* [[Radwar]], Warszawa
* [[Radwar]] Warszawa
* [[Rawar]], Warszawa
* [[Rawar]] Warszawa
* [[Unitra-Rzeszów]]
* [[Unitra-Rzeszów]]
* [[Unitra-Serwis|Serwis]] – Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Lublin, Olsztyn, Szczecin, Bydgoszcz
* [[Unitra-Telekom|Telekom]]
* [[Unitra-Telekom|Telekom]] – Warszawa
|style="vertical-align: top"|
* [[Telam]], Warszawa
* [[Telam]] Warszawa
* [[Telpod]], Kraków
* [[Telpod]] Kraków
* [[Tonsil]], Września
* [[Tonsil]] Września
* [[Toral]], Toruń
* [[Toral]] Toruń
* [[Unima]], Koszalin
* [[Unima]] Koszalin
* [[Unimor]], Gdańsk
* [[Unimor]] Gdańsk
* [[Unipro]], Warszawa
* [[Unipro]] Warszawa
* [[Unitech]], Gniew, Białogard, Mława, Lipsk, Żuromin, Maków Maz
* [[Unitech]] Gniew, Białogard, Mława, Lipsk, Żuromin, Maków Mazowiecki
* [[Unizet]], Warszawa
* [[Unitronex]] Warszawa, Maple Park
* [[Unizet]] – Warszawa
|style="vertical-align: top"|
* [[Warel]], Warszawa
* [[Warel]] Warszawa
* [[Warszawskie Zakłady Telewizyjne|WZT]], Warszawa
* [[Warszawskie Zakłady Telewizyjne|WZT]] Warszawa
* [[Zapel (firma)|Zapel]] Boguchwała
* [[Zatra]], Skierniewice
* [[Zatra]] Skierniewice
* [[Zapel (firma)|Zapel]], Boguchwała
* [[Zelos]], Piaseczno
* [[Zelos]] Piaseczno
* [[Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie|ZRK]] Warszawa
* [[Zumet]], Bartoszyce
* [[Zumet]] Bartoszyce
* [[Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie|ZRK]], Warszawa
|}
}}

== Bibliografia ==
* Mieczysław Hutnik, Tadeusz Pachniewicz, ''Zarys historii polskiego przemysłu elektronicznego do 1985r'', SEP, Zeszyt Historyczny nr 2, Warszawa 1994.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
Linia 94: Linia 96:
* [[Muzeum Unitry w Poznaniu]]
* [[Muzeum Unitry w Poznaniu]]
* [[Predom]]
* [[Predom]]

{{Przypisy}}

== Bibliografia ==
* Mieczysław Hutnik, Tadeusz Pachniewicz, ''Zarys historii polskiego przemysłu elektronicznego do 1985 r.'', SEP, Zeszyt Historyczny nr 2, Warszawa 1994.


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 11:55, 10 kwi 2016

Unitra – nieistniejące obecnie Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego, powołane w 1961.

W 1978 dokonano podziału na Zjednoczenie Przemysłu Podzespołów i Materiałów Elektronicznych Unitra-Elektron i Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego Unitra-Dom. W 1982 zlikwidowano obydwa zjednoczenia. Z inicjatywy dyrektorów przedsiębiorstw dobrowolnie utworzono Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Elektronicznego UNITRA, do którego weszło około 30 zakładów – założycieli. Z Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego UNITRA utworzono w 1983 spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Po wielu przekształceniach natury prawnej, utworzono spółkę akcyjną Unitra SA, która działa do dziś i próbuje swoimi produktami kontynuować legendę wyrobów producentów należących do dawnego zjednoczenia[1].

Historia

W 1958 utworzono w Warszawie z siedzibą przy ulicy Kruczej 36 dwie jednostki organizacyjne wchodzące w skład Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego: Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Zjednoczenie Przemysłu Teletechnicznego. W skład zjednoczeń weszło większość przedsiębiorstw przemysłu elektronicznego, w tym również podległe poprzednio innym ministerstwom.

W 1961 obydwa zjednoczenia połączono w jedną organizację i powołano Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego UNITRA.

W 1964 wydzielono z Unitry i przekazano do nowo utworzonego Zjednoczenia Przemysłu Automatyki i aparatury Pomiarowej MERA zakłady Elpo w Warszawie i Elwro we Wrocławiu.

W 1971 z Unitry wydzielono Kombinat Źródeł Światła Polam, podporządkowany bezpośrednio Ministerstwu Przemysłu Maszynowemu oraz Zjednoczenie Przemysłu Teleelektronicznego Telkom. Nazwę zmieniono na Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego UNITRA, a wszystkie przedsiębiorstwa otrzymały nazwę dwuczłonową, z przedrostkiem Unitra- (na przykład Unitra-Eltra).

W 1978 nastąpił podział zjednoczenia Unitra na dwie części: Zjednoczenie Przemysłu Podzespołów i Materiałów Elektronicznych Unitra-Elektron i Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego Unitra-Dom. W skład zjednoczenia Unitra-Elektron weszły zakłady produkujące elementy elektroniczne i sprzęt profesjonalny, a Unitra-Dom zakłady produkujące sprzęt elektroniczny powszechnego użytku. By wspomagać działania projektowe i logistyczne zjednoczenia Unitra-Dom z części należącego no niego przedsiębiorstwa Unitech wydzielono Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Powszechnego Użytku OBRESPU, a do Unitechu włączono kilka zakładów produkujących podzespoły.

Z dniem 12.01.1982 zlikwidowano zjednoczenia Unitra-Elektron i Unitra-Dom, a nadzór nad przedsiębiorstwami elektronicznymi przekazano do Biura Pełnomocnika Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego do spraw przemysłu elektronicznego.

27 maja 1982 na wniosek dyrektorów przedsiębiorstw powołano dobrowolne Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Elektronicznego UNITRA. Umowę podpisało 30 jednostek-założycieli. Z większych zakładów elektronicznych wchodzących poprzednio w skład zjednoczeń UNITRA w skład zrzeszenia nie weszły: OMIG, Warel oraz Zakład Techniki Próżniowej w Koszalinie. Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego UNITRA w 1983 przekształcono w spółkę z o.o. Przedsiębiorstwo to, po paru przekształceniach własnościowych, zajmuje się obecnie eksportem wyrobów firm Calisia, Diora - Świdnica i Unimor, a także wynajmem nieruchomości.

W wyniku przekształceń ustrojowych w 1989 wszystkie zjednoczenia i zrzeszenia uległy likwidacji. Poszczególne przedsiębiorstwa uzyskały samodzielność i z różnym stopniem powodzenia kontynuowały działalność, wiele upadło. Niektóre z nich zachowywały w nazwie człon "Unitra".

Legendę wyrobów producentów należących do dawnego zjednoczenia próbuje kontynuować powstała w wyniku wielu przekształceń spółka akcyjna Unitra SA, działająca po dziś dzień[1].

Lista podległych zakładów

Radioodbiornik Zodiak DSS-402 produkcji Unitra-Diora

Wiele zakładów wchodziło w skład Unitry pod różnymi nazwami w różnych okresach – także jako części składowe większych przedsiębiorstw. Zaś już po rozwiązaniu Unitry różne zakłady przyjęły nazwy z członami Unitra-, pod którymi nigdy nie wchodziły w jej skład.

W 1975 zjednoczenie Unitra grupowało 27 przedsiębiorstw przemysłowych, 21 organizacji przemysłowych i 12 oddziałów filialnych i zamiejscowych przedsiębiorstw produkcyjnych.

W 1980 zjednoczenie Unitra-Dom liczyło 16 przedsiębiorstw przemysłowych i 12 oddziałów filialnych i zamiejscowych, a Unitra-Elektron 13 przedsiębiorstw i 13 oddziałów filialnych i zamiejscowych.

Na koniec 1985 Unitra zrzeszała 28 przedsiębiorstw produkcyjnych, 2 centrale techniczno-handlowe, 2 biura projektowo-technologiczne i jedno przedsiębiorstwo modernizacji przemysłu. Poniżej przedstawiono wszystkie przedsiębiorstwa i wydziały zjednoczenia Unitra, wchodzące w jej skład w którejkolwiek z okresu funkcjonowania:

Zobacz też

  1. a b Unitra – historia. unitra.pl. [dostęp 2016-04-09].

Bibliografia

  • Mieczysław Hutnik, Tadeusz Pachniewicz, Zarys historii polskiego przemysłu elektronicznego do 1985 r., SEP, Zeszyt Historyczny nr 2, Warszawa 1994.

Linki zewnętrzne