Zasady budżetowe: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
→‎Poszczególne zasady: Poprawiona literówka
m (zamieniam magiczny ISBN na szablon)
(→‎Poszczególne zasady: Poprawiona literówka)
Znaczniki: Z internetu mobilnego Z wersji mobilnej
* '''zasada jawności''' – polega na tym, że społeczeństwo (obywatele) jest zaznajomione z budżetem, jego treścią, sposobem uchwalania oraz ze sprawowaniem nad nim kontroli. W praktyce oznacza to raczej prezentowanie dochodów i wydatków organom przedstawicielskim, różnym ciałom i organizacjom społecznym.
* '''zasada realności''' – postuluje maksymalną precyzję w planowaniu dochodów i wydatków budżetowych.
* '''zasada szczegółowości''' – oznacza, że w [[budżet|budżecie]] muszą być zawarte cele szczegółowe, konkretne, a nie określone w sposób ogólny.
* '''zasada równowagi''' – jest to dążenie do tego, aby dochody były równe wydatkom, co w praktyce nie jest jednak nigdy osiągane (zawsze występuje nadwyżka lub [[deficyt budżetowy]]), a w każdym wypadku idealne zrównoważenie dochodów i wydatków jest stanem wyjątkowym; poprzestaje się tu więc na postulacie, że nadwyżka budżetowa wypracowana podczas okresu wysokiej koniunktury powinna służyć pokryciu deficytu podczas recesji; ta zasada jest nazywana Złotą Zasadą Budżetową.
* '''zasada jasności''' – (przejrzystości) polega na takiej konstrukcji budżetu i na takim ujęciu dochodów i wydatków, który umożliwia prawidłowe planowanie i łatwość oceny przez [[parlament]] i opinie publiczną; służy temu klasyfikacja dochodów i wydatków (działy, paragrafy).
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne