Italia (kraina historyczna): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 31.175.217.225) i przywrócono wersję 35758102 -nagle hop VI wieków
m drobne merytoryczne
Linia 22: Linia 22:
* [[Transpadana]] (XI).
* [[Transpadana]] (XI).


Południową część Italii wraz ze wschodnią częścią [[Sycylia|Sycylii]] w czasach starożytnych określano często mianem ''Magna Graecia'' ([[Wielka Grecja]]) ze względu na dużą ilość znajdujących się tam kolonii greckich.
Południową część Italii wraz ze wschodnią częścią [[Sycylia|Sycylii]] w czasach starożytnych określano często mianem ''Magna Graecia'' ([[Wielka Grecja]]) ze względu na dużą liczbę znajdujących się tam kolonii greckich.


Italię oblewają morza:
Italię oblewają morza:

Wersja z 10:56, 19 lip 2016

Północna Italia w czasach Augusta.
Południowa Italia w czasach Augusta.

Italiakraina historyczna i geograficzna położona na Półwyspie Apenińskim, której obszar zmieniał się na przestrzeni dziejów.

W V w. p.n.e. oznaczała tylko jego południową część, w III w. p.n.e. natomiast wszystkie tereny podległe Rzymowi. Za czasów Juliusza Cezara teren rozciągający się od Cieśniny Mesyńskiej do rzeki Rubikon. Wtedy za jej część jeszcze nie uważano Galii Przedalpejskiej leżącej w dolinie rzeki Pad oraz Ligurii. Około 27 p.n.e. za panowania Augusta, Italia już sięgnęła do podnóży Alp. Italia przez całą starożytność nie obejmowała natomiast Sycylii, Sardynii i Korsyki.

Starożytna Italia dzieliła się na następujące regiony:

Południową część Italii wraz ze wschodnią częścią Sycylii w czasach starożytnych określano często mianem Magna Graecia (Wielka Grecja) ze względu na dużą liczbę znajdujących się tam kolonii greckich.

Italię oblewają morza:

Obecnie nazwa Italia jest synonimem Włoch (po włosku i w większości innych języków).