Gospodarka zbrojeniowa: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 10 bajtów ,  3 lata temu
m
'''Gospodarka zbrojeniowa''' - uprzywilejowanie sektora zbrojeniowego [[gospodarka|gospodarki]] przy jednoczesnym ograniczaniu [[konsumpcja|konsumpcji]] ludności cywilnej, stosowana w systemie nakazowo-rozdzielczym celem wzmocnienia siły uderzeniowej [[armiaSiły zbrojne|sił zbrojnych]]. Przeważnie gospodarka zbrojeniowa jest etapem przejściowym do [[gospodarka wojenna|gospodarki wojennej]].
 
[[Adolf Lampe]] głosił<ref>Adolf Lampe: ''die Transformationsprobleme zwischen Friedens- und Kriegswirtschaften'', Gustav Fischer, Jena 1938 (de) Problemy transformacji od gospodarki pokojowej do wojennej</ref>, że przejście od gospodarki pokojowej do wojennej powinno odbywać się z uwzględnieniem elementów gospodarki rynkowej, ponieważ przedsiębiorca wie lepiej od urzędnika (centralnego planisty) jak sprostać wymaganiom wojska oraz zaspokoić elementarne potrzeby ludności cywilnej, określone jednak przez władze państwowe co do asortymentu. Jednocześnie należy dołożyć starań, aby zmniejszyć siłę nabywczą ludności. W związku z tym zalecał podwyższanie [[podatek|podatku]] dochodowego, kontrolę płac oraz kontrolę obrotu dewizowego.
W polityce agrarnej Lampe widział zagrożenie spadku produkcji żywności spowodowane wprowadzaniem przez [[państwo]] cen maksymalnych (jakoby dla ochrony konsumentów), nie gwarantujących opłacalności rolnictwa.
 
== Linki zewnętrzne ==
 
[http://miami.uni-muenster.de/servlets/DerivateServlet/Derivate-2693/DB361AdolfLampe.pdf Adolf Lampe o transformacji gospodarki przed i po wojnie]
 
{{przypisy}}
 
 
[[Kategoria:Polityka gospodarcza]]
163 432

edycje

Menu nawigacyjne