Wikipedysta:Mozgulek/PiotrZychowicz: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brak opisu edycji
 
Na szczególne "wyróżnienie" zasługuje temat związany z niby strategicznym błędem [[Józef Piłsudski|Józefa Piłsudskiego]] opisanym w książce i w artykule [http://historia.wp.pl/title,Piotr-Zychowicz-Przez-blad-Pilsudskiego-Polska-nie-stala-sie-imperium,wid,18466360,wiadomosc.html?ticaid=117999|artykuł na historia.wp.pl]. Przeczytałem sporo książek na temat historii naszej części Europy w czasie I wojny światowej i zaraz po niej. W miarę odświerzania informacji będę umieszczał wypowiedzi i cytaty, które całkowicie obalą stawianą tezę.
 
=== Teza: ===
"Gdyby Piłsudski dobił czerwonych podczas wojny polsko-bolszewickiej, to Polska stałaby się potęgą, której niewielu mogłoby zagrozić. A sam bolszewizm byłby tylko krótkim, choć wyjątkowo krwawym, epizodem w historii świata".
 
=== Kontr-teza: ===
"Gdyby Piłsudski dobił czerwonych podczas wojny polsko-bolszewickiej, to Polska szybko utraciłaby niepodległość lub uległa wasalizacji".
 
== Sytuacja geopolityczna ==
 
* Na jesieni 1919 roku Wojsku Polskiemu brakowało dosłownie wszystkiego począwszy od broni, a amunicji, mundurów, butów, a skończywszy na samochodach, lokomotywach i wagonach. W tej sytuacji zaangażowanie się armii polskiej w działania zbrojne na szeroką skalę na progu zimy byłoby dużym ryzykiem politycznym i militarnym. [http://blogpress.pl/node/1917]
 
==== [[Józef Piłsudski]]====
11 823

edycje

Menu nawigacyjne