Wikipedysta:Voytek s/brudnopis: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
== Wojna wietnamska (1967–1969) ==
Ze względu na duże straty samolotów amerykańskich (poczynając od [[Operacja Rolling Thunder|operacji Rolling Thunder]]) podjęto działania nad opracowaniem metody ich minimalizacji, a jednocześnie zwiększono dostawy uzbrojenia dla eskalującego konfliktu wojennego. W dniu 31 maja 1967 Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych zlecił analizę potrzeb jakie należy spełnić, aby przywrócić „New Jersey” do służby i w rezultacie podjęto działania zmierzające do reaktywacjijego jednostkireaktywacji<ref name="BAW">{{Cytuj książkę |nazwisko=Frick |imię=Martin P. |inni=Lightbody, Andy & Blaine, Taylor |tytuł=Battleships at War: America's Century Long Romance with the Big Guns of the Fleet |rok=1991 |data dostępu=2008-02-23 |wydawca=Challenge Publications, Inc |miejsce=Canoga Park, CA |strony=64, 65, 86–89 |rozdział=The Big Guns: America's Century Long Romance with the Battleship}}</ref>. W sierpniu 1967 Sekretarz Obrony podjął decyzję o powrocie do służby pancernika w celu ''wykorzystania go we Flocie Pacyfiku do wsparcia ogniem artylerii jednostek w Południowej Azji''<ref name="vets">{{Cytuj stronę | url = http://www.ussnewjersey.org/1968_narrative.htm | tytuł = Narrative 1968 History of USS New Jersey (BB-62) | data dostępu = 2012-04-13 | opublikowany = USS New Jersey Veteran's, INC}}</ref>. Do zadania tego wybrano właśnie USS „New Jersey”, dlatego, że był on w relatywnie najlepszym stanie technicznym ze wszystkich czterech pancerników klasy ''Iowa'', oraz przeszedł znaczący remont przed wycofaniem do rezerwy. W ramach przygotowań do reaktywacji poddano okręt modernizacji polegającej na demontażu artylerii przeciwlotniczej kalibru 20&nbsp;mm i 40&nbsp;mm instalując w zamian systemy walki radioelektronicznej oraz modernizując systemy radarowe. Oficjalne przywrócenie do służby okrętu odbyło się 6 kwietnia 1968 w stoczni [[Philadelphia Naval Shipyard]], a dowództwo powierzono kapitanowi J. Edwardowi Snyderowi<ref name="DANFS"/>.
 
Jako jedyny na świecie pozostający ówcześnie w służbie pancernik, USS „New Jersey” wypłynął 16 maja z Filadelfii, przez Norfolk i Kanał Panamski do swojego nowego portu macierzystego w Long Beach, gdzie dotarł 11 czerwca. Półtora miesiąca później, 24 lipca pancernik został zaopatrzony w pociski i worki z materiałem pędnym do dział artylerii głównej. Zaopatrzenia dokonano na morzu wprost z pokładu okrętu amunicyjnego USS „Mount Katmai”, oraz przy pomocy śmigłowca<ref name="DANFS"/>.
Pancernik opuścił Long Beach 2 sierpnia, dotarł do Pearl Harbor i bazy remontowo-zaopatrzeniowej [[U.S. Naval Base Subic Bay|Subic Bay]] zanim 25 września skierował się ku wybrzeżom Wietnamu<ref name=autonazwa1>Polmar, p. 129</ref>. W dniu 30 września w okolicy siedemnastego równoleżnika artyleria pancernika oddała pierwsze od ponad szesnastu lat strzały. Łącznie w kierunku celów zlokalizowanych w [[Wietnamska Strefa Zdemilitaryzowana|Wietnamskiej Strefie Zdemilitaryzowanej]] wystrzelono 29 pocisków<ref name="vets"/>.
 
W dniu 2 października okręt ostrzelał cele na północ od Strefy Zdemilitaryzowanej, a następnie udał się w kierunku południowym, aby zaatakować pozycje [[Wietkong]]u. Tego dnia zniszczono sześć schronów, ciężarówkę zaopatrzenia, oraz stanowisko artylerii przeciwlotniczej. Ponadto pancernik pomógł uratować załogę zastrzelonego przez artylerię przeciwlotniczą samolotu obserwacyjnego należącego do korpusu [[United States Marine Corps|Marines]]. Przez kolejne dwa dni „New Jersey” ostrzeliwał umocnienia i miejsca koncentracji wojsk nieprzyjaciela, natomiast wieczorem 7 października dowództwo okrętu otrzymało informację o dużej liczbie jednostek pływających z zaopatrzeniem i przemieszczających się na południe od jednej z odnóg delty [[Mekong]]u. Okręt natychmiast skierował się w ten rejon zatapiając jedenaście nieprzyjacielskich jednostekłodzi zanim te dotarły do plaży<ref name="vets"/>.
 
Podczas, gdy 11 października „New Jersey” bombardował ogniem artylerii głównej instalacje nadbrzeżne, jeden z samolotów rozpoznawczych zameldował o koncentracji nieprzyjacielskich ciężarówek na północ od Nha Ky. Artylerzyści z pancernika szybko zmienili cel ostrzału powodując poważne uszkodzenia sześciu pojazdów<ref name="vets"/>.
Wczesnym rankiem 12 października „New Jersey” rozpoczął ostrzał bardzo silnie umocnionych i doskonale chronionych stanowisk wietnamskich zlokalizowanych w jaskiniach. Przez kolejne trzy dni bombardował ten obszar pociskami artylerii głównej w celu wyeliminowania obecności Wietkongu w regionie. Wspomagany przez samoloty rozpoznawcze z lotniskowca [[USS America (CV-66)|USS „America”]], okręt ostrzeliwał pozycje przeciwnika niszcząc wiele z nich, oraz powodując zawalanie się jednej z jaskiń. 14 października „New Jersey” skierował ogień dział na pozycje artylerii nadbrzeżnej na wyspie Hon Matt niszcząc jedną z nich<ref name="vets"/>.
 
Następnie, 16 października USS „New Jersey” zmienił pozycję, aby wesprzeć ogniem artylerii 406 mm i 127 mm [[3. Dywizja Marines (USA)|3. Dywizję Marines]]. W wyniku ostrzału, prowadzonego w celu zapobieżenia próbie przedostania się wrogiego plutonu przez strefę zdemilitaryzowaną, zniszczeniu uległo 13 nieprzyjacielskich instalacji i stanowisk artylerii. Pancernik prowadziłkontynuował wsparcie artyleryjskieostrzał przez kolejny dzień, a później rozpoczął wsparcie jednostek I Field Force. Chociaż niesprzyjająca pogoda uniemożliwiłanie pozwoliła na prowadzenie operacji z użyciem samolotów rozpoznawczych aż do 20 października, to natychmiast, gdy stało się to możliwe, „New Jersey” wznowił ostrzał wspierając działania operującej około 80 km na północ od Nha Trang [[173 Brygada Powietrznodesantowa (USA)|173. Brygady Powietrznodesantowej]]. W wyniku bombardowania zniszczeniu uległo centrum dowodzenia Wietkongu i dziewięć bunkrów. Kolejnego dnia okręt przemieścił się na wody Baie de Van Fong rozpoczynając ostrzał stanowisk dowodzenia Wietkongu, ale ze względu na niekorzystne warunki pogodowe i słabą widoczność nie udało się oszacować szkód<ref name="vets"/>.
 
W nocy 23 października pancernik obrał kurs na północ w celu uzupełnienia uzbrojeniazaopatrzenia zanim 25 października rozpoczął kolejną operację wsparcia ogniem artyleryjskim działań 3. Dywizji Marines. Tego dnia łupem artylerii okrętowej padły wykryte przez zwiad lotniczy oddziały nieprzyjacielskiej piechoty, a w kolejnym następne cele: 11 instalacji, 7 bunkrów, betonową wieżę obserwacyjną, oraz linię okopów nieprzyjaciela. Sam „New Jersey” również został ostrzelany przez północnowietnamską artylerię zainstalowaną w okolicy przylądka Lay. Łącznie wystrzelono w jwgojego kierunku około 10 lub 12 pocisków jednakże wszystkie spadły w znacznej odległości od okrętu. Wezwane niezwłocznie samoloty rozpoznawcze nie znalazły stanowisk wrogiej artylerii, a jedynie ślady opon samochodów ciężarowych świadczące o tym, że wcześniej znajdowały się tam działa. Na podstawie tych informacji wystrzelono pięć pocisków kalibru 406 mm w obszar domniemanych pozycji nieprzyjaciela, ale ze względu na nadciągającanadciągającą noc zwiad lotniczy nie był w stanie potwierdzić trafień<ref name="vets"/>.
 
28 października USS „New Jersey” obrał kurs na południe w celu przechwycenia kolejnych komunistycznych celów. Podczas prowadzenia ostrzałubombardowania, samoloty rozpoznawcze zameldowały o ciężkim ostrzale przeciwlotniczym na północ od głównego celu, dlatego załoga pancernika zmieniła kierunek ostrzału artyleryjskiego, aby uciszyć nieprzyjacielską obronę. W kolejnym dniu artyleria okrętowa zniszczyła 30 różnych instalacji wroga, 3 podziemne bunkry, oraz linię okopów. Po południu rozpoznanie lotnicze zameldowało o obecności stanowiska artyleryjskiego na wzgórzu na południowy zachód os przylądka Lay. Sześć pocisków kalibru 406 mm wystrzelonych z dział pancernika wystarczyło do całkowitego zniszczenia celu. W dniu 30 października, podczas kolejnych ostrzałów, zniszczono ośrodek zaopatrzenia komunistów, oraz stanowisko artylerii przeciwlotniczej<ref name="vets"/>.
 
Po zakończeniu tej misji „New Jersey” skierował się na południe zajmując pozycję w pobliżu [[Đà Nẵng]], gdzie udzielił wsparcia ogniowego działającej w tym obszarze [[1. Dywizja Marines (USA)|1. Dywizji Marines]]. W dniu 2 listopada pancernik rozpoczął ostrzał dziewięciu pozycji wroga, ale ze względu na bujną roślinność w obszarze celów zwiad lotniczy nie był w stanie ocenić rezultatów ostrzału<ref name="vets"/>.

Menu nawigacyjne