Puchar Świata w skokach narciarskich: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Linia 1795: Linia 1795:


==== Podium Pucharu Świata wszech czasów ====
==== Podium Pucharu Świata wszech czasów ====
<small>Stan na 24 marca 2017, po zawodach w {{flaga|SVN}} [[Planica|Planicy]].</small><ref>{{cytuj stronę|url=http://data.fis-ski.com/global-links/statistics/competitors-having-more-than-one-podium.html?place=&season=ALL&sector=JP&nbr=4&gender=M&category=WC&nation=&discipline=ALL&Submit=SEARCH|tytuł=FIS-Ski – Multi podiums – Top 3|opublikowany=data.fis-ski.com|język=en|data dostępu=2013-11-26}}</ref>
<small>Stan na 26 marca 2017, po zawodach w {{flaga|SVN}} [[Planica|Planicy]].</small><ref>{{cytuj stronę|url=http://data.fis-ski.com/global-links/statistics/competitors-having-more-than-one-podium.html?place=&season=ALL&sector=JP&nbr=4&gender=M&category=WC&nation=&discipline=ALL&Submit=SEARCH|tytuł=FIS-Ski – Multi podiums – Top 3|opublikowany=data.fis-ski.com|język=en|data dostępu=2013-11-26}}</ref>
{{osobny artykuł|Lista skoczków narciarskich z podium w Pucharze Świata}}
{{osobny artykuł|Lista skoczków narciarskich z podium w Pucharze Świata}}
{{zobacz też|Lista podiów reprezentacji Polski w Pucharze Świata w skokach narciarskich}}
{{zobacz też|Lista podiów reprezentacji Polski w Pucharze Świata w skokach narciarskich}}
Linia 1874: Linia 1874:
|[[Noriaki Kasai]]
|[[Noriaki Kasai]]
|{{Państwo|JPN}}
|{{Państwo|JPN}}
|'''62'''
|'''63'''
|17
|17
|13
|13
|32
|33
|-
|-
|10.
|10.

Wersja z 11:24, 26 mar 2017

Puchar Świata w skokach narciarskich
Pierwsza edycja 1979/1980
Bieżąca edycja 2016/2017
Najwięcej zwycięstw
w klasyfikacji generalnej PŚ
Finlandia Matti Nykänen
Polska Adam Małysz 4 razy
Najwięcej zwycięstw z rzędu
w klasyfikacji generalnej PŚ
Polska Adam Małysz 3 razy
Najwięcej razy na podium
w klasyfikacji generalnej PŚ
Finlandia Janne Ahonen 8 razy
Najwięcej razy na podium z rzędu
w klasyfikacji generalnej PŚ
Austria Armin Kogler
Finlandia Matti Nykänen
Austria Andreas Goldberger
4 razy
Najwięcej zwycięstw
w konkursach PŚ
Austria Gregor Schlierenzauer
53 razy
Najwięcej razy na podium
w konkursach PŚ
Finlandia Janne Ahonen
108 razy
Najwięcej zwycięstw
w sezonie PŚ
Słowenia Peter Prevc
15 razy
Najwięcej razy na podium
w sezonie PŚ
Słowenia Peter Prevc
22 razy
Najwięcej zwycięstw
w konkursach PŚ
w roku kalendarzowym
Polska Adam Małysz 17 razy
Najwięcej razy na podium PŚ
w roku kalendarzowym
Polska Adam Małysz 22 razy
Najwięcej zwycięstw
z rzędu w konkursach PŚ
Finlandia Janne Ahonen
Finlandia Matti Hautamäki
Austria Thomas Morgenstern
Austria Gregor Schlierenzauer
6 razy
Najwięcej miejsc na podium
z rzędu w konkursach PŚ
Finlandia Janne Ahonen
13 razy
Najwięcej zdobytych punktów
w sezonie PŚ
Słowenia Peter Prevc
2303 pkt
Najwięcej zdobytych punktów
w roku kalendarzowym PŚ
Polska Adam Małysz
2307 pkt
Kraje aktualnie goszczące PŚ  Austria
 Finlandia
 Japonia
 Niemcy
 Norwegia
 Polska
 Słowenia
 Szwajcaria
 Korea Południowa
Kraje dawniej goszczące PŚ (rok ostatnich zawodów)  Czechy (2013)
Czechosłowacja Czechosłowacja (1992)
 Francja (1998)
 Włochy (2012)
 Jugosławia (1991)
NRD (1989)
Stany Zjednoczone USA (2004)
 Kanada (2009)
 Szwecja (2015)
 Rosja (2015)
 Kazachstan (2016)

Puchar Świata w skokach narciarskich – rozgrywany corocznie, pomiędzy listopadem a marcem, cykl zawodów w skokach narciarskich, przeprowadzany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Odbywa się głównie w krajach nordyckich i Europie Środkowej, z pojedynczymi konkursami w Japonii. Sporadycznie, w wybranych latach, także w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Kanadzie, Rosji, Szwecji, we Francji i Włoszech. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Każdemu zawodnikowi, który co najmniej raz zajął miejsce wśród 30 najlepszych w konkursie, sumuje się zdobyte w nich punkty. Na podstawie tych punktów tworzona jest klasyfikacja Pucharu Świata. Jest ona przejściowa, tzn. jest aktualizowana po każdym konkursie. Jej aktualny lider w kolejnym konkursie Pucharu Świata startuje w żółtym plastronie. Po odbyciu się wszystkich konkursów Pucharu Świata (czyli na koniec sezonu) klasyfikacja staje się klasyfikacją końcową. Skoczek będący na jej czele staje się zwycięzcą i otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę.

W ramach PŚ rozgrywa się też Puchar Świata w lotach narciarskich, którego zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich konkursach lotów w sezonie. Triumfator klasyfikacji w tej specjalności otrzymuje tzw. Małą Kryształową Kulę. Do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata jest także zaliczany między innymi Turniej Czterech Skoczni. Prowadzona jest również klasyfikacja drużynowa (Puchar Narodów), na którą składają się punkty zawodników z poszczególnych krajów zdobyte w konkursach indywidualnych, drużynowych i mieszanych. Konkursy igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach narciarskich nie są wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata[a][b].

Puchar Świata organizowany jest od sezonu 1979/1980. Pomysł wprowadzenia cyklu konkursów, których wyniki zaliczane byłyby do wspólnej klasyfikacji, przejęty został z narciarstwa alpejskiego, w którym Puchar Świata rozgrywany jest od 1967 roku[1]. Zwycięzcą pierwszego sezonu PŚ w skokach został Austriak Hubert Neuper. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej uzyskał wówczas polski skoczek – Stanisław Bobak.

Klasyfikację generalną najczęściej, bo czterokrotnie, wygrywali: Fin Matti Nykänen oraz Adam Małysz, przy czym polski skoczek jest jedynym, który dokonał tej sztuki trzy razy z rzędu. Najwięcej zwycięstw w poszczególnych konkursach odniósł austriacki skoczek – Gregor Schlierenzauer, który na najwyższym stopniu podium stawał 53 razy. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Matti Nykänen (46 zwycięstw), trzeci jest Adam Małysz (39 zwycięstw).

Dotychczas ośmiu polskich skoczków triumfowało w konkursach Pucharu Świata – Stanisław Bobak (raz, 1980), Piotr Fijas (3 razy, 1980–1986), Adam Małysz (39 razy, 1996–2011), Kamil Stoch (22 razy, 2011–2017), Maciej Kot (dwa razy, 2017), Piotr Żyła (raz, 2013), Krzysztof Biegun (raz, 2013) i Jan Ziobro (raz, 2013). Łącznie w historii Pucharu Świata polscy skoczkowie odnieśli 70 zwycięstw.

Zasady

Zawody indywidualne

Skoczek narciarski (Anders Bardal) w żółtej koszulce lidera Pucharu Świata, marzec 2012
Kryształowa Kula, trofeum dla zwycięzcy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Konkurs indywidualny Pucharu Świata składa się na ogół z dwóch serii skoków (czasem, ze względu na złe warunki atmosferyczne, rozgrywana jest tylko jedna seria). W każdym konkursie bierze udział 50 skoczków (40 w konkursach lotów), którzy wyłaniani są w kwalifikacjach przed konkursem. Czasem w konkursie bierze udział więcej niż 50 skoczków. Następuje to wtedy, gdy nie można było przeprowadzić rundy kwalifikacyjnej[2]. Zazwyczaj jednak w pierwszej serii skacze 50 zawodników, w kolejności według zajmowanej pozycji w Pucharze Świata. 30 najlepszych kwalifikuje się do drugiej, decydującej serii, zdobywając punkty Pucharu Świata. Dodatkowo do drugiej serii bądź samego konkursu zostają dopuszczeni zawodnicy, którzy w pierwszej serii (kwalifikacjach) uzyskali co najmniej 95% odległości najlepszego zawodnika, lecz nie uzyskali wystarczającej liczby punktów potrzebnych do kwalifikacji z powodu upadku (dla przykładu: gdy odległość najlepszego zawodnika wynosi 130 metrów, to 95% tejże odległości wynosi 123,5 metra). Specyficzne zasady rozgrywania pierwszej serii konkursu obowiązują na zaliczanym do punktacji Pucharu Świata Turnieju Czterech Skoczni, noszą one nazwę System KO. W serii finałowej skoki oddawane są w kolejności odwrotnej do miejsca zajmowanego po pierwszej serii (jeśli dwaj zawodnicy po pierwszej serii zajmują to samo miejsce, to w drugiej serii jako pierwszy startuje skoczek mający niższy numer startowy).

Aby konkurs został uznany za ważny, musi zostać zakończona co najmniej jedna seria, w przeciwnym przypadku konkurs zostaje odwołany i tym samym nieważny, co powoduje anulowanie wszystkich skoków, a punkty do klasyfikacji PŚ nie będą w danym konkursie przyznane. W przypadku gdy w czasie trwania drugiej serii konkurs nie zostanie dokończony z powodu złych warunków atmosferycznych to za oficjalne wyniki przyjmuje się wyniki serii pierwszej.

Miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ustalane są na podstawie punktów zdobytych przez zawodników w konkursach indywidualnych danego sezonu. W przypadku, kiedy dwóch zawodników zdobędzie taką samą liczbę punktów, wyżej sklasyfikowany zostaje ten, który więcej razy zwyciężał w konkursach PŚ, lub najwyższe zajęte przez niego miejsca w konkursach są lepsze od miejsc jego konkurenta. Lider klasyfikacji generalnej (łącznej) ma prawo do startowania w zawodach w żółtej koszulce (w sezonach 2006/2007 i 2007/2008 lider PŚ startował w czerwonej koszulce lidera).

Prawo startu w zawodach

Prawo udziału w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata mają zawodnicy, którzy punktowali już w zawodach tej rangi lub w zawodach Letniego Grand Prix (dożywotnie prawo startu w PŚ), oraz zawodnicy, którzy punktowali w aktualnym lub poprzednim sezonie Pucharu Kontynentalnego[3].

Liczba uczestników poszczególnych reprezentacji narodowych jest ograniczona. Ustala się ją na podstawie ilości zawodników sklasyfikowanych do 55. pozycji w Światowej Liście Rankingowej, która wyznacza limity startowe na dane periody Pucharu Świata (w sezonie jest ich siedem – dwa latem i pięć zimą). Minimalna kwota startowa wynosi 2 zawodników (nawet jeżeli kraj nie ma swojego reprezentanta w rankingu FIS WRL) i może zostać powiększona z dwóch lub trzech do czterech miejsc, kraj ma prawo wystawić w kwalifikacjach 6 sportowców. Dzięki trzem najlepszym miejscom w ostatnim periodzie Pucharu Kontynentalnego liczba może zostać zwiększona maksymalnie do 7 miejsc. Państwo, które jest gospodarzem zawodów może w swoim kraju, dwa razy w sezonie, wystawić dodatkowo grupę krajową, składającą się z 6 skoczków[4].

Czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata otrzymuje automatyczną kwalifikację do zawodów[2]. Zawodnicy ci mogą brać udział w kwalifikacjach, ale ich skoki nie są zaliczane do wyników eliminacji i nie są oceniane przez sędziów (wyjątkiem są konkursy Turnieju Czterech Skoczni, rozgrywane systemem KO). Oddanie skoku w serii kwalifikacyjnej zawodnika z czołowej „10” nie jest obowiązkowe i decyzja o oddaniu skoku jest uzależniona od skoczka.

Ocena skoku

Każdy zawodnik po oddaniu swojej próby otrzymuje ocenę łączną, na którą składają się noty za długość skoku i jego styl. Ocena nie może być ujemna, jeśli ocena po zsumowaniu obu not jest niższa od zera, zawodnik otrzymuje za skok 0 punktów.

Punkty za odległość
Po zmierzeniu odległości skoku, liczy się jej długość względem tzw. punktu K (punkt konstrukcyjny skoczni), który jest równy 60 pkt. w klasyfikacji (120 pkt. na skoczniach mamucich). Za każdy metr dalej lub bliżej od punktu K zawodnik otrzymuje +1,8 lub -1,8 pkt. na dużej skoczni, a +2,0 lub -2,0 pkt. na mniejszych skoczniach (na mamucich +1,2 lub -1,2 pkt.). Długość skoku mierzona jest od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka, w chwili zetknięcia się narty na całej długości z zeskokiem, z dokładnością do 0,5 m[5].

Noty za styl
Oprócz punktów za odległość pięciu sędziów dodaje noty za styl (2 skrajne noty są odrzucane), w skali 0-20 pkt.[6], według następujących zasad[7]:

– za błędy w fazie lotu jeden sędzia może odjąć maksymalnie 5 pkt.; oceniane jest płynne przejście do fazy lotu, symetryczna i stabilna pozycja w jej trakcie, zapoczątkowanie lądowania w odpowiednim momencie
– w fazie lądowania stracić można również 5 pkt., przy czym 2 pkt. odejmuje się w przypadku lądowania bez telemarku
– najwięcej punktów można utracić w fazie odjazdu; całkowity upadek oznacza utratę 7 pkt.; za dotknięcie jakąś częścią ciała zeskoku odejmowanych jest 4-5 pkt.; przyjęcie przed przekroczeniem granicy upadków nieprawidłowej pozycji ciała powoduje odjęcie 0,5-3 pkt.
– zachowanie skoczka na wybiegu poza granicą upadków nie jest oceniane przez sędziów

Dodatkowe przeliczniki
Od piątego periodu sezonu 2009/2010 (zawody na skoczni mamuciej w Oberstdorfie) oprócz not za styl i długość skoku, wpływ na ocenę końcową skoczka ma przelicznik za prędkość i kierunek wiatru oraz za ewentualną zmianę długości najazdu[8][9].

Punktacja zawodów indywidualnych

Od sezonu 1993/1994 za miejsca zajęte w konkursie Pucharu Świata zawodnicy otrzymują punkty według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 100
2. 80
3. 60
4. 50
5. 45
miejsce punkty
6. 40
7. 36
8. 32
9. 29
10. 26
miejsce punkty
11. 24
12. 22
13. 20
14. 18
15. 16
miejsce punkty
16. 15
17. 14
18. 13
19. 12
20. 11
miejsce punkty
21. 10
22. 9
23. 8
24. 7
25. 6
miejsce punkty
26. 5
27. 4
28. 3
29. 2
30. 1

W przypadku uzyskania przez kilku zawodników takiej samej noty w konkursie, wszystkim przyznaje się punkty za miejsce, na którym są sklasyfikowani. Przykładowo, jeśli dwaj zawodnicy zajmą pierwsze miejsce, to obaj uzyskają po 100 pkt, a następny skoczek w klasyfikacji zdobędzie 60 pkt. za trzecie miejsce.

W sezonach 1979/19801992/1993 skoczkom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 25
2. 20
3. 15
4. 12
5. 11
miejsce punkty
6. 10
7. 9
8. 8
9. 7
10. 6
miejsce punkty
11. 5
12. 4
13. 3
14. 2
15. 1

Zawody drużynowe

Oprócz konkursów indywidualnych rozgrywane są także konkursy drużynowe. Aby konkurs mógł się odbyć, musi się do niego zgłosić co najmniej 8 krajów. W innym przypadku rozgrywane są zawody indywidualne. Każda z drużyn wystawia czterech zawodników, którzy oddają po dwa skoki[2].

W konkursie odbywają się dwie rundy po cztery serie skoków (czasem, ze względu na złe warunki atmosferyczne, rozgrywana jest tylko jedna runda). W każdej z 8 serii, członkowie drużyn oddają po jednym skoku (jeden skoczek z każdej drużyny na serię). Kolejność startu członków drużyny jest ustalona i nie może się zmieniać pomiędzy rundami. W drugiej rundzie konkursu startuje 8 najlepszych drużyn z rundy pierwszej (chyba że na 8. miejscu znajdują się ex aequo dwie lub więcej drużyn).

Zwycięzcą zawodów zostaje drużyna, która uzyska najwyższą łączną notę punktową za skoki wszystkich jej członków, we wszystkich zakończonych rundach.

Miejsca państw w klasyfikacji Pucharu Narodów ustalane są na podstawie sumy punktów z konkursów drużynowych oraz sumy punktów zdobytych przez wszystkich zawodników danego kraju w konkursach indywidualnych w danym sezonie.

Punktacja zawodów drużynowych

Od sezonu 2001/2002 za miejsca zajęte w drużynowych konkursach Pucharu Świata kraje otrzymują punkty według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 400
2. 350
3. 300
4. 250
miejsce punkty
5. 200
6. 150
7. 100
8. 50

W sezonach 1993/19942000/2001 krajom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 200
2. 160
3. 120
miejsce punkty
4. 100
5. 90
6. 80

W sezonach 1991/1992 i 1992/1993 krajom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 60
2. 50
3. 40
4. 30
5. 20
miejsce punkty
6. 15
7. 14
8. 13
9. 12
10. 11
miejsce punkty
11. 10
12. 9
13. 8

Zawody mieszane

Od sezonu 2012/2013 rozgrywane są także konkursy drużyn mieszanych (jeden w sezonie). Startują w nich drużyny składające się z dwóch zawodników i dwóch zawodniczek. Zasady rozgrywania konkursu drużynowego są takie same, jak zwykłego konkursu drużynowego, z jedną różnicą: punkty zdobyte przez każdą z drużyn są dzielone na połowę i dopisywane w połowie do klasyfikacji drużynowej Pucharu Świata mężczyzn, a w połowie do takiej samej klasyfikacji kobiet. Zatem za zajęcie poszczególnych miejsc kraje otrzymują w obu klasyfikacjach (męskiej i kobiecej) punkty według poniższej tabeli:

miejsce punkty
1. 200
2. 175
3. 150
4. 125
miejsce punkty
5. 100
6. 75
7. 50
8. 25

Zdobywcy Pucharu Świata

Hubert Neuper – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 1979/1980
Matti Nykänen – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1982/1983, 1984/1985, 1985/1986 i 1987/1988
Jens Weißflog – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 1983/1984
Espen Bredesen – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 1993/1994
Andreas Goldberger – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1992/1993, 1994/1995 i 1995/1996
Primož Peterka – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1996/1997 i 1997/1998
Martin Schmitt – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1998/1999 i 1999/2000
Adam Małysz – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003 i 2006/2007
Janne Ahonen – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2003/2004 i 2004/2005
Jakub Janda – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2005/2006
Thomas Morgenstern – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2007/2008 i 2010/2011
Gregor Schlierenzauer – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2008/2009 i 2012/2013
Simon Ammann – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2009/2010
Anders Bardal – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2011/2012
Kamil Stoch – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2013/2014
Severin Freund – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2014/2015
Peter Prevc – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2015/2016

Po Puchar Świata, za zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej, sięgało ogółem 21 skoczków z 9 krajów. Rekordzistami są Fin – Matti Nykänen i Polak – Adam Małysz, którzy triumfowali czterokrotnie, przy czym polski skoczek jest jedynym, który dokonał tej sztuki 3 razy z rzędu. Najwięcej zdobywców PŚ pochodzi z Austrii – sześciu. Łącznie skoczkowie z tego kraju byli najlepsi 11 razy.

W klasyfikacji drużynowej (Puchar Narodów) zwyciężało dotąd 5 reprezentacji. Najczęściej reprezentacja Austrii (17 razy), następnie Finlandii (7 razy), Norwegii (6 razy), Japonii (3 razy) i Niemiec (2 razy). Reprezentacja Polski nigdy nie zdobyła Pucharu Narodów. Najwyżej uplasowała się na trzecim miejscu, w sezonie 2010/2011.

Poniższa tabela przedstawia chronologiczne zestawienie zdobywców Pucharu Świata, indywidualnie i drużynowo:

Lp. Sezon I miejsce II miejsce III miejsce Puchar Narodów
1. 1979/1980 Austria Hubert Neuper Austria Armin Kogler Polska Stanisław Bobak  Austria
2. 1980/1981 Austria Armin Kogler Norwegia Roger Ruud Kanada Horst Bulau  Austria
3. 1981/1982 Austria Armin Kogler Austria Hubert Neuper Kanada Horst Bulau  Austria
4. 1982/1983 Finlandia Matti Nykänen Kanada Horst Bulau Austria Armin Kogler  Norwegia
5. 1983/1984 Jens Weißflog Finlandia Matti Nykänen Czechosłowacja Pavel Ploc  Finlandia
6. 1984/1985 Finlandia Matti Nykänen Austria Andreas Felder Austria Ernst Vettori  Finlandia
7. 1985/1986 Finlandia Matti Nykänen Austria Ernst Vettori Austria Andreas Felder  Austria
8. 1986/1987 Norwegia Vegard Opaas Austria Ernst Vettori Austria Andreas Felder  Norwegia
9. 1987/1988 Finlandia Matti Nykänen Czechosłowacja Pavel Ploc Primož Ulaga  Finlandia
10. 1988/1989 Szwecja Jan Boklöv Jens Weißflog Niemcy Dieter Thoma  Norwegia
11. 1989/1990 Finlandia Ari-Pekka Nikkola Austria Ernst Vettori Austria Andreas Felder  Austria
12. 1990/1991 Austria Andreas Felder Szwajcaria Stefan Zünd Niemcy Dieter Thoma  Austria
13. 1991/1992 Finlandia Toni Nieminen Austria Werner Rathmayr Austria Andreas Felder  Austria
14. 1992/1993 Austria Andreas Goldberger Czechy Jaroslav Sakala Japonia Noriaki Kasai  Austria
15. 1993/1994 Norwegia Espen Bredesen Niemcy Jens Weißflog Austria Andreas Goldberger  Norwegia
16. 1994/1995 Austria Andreas Goldberger Włochy Roberto Cecon Finlandia Janne Ahonen  Finlandia
17. 1995/1996 Austria Andreas Goldberger Finlandia Ari-Pekka Nikkola Finlandia Janne Ahonen  Finlandia
18. 1996/1997 Słowenia Primož Peterka Niemcy Dieter Thoma Japonia Kazuyoshi Funaki  Japonia
19. 1997/1998 Słowenia Primož Peterka Japonia Kazuyoshi Funaki Austria Andreas Widhölzl  Japonia
20. 1998/1999 Niemcy Martin Schmitt Finlandia Janne Ahonen Japonia Noriaki Kasai  Japonia
21. 1999/2000 Niemcy Martin Schmitt Austria Andreas Widhölzl Finlandia Janne Ahonen  Finlandia
22. 2000/2001 Polska Adam Małysz Niemcy Martin Schmitt Finlandia Risto Jussilainen  Finlandia
23. 2001/2002 Polska Adam Małysz Niemcy Sven Hannawald Finlandia Matti Hautamäki  Niemcy
24. 2002/2003 Polska Adam Małysz Niemcy Sven Hannawald Austria Andreas Widhölzl  Austria
25. 2003/2004 Finlandia Janne Ahonen Norwegia Roar Ljøkelsøy Norwegia Bjørn Einar Romøren  Norwegia
26. 2004/2005 Finlandia Janne Ahonen Norwegia Roar Ljøkelsøy Finlandia Matti Hautamäki  Austria
27. 2005/2006 Czechy Jakub Janda Finlandia Janne Ahonen Szwajcaria Andreas Küttel  Austria
28. 2006/2007 Polska Adam Małysz Norwegia Anders Jacobsen Szwajcaria Simon Ammann  Austria
29. 2007/2008 Austria Thomas Morgenstern Austria Gregor Schlierenzauer Finlandia Janne Ahonen  Austria
30. 2008/2009 Austria Gregor Schlierenzauer Szwajcaria Simon Ammann Austria Wolfgang Loitzl  Austria
31. 2009/2010 Szwajcaria Simon Ammann Austria Gregor Schlierenzauer Austria Thomas Morgenstern  Austria
32. 2010/2011 Austria Thomas Morgenstern Szwajcaria Simon Ammann Polska Adam Małysz  Austria
33. 2011/2012 Norwegia Anders Bardal Austria Gregor Schlierenzauer Austria Andreas Kofler  Austria
34. 2012/2013 Austria Gregor Schlierenzauer Norwegia Anders Bardal Polska Kamil Stoch  Norwegia
35. 2013/2014 Polska Kamil Stoch Słowenia Peter Prevc Niemcy Severin Freund  Austria
36. 2014/2015 Niemcy Severin Freund Słowenia Peter Prevc[c] Austria Stefan Kraft  Niemcy
37. 2015/2016 Słowenia Peter Prevc Niemcy Severin Freund Norwegia Kenneth Gangnes  Norwegia
38. 2016/2017 Austria Stefan Kraft Polska Kamil Stoch Norwegia Daniel-André Tande  Polska

Klasyfikacja generalna

Podział według krajów

Najwięcej zwycięstw i miejsc na podium w klasyfikacji generalnej

Miejsce Kraj Razem
1.  Austria 11 11 13 35
2.  Finlandia 8 4 7 19
3.  Polska 5 0 3 8
4.  Niemcy 3 6 3 12
5.  Norwegia 3 5 3 11
6.  Słowenia 3 2 0 5
7.  Szwajcaria 1 3 2 6
8.  Czechy 1 1 0 2
 NRD 1 1 0 2
10.  Szwecja 1 0 0 1
11.  Japonia 0 1 3 4
12.  Kanada 0 1 2 3
13.  Czechosłowacja 0 1 1 2
14.  Włochy 0 1 0 1
15.  Jugosławia 0 0 1 1

Podział według zawodników

Najwięcej zwycięstw i miejsc na podium w klasyfikacji generalnej

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Razem
1. Matti Nykänen  Finlandia 4 1 0 5
2. Adam Małysz  Polska 4 0 1 5
3. Andreas Goldberger  Austria 3 0 1 4
4. Gregor Schlierenzauer  Austria 2 3 0 5
5. Janne Ahonen  Finlandia 2 2 4 8
6. Armin Kogler  Austria 2 1 1 4
7. Martin Schmitt  Niemcy 2 1 0 3
8. Thomas Morgenstern  Austria 2 0 1 3
9. Primož Peterka  Słowenia 2 0 0 2
10. Simon Ammann  Szwajcaria 1 2 1 4
11. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 1 2 0 3
Peter Prevc  Słowenia 1 2 0 3
13. Andreas Felder  Austria 1 1 4 6
14. Severin Freund  Niemcy 1 1 1 3
15. Hubert Neuper  Austria 1 1 0 2
Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 1 1 0 2
Anders Bardal  Norwegia 1 1 0 2
18. Kamil Stoch  Polska 1 0 1 2
19. Vegard Opaas  Norwegia 1 0 0 1
Jan Boklöv  Szwecja 1 0 0 1
Toni Nieminen  Finlandia 1 0 0 1
Espen Bredesen  Norwegia 1 0 0 1
Jakub Janda  Czechy 1 0 0 1
24. Ernst Vettori  Austria 0 3 1 4
25. Sven Hannawald  Niemcy 0 2 0 2
Roar Ljøkelsøy  Norwegia 0 2 0 2
27. Horst Bulau  Kanada 0 1 2 3
Dieter Thoma  Niemcy 0 1 2 3
Andreas Widhölzl  Austria 0 1 2 3
30. Pavel Ploc  Czechosłowacja 0 1 1 2
Kazuyoshi Funaki  Japonia 0 1 1 2
32. Roger Ruud  Norwegia 0 1 0 1
Stefan Zünd  Szwajcaria 0 1 0 1
Werner Rathmayr  Austria 0 1 0 1
Jaroslav Sakala  Czechosłowacja/
 Czechy
0 1 0 1
Roberto Cecon  Włochy 0 1 0 1
Anders Jacobsen  Norwegia 0 1 0 1
38. Noriaki Kasai  Japonia 0 0 2 2
Matti Hautamäki  Finlandia 0 0 2 2
40. Stanisław Bobak  Polska 0 0 1 1
Primož Ulaga Jugosławia 0 0 1 1
Risto Jussilainen  Finlandia 0 0 1 1
Bjørn Einar Romøren  Norwegia 0 0 1 1
Andreas Küttel  Szwajcaria 0 0 1 1
Wolfgang Loitzl  Austria 0 0 1 1
Andreas Kofler  Austria 0 0 1 1
Stefan Kraft  Austria 0 0 1 1
Kenneth Gangnes  Norwegia 0 0 1 1
Daniel-André Tande  Norwegia 0 0 1 1

Najwięcej podiów klasyfikacji generalnej z rzędu

Miejsce Od Do Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. 1979/1980 1982/1983 Armin Kogler  Austria 4 2 1 1
1. 1982/1983 1985/1986 Matti Nykänen  Finlandia 4 3 1 0
1. 1992/1993 1995/1996 Andreas Goldberger  Austria 4 3 0 1
4. 1980/1981 1982/1983 Horst Bulau  Kanada 3 0 1 2
4. 1984/1985 1986/1987 Andreas Felder  Austria 3 0 1 2
4. 1989/1990 1991/1992 Andreas Felder  Austria 3 1 0 2
4. 1984/1985 1986/1987 Ernst Vettori  Austria 3 0 2 1
4. 2003/2004 2005/2006 Janne Ahonen  Finlandia 3 2 1 0
4. 2000/2001 2002/2003 Adam Małysz  Polska 3 3 0 0
4. 1998/1999 2000/2001 Martin Schmitt  Niemcy 3 2 1 0
4. 2008/2009 2010/2011 Simon Ammann  Szwajcaria 3 1 2 0
4. 2007/2008 2009/2010 Gregor Schlierenzauer  Austria 3 1 2 0
4. 2013/2014 2015/2016 Severin Freund  Niemcy 3 1 1 1
4. 2013/2014 2015/2016 Peter Prevc  Słowenia 3 1 2 0
15. 1994/1995 1995/1996 Janne Ahonen  Finlandia 2 0 0 2
15. 1998/1999 1999/2000 Janne Ahonen  Finlandia 2 0 1 1
15. 1996/1997 1997/1998 Kazuyoshi Funaki  Japonia 2 0 1 1
15. 1996/1997 1997/1998 Primož Peterka  Słowenia 2 2 0 0
15. 2001/2002 2002/2003 Sven Hannawald  Niemcy 2 0 2 0
15. 2003/2004 2004/2005 Roar Ljøkelsøy  Norwegia 2 0 2 0
15. 2009/2010 2010/2011 Thomas Morgenstern  Austria 2 1 0 1
15. 2011/2012 2012/2013 Gregor Schlierenzauer  Austria 2 1 1 0
15. 2011/2012 2012/2013 Anders Bardal  Norwegia 2 1 1 0
15. 2012/2013 2013/2014 Kamil Stoch  Polska 2 1 0 1

Reprezentanci Polski w czołowej „10” klasyfikacji generalnej

Sezon Zawodnik Miejsce
79/80 Stanisław Bobak 3.
95/96 Adam Małysz 7.
96/97 Adam Małysz 10.
00/01 Adam Małysz 1.
01/02 Adam Małysz 1.
02/03 Adam Małysz 1.
04/05 Adam Małysz 4.
05/06 Adam Małysz 9.
06/07 Adam Małysz 1.
09/10 Adam Małysz 5.
10/11 Adam Małysz 3.
Kamil Stoch 10.
11/12 Kamil Stoch 5.
12/13 Kamil Stoch 3.
13/14 Kamil Stoch 1.
14/15 Kamil Stoch 9.

Konkursy indywidualne

Podział według krajów

Najwięcej zwycięstw w konkursach Pucharu Świata

Stan na 26 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.

Opracowano na podstawie[10].

Miejsce Kraj Zwycięstwa
1.  Austria 247
2.  Finlandia 151
3.  Niemcy 109
4.  Norwegia 104
5.  Polska 70
6.  Japonia 62
7.  Słowenia 54
8.  Szwajcaria 33
9.  NRD 28
10.  Czechosłowacja 19
11.  Czechy 17
12.  Kanada 14
13.  Jugosławia 10
14.  Szwecja 7
 Włochy 7
16.  Stany Zjednoczone 3
17.  Francja 1

Podział według zawodników

Najwięcej zwycięstw w konkursach Pucharu Świata

Stan na 24 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.[11]

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Gregor Schlierenzauer  Austria 53
2. Matti Nykänen  Finlandia 46
3. Adam Małysz  Polska 39
4. Janne Ahonen  Finlandia 36
5. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 33
6. Martin Schmitt  Niemcy 28
7. Andreas Felder  Austria 25
8. Thomas Morgenstern  Austria 23
Simon Ammann  Szwajcaria 23
10. Severin Freund  Niemcy 22
Peter Prevc  Słowenia 22
Kamil Stoch  Polska 22
13. Andreas Goldberger  Austria 20
14. Andreas Widhölzl  Austria 18
Sven Hannawald  Niemcy 18
16. Noriaki Kasai  Japonia 17
17. Matti Hautamäki  Finlandia 16
18. Kazuyoshi Funaki  Japonia 15
Primož Peterka  Słowenia 15
Ernst Vettori  Austria 15

Podium Pucharu Świata wszech czasów

Stan na 26 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.[12]

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Razem 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Janne Ahonen  Finlandia 108 36 44 28
2. Adam Małysz  Polska 92 39 27 26
3. Gregor Schlierenzauer  Austria 88 53 20 15
4. Simon Ammann  Szwajcaria 79 23 31 25
5. Matti Nykänen  Finlandia 76 46 22 8
Thomas Morgenstern  Austria 76 23 30 23
7. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 73 33 19 21
8. Andreas Goldberger  Austria 63 20 25 18
9. Noriaki Kasai  Japonia 63 17 13 33
10. Ernst Vettori  Austria 54 15 18 21
11. Severin Freund  Niemcy 53 22 15 16
12. Martin Schmitt  Niemcy 52 28 14 10
13. Andreas Felder  Austria 51 25 15 11
Peter Prevc  Słowenia 51 22 17 12
15. Andreas Widhölzl  Austria 49 18 17 14
16. Kamil Stoch  Polska 44 22 12 10
17. Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 42 9 14 19
18. Sven Hannawald  Niemcy 40 18 12 10
19. Matti Hautamäki  Finlandia 38 16 10 12
Kazuyoshi Funaki  Japonia 38 15 12 11

Pierwsza „5” Pucharu Świata wszech czasów

Stan na 24 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.[13]

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Janne Ahonen  Finlandia 163
2. Adam Małysz  Polska 126
3. Gregor Schlierenzauer  Austria 121
4. Simon Ammann  Szwajcaria 114
5. Thomas Morgenstern  Austria 112
6. Noriaki Kasai  Japonia 108
7. Matti Nykänen  Finlandia 96
8. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 94
Andreas Goldberger  Austria 94
10. Ernst Vettori  Austria 85
11. Andreas Widhölzl  Austria 83
12. Peter Prevc  Słowenia 76
13. Martin Schmitt  Niemcy 75
14. Severin Freund  Niemcy 73
15. Sven Hannawald  Niemcy 69
16. Andreas Felder  Austria 66
Andreas Kofler  Austria 66
18. Kamil Stoch  Polska 65
19. Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 63
Matti Hautamäki  Finlandia 63

Pierwsza „10” Pucharu Świata wszech czasów

Stan na 24 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.[14]

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Janne Ahonen  Finlandia 248
2. Noriaki Kasai  Japonia 208
3. Adam Małysz  Polska 198
4. Simon Ammann  Szwajcaria 175
5. Thomas Morgenstern  Austria 172
6. Gregor Schlierenzauer  Austria 160
7. Andreas Goldberger  Austria 153
8. Andreas Widhölzl  Austria 142
9. Ernst Vettori  Austria 127
10. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 126
11. Matti Hautamäki  Finlandia 122
Severin Freund  Niemcy 122
13. Andreas Kofler  Austria 116
14. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 115
15. Martin Höllwarth  Austria 114
Matti Nykänen  Finlandia 114
17. Kamil Stoch  Polska 111
18. Martin Schmitt  Niemcy 110
19. Wolfgang Loitzl  Austria 107
20. Peter Prevc  Słowenia 105

Pierwsza „30” Pucharu Świata wszech czasów

Stan na 24 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Noriaki Kasai  Japonia 445
2. Janne Ahonen  Finlandia 356
3. Simon Ammann  Szwajcaria 319
4. Wolfgang Loitzl  Austria 309
5. Adam Małysz  Polska 307
6. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 269
7. Andreas Goldberger  Austria 250
8. Matti Hautamäki  Finlandia 246
9. Andreas Kofler  Austria 240
10. Martin Schmitt  Niemcy 238
11. Thomas Morgenstern  Austria 237
12. Anders Bardal  Norwegia 235
13. Martin Höllwarth  Austria 233
14. Jakub Janda  Czechy 230
15. Andreas Widhölzl  Austria 226
16. Michael Neumayer  Niemcy 218
17. Michael Uhrmann  Niemcy 217
18. Robert Kranjec  Słowenia 214
Gregor Schlierenzauer  Austria 214
20. Kamil Stoch  Polska 213

Najwięcej występów w konkursach Pucharu Świata

Stan na 24 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.
Wzięto pod uwagę dyskwalifikacje. Nie wliczono występów w kwalifikacjach, które nie dały awansu do konkursu.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Noriaki Kasai  Japonia 527
2. Janne Ahonen  Finlandia 405
3. Simon Ammann  Szwajcaria 377
4. Jakub Janda  Czechy 361
5. Wolfgang Loitzl  Austria 356
6. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 350
7. Adam Małysz  Polska 349
8. Robert Kranjec  Słowenia 319
9. Andreas Kofler  Austria 309
10. Martin Höllwarth  Austria 307
11. Martin Schmitt  Niemcy 292
12. Matti Hautamäki  Finlandia 290
13. Andreas Goldberger  Austria 288
Anders Bardal  Norwegia 288
15. Michael Neumayer  Niemcy 280
16. Andreas Widhölzl  Austria 279
17. Michael Uhrmann  Niemcy 273
18. Martin Koch  Austria 271
19. Roberto Cecon  Włochy 265
Jan Matura  Czechy 265
Noriaki Kasai – najstarszy zwycięzca konkursu Pucharu Świata

Najstarsi zwycięzcy konkursów Pucharu Świata

Stan na 24 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data zwycięstwa Miejsce Wiek
1. Noriaki Kasai  Japonia 29 listopada 2014 Kuusamo 42 lata 5 m. 23 d.
2. Takanobu Okabe  Japonia 10 marca 2009 Kuopio 38 lat 4 m. 12 d.
3. Robert Kranjec  Słowenia 18 marca 2016 Planica 34 lata 8 m. 2 d.
4. Simon Ammann  Szwajcaria 29 listopada 2014 Kuusamo 33 lata 5 m. 4 d.
5. Adam Małysz  Polska 21 stycznia 2011 Zakopane 33 lata 1 m. 18 d.
6. Jan Matura  Czechy 20 stycznia 2013 Sapporo 32 lata 11 m. 22 d.
7. Jens Weißflog  Niemcy 18 lutego 1996 Iron Mountain 31 lat 6 m. 28 d.
8. Anders Bardal  Norwegia 7 marca 2014 Trondheim 31 lat 6 m. 10 d.
9. Janne Ahonen  Finlandia 4 marca 2008 Kuopio 30 lat 9 m. 22 d.
10. Martin Höllwarth  Austria 6 stycznia 2005 Bischofshofen 30 lat 8 m. 24 d.
11. Jernej Damjan  Słowenia 26 stycznia 2014 Sapporo 30 lat 7 m. 29 d.
12. Martin Koch  Austria 18 marca 2012 Planica 30 lat 1 m. 25 d.
13. Andreas Felder  Austria 29 marca 1992 Planica 30 lat 0 m. 23 d.
14. Anders Jacobsen  Norwegia 1 stycznia 2015 Ga-Pa 29 lat 10 m. 15 d.
15. Masahiko Harada  Japonia 13 marca 1998 Trondheim 29 lat 10 m. 4 d.
16. Kamil Stoch  Polska 19 marca 2017 Vikersund 29 lat 9 m. 22 d.
17. Kazuyoshi Funaki  Japonia 5 lutego 2005 Sapporo 29 lat 9 m. 9 d.
18. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 22 stycznia 2006 Sapporo 29 lat 7 m. 22 d.
19. Stefan Horngacher  Austria 16 stycznia 1999 Zakopane 29 lat 3 m. 27 d.
20. Johan Sætre  Norwegia 23 stycznia 1981 Gstaad 29 lat 0 m. 18 d.

Najstarsi zawodnicy na podium konkursów Pucharu Świata

Stan na 24 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.
Uwzględniono wyłącznie zawodników powyżej 30. roku życia.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data podium Miejscowość Lok. Wiek
1. Noriaki Kasai  Japonia 19 marca 2017 Vikersund 2. 44 lata 9 m. 13 d.
2. Takanobu Okabe  Japonia 10 marca 2009 Kuopio 1. 38 lat 4 m. 12 d.
3. Robert Kranjec  Słowenia 20 marca 2016 Planica 2. 34 lata 8 m. 4 d.
4. Michael Neumayer  Niemcy 27 stycznia 2013 Vikersund 2. 34 lata 0 m. 12 d.
5. Simon Ammann Szwajcaria Szwajcaria 10 marca 2015 Kuopio 3. 33 lata 8 m. 13 d.
6. Adam Małysz  Polska 20 marca 2011 Planica 3. 33 lata 3 m. 17 d.
7. Jan Matura  Czechy 3 lutego 2013 Harrachov 3. 33 lata 0 m. 5 d.
8. Dmitrij Wasiljew  Rosja 1 grudnia 2012 Kuusamo 2. 32 lata 11 m. 5 d.
9. Janne Ahonen  Finlandia 6 stycznia 2010 Bischofshofen 2. 32 lata 7 m. 26 d.
10. Masahiko Harada  Japonia 29 grudnia 2000 Oberstdorf 3. 32 lata 7 m. 20 d.
11. Stefan Horngacher  Austria 24 stycznia 2002 Hakuba 2. 32 lata 7 m. 4 d.
12. Andreas Kofler  Austria 17 grudnia 2016 Engelberg 3. 32 lata 7 m. 0 d.
13. Anders Bardal  Norwegia 10 marca 2015 Kuopio 2. 32 lat 6 m. 14 d.
14. Michael Uhrmann  Niemcy 23 stycznia 2011 Zakopane 3. 32 lata 4 m. 7 d.
15. Jens Weißflog  Niemcy 13 marca 1996 Falun 3. 31 lat 7 m. 21 d.
16. Manuel Fettner  Austria 29 stycznia 2017 Willingen 3. 31 lat 7 m. 12 d.
17. Jernej Damjan  Słowenia 20 grudnia 2014 Engelberg 3. 31 lat 6 m. 22 d.
18. Jiří Parma  Czechy 22 stycznia 1994 Sapporo 3. 31 lat 0 m. 13 d.
19. Martin Schmitt  Niemcy 16 stycznia 2009 Zakopane 3. 30 lat 11 m. 18 d.
20. Wolfgang Loitzl  Austria 17 grudnia 2010 Engelberg 3. 30 lat 11 m. 4 d.
21. Martin Höllwarth  Austria 9 stycznia 2005 Willingen 2. 30 lat 8 m. 27 d.
22. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 20 stycznia 2007 Zakopane 2. 30 lat 7 m. 20 d.
23. Johan Sætre  Norwegia 20 marca 1982 Štrbské Pleso 3. 30 lat 2 m. 15 d.
24. Martin Koch  Austria 18 marca 2012 Planica 1. 30 lat 1 m. 25 d.
25. Andreas Goldberger  Austria 1 stycznia 2003 Garmisch-Partenkirchen 2. 30 lat 1 m. 3 d.
26. Andreas Felder  Austria 29 marca 1992 Planica 1. 30 lat 0 m. 23 d.

Najmłodsi zwycięzcy konkursów Pucharu Świata

Stan na 24 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data zwycięstwa Miejsce Wiek
1. Steve Collins  Kanada 9 marca 1980 Lahti 15 lat 11 m. 27 d.
2. Thomas Morgenstern  Austria 11 stycznia 2003 Liberec 16 lat 2 m. 12 d.
3. Toni Nieminen  Finlandia 1 grudnia 1991 Thunder Bay 16 lat 6 m. 0 d.
4. Janne Ahonen  Finlandia 19 grudnia 1993 Engelberg 16 lat 7 m. 8 d.
5. Gregor Schlierenzauer  Austria 3 grudnia 2006 Lillehammer 16 lat 10 m. 27 d.
6. Primož Peterka  Słowenia 27 stycznia 1996 Zakopane 16 lat 10 m. 29 d.
7. Domen Prevc  Słowenia 25 listopada 2016 Kuusamo 17 lat 5 m. 21 d.
8. Martin Höllwarth  Austria 10 stycznia 1991 Predazzo 17 lat 8 m. 28 d.
9. Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 28 lutego 1987 Lahti 17 lat 9 m. 12 d.
10. Nicolas Dessum  Francja 22 stycznia 1995 Sapporo 17 lat 11 m. 2 d.
11. Reinhard Schwarzenberger  Austria 30 grudnia 1994 Oberstdorf 17 lat 11 m. 23 d.
12. Pekka Suorsa  Finlandia 22 grudnia 1985 Chamonix 18 lat 0 m. 14 d.
13. Roberto Cecon  Włochy 16 lutego 1990 Predazzo 18 lat 1 m. 19 d.
14. Stephan Hocke  Niemcy 15 grudnia 2001 Engelberg 18 lat 1 m. 25 d.
15. Adam Małysz  Polska 17 marca 1996 Oslo 18 lat 4 m. 14 d.
16. Horst Bulau  Kanada 1 stycznia 1981 Ga-Pa 18 lat 4 m. 18 d.
17. Andreas Wellinger  Niemcy 16 stycznia 2014 Wisła 18 lat 4 m. 19 d.
18. Matti Nykänen  Finlandia 30 grudnia 1981 Oberstdorf 18 lat 5 m. 13 d.
19. Jens Weißflog NRD 6 stycznia 1983 Bischofshofen 18 lat 5 m. 16 d.
20. Pavel Ploc  Czechosłowacja 9 stycznia 1983 Harrachov 18 lat 6 m. 25 d.

Najmłodsi zawodnicy na podium konkursów Pucharu Świata

Stan na 24 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.
Uwzględniono wyłącznie zawodników poniżej 18. roku życia. Opracowano na podstawie[15][16].

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data podium Miejscowość Lok. Wiek
1. Steve Collins  Kanada 9 marca 1980 Lahti 1. 15 lat 11 m. 27 d.
2. Jakub Sucháček  Czechy 29 stycznia 1995 Lahti 2. 16 lat 2 m. 2 d.
3. Thomas Morgenstern  Austria 11 stycznia 2003 Liberec 1. 16 lat 2 m. 12 d.
4. Toni Nieminen  Finlandia 1 grudnia 1991 Thunder Bay 1. 16 lat 6 m. 0 d.
5. Domen Prevc  Słowenia 19 grudnia 2015 Engelberg 2. 16 lat 6 m. 15 d.
6. Janne Ahonen  Finlandia 19 grudnia 1993 Engelberg 1. 16 lat 7 m. 8 d.
7. Ernst Vettori  Austria 26 lutego 1981 Chamonix 3. 16 lat 8 m. 1 d.
8. Gregor Schlierenzauer  Austria 3 grudnia 2006 Lillehammer 1. 16 lat 10 m. 27 d.
9. Primož Peterka  Słowenia 27 stycznia 1996 Zakopane 1. 16 lat 10 m. 29 d.
10. Roberto Cecon  Włochy 29 stycznia 1989 Chamonix 2. 17 lat 1 m. 1 d.
11. Gérard Balanche  Szwajcaria 10 marca 1985 Oslo 3. 17 lat 1 m. 20 d.
12. Didier Mollard  Francja 4 marca 1987 Örnsköldsvik 3. 17 lat 3 m. 0 d.
13. Andreas Wellinger  Niemcy 9 grudnia 2012 Krasnaja Polana 3. 17 lat 3 m. 11 d.
14. Veli-Matti Lindström  Finlandia 3 marca 2001 Oberstdorf 2. 17 lat 3 m. 16 d.
15. Urban Franc  Słowenia 5 grudnia 1992 Falun 2. 17 lat 6 m. 0 d.
16. Matti Nykänen  Finlandia 7 marca 1981 Lahti 2. 17 lat 7 m. 18 d.
17. Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 10 stycznia 1987 Szczyrbskie Jezioro 3. 17 lat 7 m. 25 d.
18. Primož Ulaga  Jugosławia 21 marca 1980 Planica 3. 17 lat 8 m. 1 d.
19. Staffan Tällberg  Szwecja 20 grudnia 1987 Sapporo 3. 17 lat 8 m. 3 d.
20. Martin Höllwarth  Austria 6 stycznia 1992 Bischofshofen 2. 17 lat 8 m. 24 d.
21. Nicolas Dessum  Francja 22 stycznia 1995 Sapporo 1. 17 lat 11 m. 2 d.
22. Andreas Bauer  Niemcy 1 stycznia 1982 Garmisch-Partenkirchen 3. 17 lat 11 m. 11 d.
23. Tuomo Ylipulli  Finlandia 19 lutego 1983 Vikersund 3. 17 lat 11 m. 16 d.
24. Reinhard Schwarzenberger  Austria 30 grudnia 1994 Oberstdorf 1. 17 lat 11 m. 23 d.

Zawodnicy z największym odstępem czasowym między pierwszym a ostatnim zwycięstwem w konkursie Pucharu Świata

Stan na 24 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.
Uwzględniono zawodników z co najmniej 10-letnim odstępem między pierwszą a ostatnią wygraną.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data pierwszego zwycięstwa Data ostatniego zwycięstwa Odstęp czasowy
1. Noriaki Kasai  Japonia 21 marca 1992 29 listopada 2014 22 lata 8 m. 8 d.
2. Adam Małysz  Polska 17 marca 1996 21 stycznia 2011 14 lat 10 m. 4 d.
3. Janne Ahonen  Finlandia 19 grudnia 1993 4 marca 2008 14 lat 2 m. 14 d.
4. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 6 stycznia 1983 17 lutego 1996 13 lat 1 m. 11 d.
5. Martin Höllwarth  Austria 10 stycznia 1992 6 stycznia 2005 12 lat 11 m. 27 d.
6. Simon Ammann  Szwajcaria 17 marca 2002 29 listopada 2014 12 lat 8 m. 12 d.
7. Takanobu Okabe  Japonia 7 grudnia 1996 10 marca 2009 12 lat 3 m. 3 d.
8. Thomas Morgenstern  Austria 11 stycznia 2003 14 grudnia 2013 10 lat 11 m. 3 d.
9. Robert Kranjec  Słowenia 26 listopada 2005 18 marca 2016 10 lat 3 m. 21 d.
10. Kazuyoshi Funaki  Japonia 10 grudnia 1994 5 lutego 2005 10 lat 1 m. 26 d.

Zawodnicy z największym odstępem czasowym między pierwszym a ostatnim podium konkursu Pucharu Świata

Stan na 24 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.
Uwzględniono zawodników z co najmniej 10-letnim odstępem między pierwszym a ostatnim podium.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data pierwszego podium Data ostatniego podium Odstęp czasowy
1. Noriaki Kasai  Japonia 29 lutego 1992 19 marca 2017 25 lat 0 m. 19 d.
2. Janne Ahonen  Finlandia 19 grudnia 1993 6 stycznia 2010 16 lat 0 m. 18 d.
3. Takanobu Okabe  Japonia 11 marca 1993 10 marca 2009 15 lat 11 m. 30 d.
4. Adam Małysz  Polska 18 lutego 1996 20 marca 2011 15 lat 1 m. 2 d.
5. Robert Kranjec  Słowenia 1 marca 2002 20 marca 2016 14 lat 0 m. 19 d.
6. Andreas Kofler  Austria 15 grudnia 2002 17 grudnia 2016 14 lat 0 m. 2 d.
7. Simon Ammann  Szwajcaria 16 grudnia 2001 10 marca 2015 13 lat 2 m. 22 d.
8. Jens Weißflog  NRD 1 stycznia 1983 13 marca 1996 13 lat 2 m. 12 d.
9. Martin Höllwarth  Austria 6 stycznia 1992 9 stycznia 2005 13 lat 0 m. 3 d.
10. Dmitrij Wasiljew  Rosja 1 stycznia 2001 1 grudnia 2012 11 lat 11 m. 0 d.
11. Andreas Felder  Austria 12 lutego 1981 29 marca 1992 11 lat 1 m. 17 d.
12. Dieter Thoma  Niemcy 12 grudnia 1987 23 stycznia 1999 11 lat 1 m. 11 d.
13. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 10 grudnia 1995 20 stycznia 2007 11 lat 1 m. 10 d.
14. Matti Hautamäki  Finlandia 27 listopada 1999 29 grudnia 2010 11 lat 1 m. 2 d.
15. Stefan Horngacher  Austria 1 stycznia 1991 24 stycznia 2002 11 lat 0 m. 23 d.
16. Ernst Vettori  Austria 26 lutego 1981 11 marca 1992 11 lat 0 m. 13 d.
17. Andreas Goldberger  Austria 4 stycznia 1992 1 stycznia 2003 10 lat 11 m. 28 d.
18. Thomas Morgenstern  Austria 11 stycznia 2003 6 stycznia 2014 10 lat 11 m. 26 d.
19. Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 10 stycznia 1987 29 grudnia 1997 10 lat 11 m. 12 d.
20. Roberto Cecon  Włochy 29 stycznia 1989 28 listopada 1999 10 lat 9 m. 29 d.
21. Martin Koch  Austria 16 grudnia 2001 18 marca 2012 10 lat 3 m. 2 d.
22. Kazuyoshi Funaki  Japonia 10 grudnia 1994 5 lutego 2005 10 lat 1 m. 26 d.
23. Michael Uhrmann  Niemcy 2 grudnia 2000 23 stycznia 2011 10 lat 1 m. 21 d.
24. Martin Schmitt  Niemcy 28 listopada 1998 16 stycznia 2009 10 lat 1 m. 19 d.
25. Jiří Parma  Czechosłowacja 18 grudnia 1983 22 stycznia 1994 10 lat 1 m. 4 d.
26. Primož Ulaga  Jugosławia 21 marca 1980 25 marca 1990 10 lat 0 m. 4 d.

Najwięcej wygranych w sezonie konkursów Pucharu Świata

Podział według zawodników

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba Procent Sezon
1. Peter Prevc  Słowenia 15 z 29 51,7% 2015/2016
2. Gregor Schlierenzauer  Austria 13 z 27 48,1% 2008/2009
3. Janne Ahonen  Finlandia 12 z 28 42,8% 2004/2005
4. Martin Schmitt  Niemcy 11 z 26 42,3% 1999/2000
5. Adam Małysz  Polska 11 z 21 52,4% 2000/2001
6. Matti Nykänen  Finlandia 10 z 25 40% 1982/1983
6. Matti Nykänen  Finlandia 10 z 20 50% 1987/1988
6. Andreas Goldberger  Austria 10 z 21 47,6% 1994/1995
6. Martin Schmitt  Niemcy 10 z 29 34,5% 1998/1999
6. Thomas Morgenstern  Austria 10 z 27 37% 2007/2008
6. Gregor Schlierenzauer  Austria 10 z 27 37% 2012/2013
12. Adam Małysz  Polska 9 z 24 37,5% 2006/2007
12. Simon Ammann  Szwajcaria 9 z 23 39,1% 2009/2010
12. Severin Freund  Niemcy 9 z 31 29% 2014/2015
15. Toni Nieminen  Finlandia 8 z 21 38% 1991/1992
15. Gregor Schlierenzauer  Austria 8 z 23 34,8% 2009/2010
17. Horst Bulau  Kanada 7 z 25 28% 1982/1983
17. Jens Weißflog NRD 7 z 24 29,2% 1983/1984
17. Jens Weißflog  Niemcy 7 z 19 36,8% 1993/1994
17. Matti Nykänen  Finlandia 7 z 25 28% 1985/1986
17. Andreas Felder  Austria 7 z 22 31,8% 1990/1991
17. Primož Peterka  Słowenia 7 z 25 28% 1996/1997
17. Andreas Widhölzl  Austria 7 z 27 25,9% 1999/2000
17. Adam Małysz  Polska 7 z 22 31,8% 2001/2002
17. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 7 z 23 30,4% 2003/2004
17. Thomas Morgenstern  Austria 7 z 26 26,9% 2010/2011

Podział według państw

Miejsce Kraj Procent Liczba Sezon
1.  Finlandia 64,3% 18 z 28 2004/2005
2.  Austria 62,9% 17 z 27 2008/2009
3.  Austria 59,3% 16 z 27 2007/2008
4.  Słowenia 58,6% 17 z 29 2015/2016
5.  Niemcy 57,7% 15 z 26 1999/2000
5.  Austria 57,7% 15 z 26 2010/2011
7.  Austria 57,1% 12 z 21 1991/1992
8.  Austria 53,8% 14 z 26 2011/2012
9.  Austria 52,4% 11 z 21 1994/1995
9.  Polska 52,4% 11 z 21 2000/2001
11.  Norwegia 52,2% 12 z 23 2003/2004
12.  Finlandia 50% 10 z 20 1987/1988
13.  Austria 47,8% 11 z 23 2009/2010
14.  Austria 45,5% 10 z 22 1990/1991
15.  Austria 44,4% 12 z 27 2012/2013
15.  Japonia 44,4% 12 z 27 1997/1998
17.  Austria 44% 11 z 25 1979/1980
18.  Niemcy 42,1% 8 z 19 1993/1994
19.  Norwegia 40,9% 9 z 22 1981/1982
20.  Finlandia 40% 10 z 25 1985/1986
20.  Finlandia 40% 10 z 25 1982/1983
22.  Finlandia 39,3% 11 z 28 1995/1996
23.  Szwajcaria 39,1% 9 z 23 2009/2010
24.  Finlandia 38,1% 8 z 21 1991/1992
25.  Austria 38% 8 z 21 1984/1985
26.  Polska 37,5% 9 z 24 2006/2007
27.  Niemcy 36,4% 8 z 22 2001/2002
28.  Japonia 36% 9 z 25 1996/1997
28.  Austria 36% 9 z 25 1985/1986
30.  Niemcy 35,5% 11 z 31 2014/2015

Najwięcej razy na podium Pucharu Świata w sezonie

Podział według zawodników

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba Procent Sezon
1. Peter Prevc  Słowenia 22 z 29 75,9% 2015/2016
2. Gregor Schlierenzauer  Austria 20 z 27 74,1% 2008/2009
3. Martin Schmitt  Niemcy 18 z 29 62,1% 1998/1999
4. Martin Schmitt  Niemcy 17 z 26 65,4% 1999/2000
4. Simon Ammann  Szwajcaria 17 z 27 63% 2008/2009
6. Simon Ammann  Szwajcaria 16 z 23 69,6% 2009/2010
6. Thomas Morgenstern  Austria 16 z 26 61,5% 2010/2011
6. Janne Ahonen  Finlandia 16 z 27 59,3% 1999/2000
6. Thomas Morgenstern  Austria 16 z 27 59,3% 2007/2008
6. Gregor Schlierenzauer  Austria 16 z 27 59,3% 2012/2013
11. Andreas Goldberger  Austria 15 z 21 71,4% 1994/1995
11. Janne Ahonen  Finlandia 15 z 28 53,6% 2004/2005
11. Kazuyoshi Funaki  Japonia 15 z 29 51,7% 1998/1999
11. Severin Freund  Niemcy 15 z 31 48,4% 2014/2015
15. Adam Małysz  Polska 14 z 21 66,7% 2000/2001
15. Adam Małysz  Polska 14 z 22 63,6% 2001/2002
15. Matti Nykänen  Finlandia 14 z 25 56% 1985/1986
15. Primož Peterka  Słowenia 14 z 25 56% 1996/1997
15. Andreas Widhölzl  Austria 14 z 27 51,9% 1999/2000
15. Gregor Schlierenzauer  Austria 14 z 27 51,9% 2007/2008
15. Noriaki Kasai  Japonia 14 z 29 48,3% 1998/1999
15. Peter Prevc  Słowenia 14 z 31 45,2% 2014/2015
23. Adam Małysz  Polska 13 z 24 54,2% 2006/2007
23. Matti Nykänen  Finlandia 13 z 25 52% 1982/1983
23. Janne Ahonen  Finlandia 13 z 23 56,5% 2003/2004
23. Janne Ahonen  Finlandia 13 z 29 44,8% 1998/1999
23. Stefan Kraft  Austria 13 z 31 41,9% 2014/2015

Podział według państw

Miejsce Kraj Procent Liczba Sezon
1.  Austria 50,8% 32 z 63 1991/1992
2.  Austria 45,7% 37 z 81 2007/2008
3.  Japonia 43,7% 38 z 87 1998/1999
4.  Austria 43,2% 35 z 81 2008/2009
5.  Austria 42,3% 33 z 78 2010/2011
6.  Austria 41,3% 31 z 75 1979/1980
7.  Austria 38,9% 28 z 72 1980/1981
8.  Austria 38,5% 30 z 78 2011/2012
9.  Austria 37,7% 26 z 69 2009/2010
10.  Japonia 37% 30 z 81 1997/1998
11.  Austria 35,8% 29 z 81 2002/2003
12.  Finlandia 35,7% 30 z 84 1995/1996
13.  Austria 35,3% 18 z 51 1992/1993
14.  Austria 34,8% 23 z 66 1990/1991
15.  Finlandia 34,6% 27 z 78 1999/2000
16.  Słowenia 34,5% 30 z 87 2015/2016
17.  Norwegia 33,3% 23 z 69 2003/2004
 Austria 33,3% 25 z 75 1985/1986
19.  Szwajcaria 32,2% 16 z 69 2009/2010
20.  Norwegia 31,9% 23 z 72 1980/1981
21.  Finlandia 31,7% 20 z 63 2000/2001
22.  Austria 30,7% 23 z 75 1989/1990
23.  Niemcy 30,3% 20 z 66 1990/1991
 Norwegia 30,3% 20 z 66 1981/1982
25.  Finlandia 29,8% 25 z 84 2004/2005
26.  Niemcy 29,5% 23 z 78 1999/2000
27.  Japonia 29,3% 22 z 75 1996/1997
28.  Norwegia 28,7% 25 z 87 2015/2016
29.  Austria 28,6% 18 z 63 1984/1985
30.  Norwegia 28,4% 23 z 81 2007/2008
 Austria 28,4% 23 z 81 2012/2013

Najwięcej wygranych z rzędu konkursów Pucharu Świata

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba Sezon
1. Janne Ahonen  Finlandia 6 2004/2005
1. Matti Hautamäki  Finlandia 6 2004/2005
1. Thomas Morgenstern  Austria 6 2007/2008
1. Gregor Schlierenzauer  Austria 6 2008/2009
5. Andreas Goldberger  Austria 5 1994/1995
5. Adam Małysz  Polska 5 2000/2001
5. Sven Hannawald  Niemcy 5 2001/2002
8. Ole Bremseth  Norwegia 4 1981/1982
8. Jens Weißflog  NRD 4 1983/1984
8. Andreas Felder  Austria 4 1984/1985
8. Espen Bredesen  Norwegia 4 1992/1993
1993/1994
8. Martin Schmitt  Niemcy 4 1999/2000
8. Janne Ahonen  Finlandia 4 2004/2005
8. Gregor Schlierenzauer  Austria 4 2007/2008
8. Simon Ammann  Szwajcaria 4 2009/2010
8. Thomas Morgenstern  Austria 4 2010/2011
8. Severin Freund  Niemcy 4 2014/2015
8. Peter Prevc  Słowenia 4 2015/2016
8. Kamil Stoch  Polska 4 2016/2017

Najwięcej razy z rzędu na podium konkursów Pucharu Świata

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba Przedział czasowy Miejsca
1. Janne Ahonen  Finlandia 13 27.11.2004 – 9.01.2005 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 2 1
2. Peter Prevc  Słowenia 12 06.12.2015 – 30.01.2016 2 2 1 1 1 3 1 1 1 1 3 1
3. Matti Nykänen  Finlandia 9 21.02.1986 – 07.12.1986 3 2 1 1 2 1 3 2 1
4. Gregor Schlierenzauer  Austria 9 10.01.2009 – 11.11.2009 1 1 2 1 1 1 1 1 1
5. Stefan Kraft  Austria 9 29.01.2017 – 16.03.2017 2 1 1 3 3 1 2 1 1
6. Thomas Morgenstern  Austria 8 01.12.2007 – 30.12.2007 1 1 1 1 1 1 3 1
7. Gregor Schlierenzauer  Austria 8 07.03.2008 – 13.12.2008 1 1 1 1 3 1 3 2
8. Jens Weißflog  NRD 7 30.12.1983 – 15.01.1984 2 1 1 1 1 2 1
9. Espen Bredesen  Norwegia 7 07.03.1993 – 14.12.1993 3 1 1 1 1 3 2
10. Andreas Goldberger  Austria 7 10.12.1994 – 08.01.1995 2 1 2 2 2 1 1
11. Sven Hannawald  Niemcy 7 30.12.2001 – 20.01.2002 1 1 1 1 1 2 2
12. Simon Ammann  Szwajcaria 7 07.12.2008 – 01.02.2009 1 1 2 1 3 1 2

Konkursy drużynowe

Najwięcej razy na podium w konkursach drużynowych Pucharu Świata

Stan na 25 marca 2017, po zawodach w Słowenia Planicy.

Miejsce Państwo Razem
1.  Austria 28 21 19 68
2.  Norwegia 18 19 13 50
3.  Finlandia 15 13 9 37
4.  Niemcy 11 18 16 45
5.  Słowenia 9 4 7 20
6.  Japonia 4 7 11 22
7.  Polska 2 5 8 15
8.  Rosja 0 1 2 3
9.  Szwajcaria 0 0 1 1

Miejsca rozgrywania Pucharu Świata

Puchar Świata jest rozgrywany głównie w krajach nordyckich (w Norwegii i Finlandii, okazjonalnie w Szwecji) i Europie Środkowej (w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowenii i Szwajcarii), z pojedynczymi konkursami w Japonii. Sporadycznie, w wybranych latach, także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, we Francji i Włoszech. W Polsce konkursy PŚ odbywają się w Zakopanem (pierwszy konkurs 26 stycznia 1980) i w Wiśle (pierwszy konkurs 9 stycznia 2013). W sumie zawody tej rangi odbywały się w 55 miejscach, w 15 krajach (w 18, jeśli potraktować oddzielnie Czechosłowację, Jugosławię i NRD).

Miejsca rozgrywania PŚ w poszczególnych sezonach

Lp. Miejscowość 79/
80
80/
81
81/
82
82/
83
83/
84
84/
85
85/
86
86/
87
87/
88
88/
89
89/
90
90/
91
91/
92
92/
93
93/
94
94/
95
95/
96
96/
97
97/
98
98/
99
99/
00
00/
01
01/
02
02/
03
03/
04
04/
05
05/
06
06/
07
07/
08
08/
09
09/
10
10/
11
11/
12
12/
13
13/
14
14/
15
15/
16
16/
17
1. Włochy Cortina d’Ampezzo [d]
2. Niemcy Oberstdorf
3. Niemcy Garmisch-Partenkirchen
4. Austria Innsbruck [d]
5. Austria Bischofshofen
6. Japonia Sapporo
7. Kanada Thunder Bay
8. Polska Zakopane [d]
9. Francja Saint-Nizier [d]
10. Szwajcaria Sankt Moritz
11. Szwajcaria Gstaad [d]
12. Szwajcaria Engelberg [d]
13. Norwegia Vikersund [d]
14. Finlandia Lahti [e] [d]
15. Szwecja Falun [d] [d]
16. Norwegia Oslo [d]
17. /Słowenia Planica
18. Czechosłowacja Szczyrbskie Jezioro
19. Czechy Harrachov [d] [d] [d] [d]
20. Czechy Liberec [d] [d] [d]
21. Stany Zjednoczone Ironwood
22. Francja Chamonix
23. Norwegia Bærum [d]
24. Austria Tauplitz
25. Stany Zjednoczone Lake Placid
26. Sarajewo [f]
27. Norwegia Lillehammer
28. Szwecja Örnsköldsvik
29. /Niemcy Klingenthal [d]
30. Oberwiesenthal [d]
31. /Niemcy Oberhof [d]
32. Norwegia Rælingen
33. Włochy Gallio
34. Norwegia Meldal
35. Włochy Predazzo [d]
36. Szwecja Sollefteå
37. Norwegia Raufoss
38. Francja Courchevel [d] [d]
39. Szwecja Bollnäs
40. Norwegia Trondheim
41. Niemcy Ruhpolding
42. Austria Murau
43. Niemcy Willingen [d]
44. Finlandia Kuopio
45. Austria Villach
46. Stany Zjednoczone Iron Mountain
47. Finlandia Kuusamo [d]
48. Japonia Hakuba
49. Austria Ramsau [d]
50. Stany Zjednoczone Park City
51. Niemcy Titisee-Neustadt
52. Włochy Pragelato
53. Kanada Whistler
54. Rosja Krasnaja Polana
55. Polska Wisła
56. Rosja Niżny Tagił
57. Kazachstan Ałmaty
58. Korea Południowa Pjongczang

Miejsca rozgrywania konkursów inaugurujących sezony PŚ

Miejscowość Sezony
Włochy Cortina d’Ampezzo 1979/1980, 1980/1981[g], 1981/1982, 1982/1983
Kanada Thunder Bay 1984/1985, 1985/1986, 1986/1987, 1987/1988, 1988/1989, 1991/1992
Stany Zjednoczone Lake Placid 1990/1991
Szwecja Falun 1992/1993
Słowenia Planica 1993/1994, 1994/1995
Norwegia Lillehammer 1995/1996, 1996/1997, 1997/1998, 1998/1999, 2012/2013
Finlandia Kuopio 1999/2000, 2000/2001, 2001/2002
Finlandia Kuusamo 2002/2003, 2003/2004, 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007, 2007/2008, 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011, 2011/2012, 2016/2017
Niemcy Klingenthal 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016

Miejsca rozgrywania konkursów finałowych sezonów PŚ

Miejscowość Sezony
Czechosłowacja Szczyrbskie Jezioro 1979/1980, 1984/1985, 1990/1991
/ Słowenia Planica 1980/1981, 1981/1982, 1982/1983, 1986/1987, 1987/1988, 1988/1989, 1991/1992, 1992/1993, 1996/1997, 1997/1998, 1998/1999, 1999/2000, 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003, 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007, 2007/2008, 2008/2009, 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017
Norwegia Oslo 1986/1987, 1995/1996, 2003/2004, 2009/2010
Kanada Thunder Bay 1993/1994
Niemcy Oberstdorf 1994/1995

Pozostałe statystyki

Największa i najmniejsza przewaga pierwszego zawodnika nad drugim w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Od sezonu 1993/1994 w którym za miejsca zajęte w konkursach Pucharu Świata zawodnicy otrzymywali punkty według następującej tabeli.

miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
punkty 100 80 60 50 45 40 36 32 29 26 24 22 20 18 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
  • 813 pkt – Peter Prevc – Severin Freund, Sezon 2015/2016
  • 0 pkt – Severin FreundPeter Prevc, Sezon 2014/2015 (o zwycięstwie klasyfikacji generalnej PŚ decydowała ilość zwycięstw w jednym sezonie. Severin Freund odniósł w tym sezonie 9 zwycięstw, zaś Prevc 3)

W sezonach od 1979/1980 do 1992/1993 w których skoczkom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata według następującej tabeli:

miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
punkty 25 20 15 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Największa przewaga pierwszego/ych zawodnika/ów nad drugim/kolejnym w konkursach Pucharu Świata

Punkty Zawodnicy Data Miejscowość Rozmiar skoczni
47,5 pkt Austria FelderNorwegia Fidjestøl 14.03.1987 Planica mamucia
46,6 pkt Austria Schlierenzauer i Norwegia EvensenSzwajcaria Ammann 12.02.2011 Vikersund mamucia
44,9 pkt Polska MałyszFinlandia Ahonen 04.01.2001 Innsbruck duża
43,5 pkt Finlandia NieminenAustria Vettori 11.03.1992 Trondheim duża
43,2 pkt Finlandia AhonenNiemcy Herr 27.11.2004 Kuusamo duża
42,7 pkt Niemcy FreundNorwegia Fannemel 15.02.2015 Vikersund mamucia
39,3 pkt Finlandia NykänenCzechosłowacja Parma 20.12.1987 Sapporo duża
38,8 pkt Polska MałyszNiemcy Schmitt 01.12.2001 Titisee-Neustadt duża
37,4 pkt Szwajcaria AmmannJaponia Kasai 17.01.2010 Sapporo duża
36,9 pkt Polska MałyszAustria Loitzl 20.01.2001 Salt Lake City duża
36,5 pkt Polska MałyszFinlandia Jussilainen 04.02.2001 Willingen duża
36,4 pkt Austria SchlierenzauerAustria Morgenstern 31.01.2009 Sapporo duża
35,4 pkt Finlandia NykänenAustria Vettori 26.01.1986 Sapporo duża
35,2 pkt Japonia HaradaPolska Małysz 18.02.1996 Iron Mountain duża
31,9 pkt Polska MałyszFinlandia Ahonen 06.01.2001 Bischofshofen duża
31,6 pkt Czechosłowacja PlocNorwegia Opaas 25.03.1984 Planica mamucia
31,3 pkt Japonia Kasai Petek 23.01.1993 Predazzo duża

Najmniejsza przewaga pierwszego zawodnika nad drugim w konkursach Pucharu Świata

Punkty Zawodnicy Data Miejscowość Rozmiar skoczni
0,1 pkt Austria KoglerNorwegia Bråten 01.01.1983 Garmisch-Partenkirchen duża
Norwegia BergAustria Felder 19.02.1986 Sankt Moritz normalna
Norwegia Opaas Klauser 30.12.1986 Oberstdorf duża
Norwegia Fidjestøl Weißflog 21.01.1989 Oberhof normalna
Austria WidhölzlNiemcy Hannawald 28.02.1998 Vikersund mamucia
Japonia FunakiAustria Morgenstern 05.02.2005 Sapporo duża
Finlandia HautamäkiAustria Widhölzl 19.03.2005 Planica mamucia
Szwajcaria KüttelCzechy Janda 03.12.2005 Lillehammer duża
Finlandia LarintoFinlandia Hautamäki 01.12.2010 Kuopio duża
Japonia ItōNorwegia Bardal 28.01.2012 Sapporo duża
Austria SchlierenzauerNorwegia Fannemel 25.11.2012 Lillehammer duża
Austria KoflerPolska Stoch 15.12.2012 Engelberg duża
Niemcy FreundNorwegia Gangnes 05.12.2015 Lillehammer normalna
0,2 pkt Norwegia RuudNorwegia Persson 08.01.1985 Cortina d’Ampezzo średnia
Finlandia NikkolaAustria Felder 04.03.1987 Örnsköldsvik średnia
Austria GoldbergerAustria Schwarzenberger 14.01.1996 Engelberg duża
Słowenia PeterkaSzwajcaria Reuteler 15.03.1998 Oslo duża
Niemcy SchmittAustria Widhölzl 27.03.2000 Iron Mountain duża
Słowenia D. PrevcNorwegia Tande 04.12.2016 Klingenthal duża
0,3 pkt Polska FijasPolska Bobak 27.01.1980 Zakopane duża
Austria HöllwarthPolska Małysz 18.01.2004 Zakopane duża
Austria SchlierenzauerSłowenia Kranjec 03.02.2013 Harrachov mamucia
Niemcy FreitagNorwegia Stjernen 16.02.2013 Oberstdorf mamucia

Najmniejsza przewaga punktowa od 1 do 10 miejsca w konkursach Pucharu Świata

Punkty Zawodnicy Data Miejscowość Rozmiar skoczni
5,3 pkt Niemcy FreundAustria Poppinger 05.12.2015 Lillehammer normalna
6,5 pkt WeißflogCzechosłowacja Ploc 01.01.1990 Garmisch-Partenkirchen duża

Najwyższe noty za dwa skoki w konkursie Pucharu Świata (bez lotów)

System bez punktów za wiatr

Punkty Zawodnicy Data Miejscowość
328,2 pkt Niemcy Sven Hannawald 08.02.2003 Willingen
319,1 pkt Niemcy Sven Hannawald 12.01.2002 Willingen
318,7 pkt Finlandia Janne Ahonen 27.11.2004 Kuusamo
316,0 pkt Polska Adam Małysz 04.02.2001 Willingen
309,0 pkt Finlandia Matti Hautamäki 12.01.2002 Willingen
308,8 pkt Austria Thomas Morgenstern 01.12.2007 Kuusamo
308,3 pkt Austria Andreas Widhölzl 08.02.2003 Willingen
Finlandia Janne Ahonen 28.11.2004 Kuusamo
307,0 pkt Austria Florian Liegl 08.02.2003 Willingen
306,6 pkt Norwegia Bjørn Einar Romøren 01.12.2007 Kuusamo
305,6 pkt Słowenia Robert Kranjec 26.11.2005 Kuusamo
303,8 pkt Austria Andreas Widhölzl 30.11.2002 Kuusamo
303,4 pkt Japonia Takanobu Okabe 07.12.1996 Kuusamo
303,0 pkt Słowenia Robert Kranjec 08.02.2003 Willingen
301,2 pkt Austria Wolfgang Loitzl 06.01.2009 Bischofshofen

System z punktami za wiatr

Punkty Zawodnicy Data Miejscowość
331,2 pkt Austria Andreas Kofler 28.11.2010 Kuusamo
328,3 pkt Austria Thomas Morgenstern 28.11.2010 Kuusamo
325,9 pkt Słowenia Peter Prevc 28.02.2016 Ałmaty
321,8 pkt Słowenia Domen Prevc 25.11.2016 Kuusamo
318,3 pkt Niemcy Severin Freund 25.11.2016 Kuusamo
314,3 pkt Niemcy Severin Freund 28.02.2016 Ałmaty
310,9 pkt Norwegia Daniel-André Tande 28.02.2016 Ałmaty
310,6 pkt Słowenia Peter Prevc 25.11.2016 Kuusamo
310,1 pkt Szwajcaria Simon Ammann 28.11.2010 Kuusamo
308,6 pkt Norwegia Anders Jacobsen 30.12.2012 Oberstdorf
308,0 pkt Austria Stefan Kraft 30.12.2016 Oberstdorf
307,3 pkt Austria Stefan Kraft 24.01.2016 Zakopane
307,2 pkt Niemcy Severin Freund 29.12.2015 Oberstdorf
306,4 pkt Austria Stefan Kraft 28.02.2016 Ałmaty
306,0 pkt Austria Michael Hayböck 28.02.2016 Ałmaty
305,9 pkt Słowenia Domen Prevc 18.12.2016 Engelberg
305,2 pkt Polska Kamil Stoch 30.12.2016 Oberstdorf
304,7 pkt Austria Michael Hayböck 17.12.2016 Engelberg
304,5 pkt Austria Manuel Fettner 25.11.2016 Kuusamo
304,2 pkt Słowenia Peter Prevc 20.12.2015 Engelberg
Austria Michael Hayböck 29.12.2015 Oberstdorf
303,7 pkt Polska Maciej Kot 25.11.2016 Kuusamo
303,1 pkt Niemcy Karl Geiger 25.11.2016 Kuusamo
302,7 pkt Austria Gregor Schlierenzauer 06.12.2014 Lillehammer
301,9 pkt Szwajcaria Simon Ammann 29.12.2013 Oberstdorf
301,6 pkt Słowenia Domen Prevc 17.12.2016 Engelberg
301,4 pkt Norwegia Johan Remen Evensen 28.11.2010 Kuusamo
301,3 pkt Niemcy Markus Eisenbichler 25.11.2016 Kuusamo
301,2 pkt Słowenia Domen Prevc 10.12.2016 Lillehammer
300,7 pkt Polska Kamil Stoch 15.12.2013 Titisee-Neustadt
300,3 pkt Austria Gregor Schlierenzauer 21.01.2012 Zakopane
Austria Andreas Kofler 25.11.2016 Kuusamo

Podwójni triumfatorzy konkursu Pucharu Świata

Zawodnicy Data Miejscowość Rozmiar skoczni
Norwegia Per Bergerud, Manfred Deckert 03.01.1982 Innsbruck duża
Ulf Findeisen, Austria Ernst Vettori 19.01.1986 Oberwiesenthal duża
Norwegia Jon Inge Kjørum, Czechosłowacja Pavel Ploc 14.01.1989 Harrachov duża
Finlandia Ari-Pekka Nikkola, Franci Petek 11.02.1990 Engelberg duża
Austria Andreas Felder, Jens Weißflog 01.01.1991 Garmisch-Partenkirchen duża
Austria Andreas Goldberger, Finlandia Ari-Pekka Nikkola 21.01.1996 Sapporo duża
Norwegia Roar Ljøkelsøy, Polska Adam Małysz 29.01.2005 Zakopane duża
Norwegia Johan Remen Evensen, Austria Gregor Schlierenzauer 12.02.2011 Vikersund mamucia
Polska Piotr Żyła, Austria Gregor Schlierenzauer 17.03.2013 Oslo duża
Szwajcaria Simon Ammann, Japonia Noriaki Kasai 29.11.2014 Kuusamo duża
Polska Maciej Kot, Słowenia Peter Prevc 11.02.2017 Sapporo duża

Ex aequo na podium (drugie miejsce)

Zawodnicy Data Miejscowość Rozmiar skoczni
Czechosłowacja Pavel Ploc, Austria Hans Wallner 18.02.1983 Vikersund duża
Czechosłowacja Pavel Ploc, Jens Weißflog 18.03.1984 Oberstdorf mamucia
Austria Andreas Goldberger, Norwegia Lasse Ottesen 06.12.1992 Falun duża
Finlandia Mika Laitinen, Norwegia Sturle Holseter 18.01.1997 Sapporo normalna
Słowenia Primož Peterka, Niemcy Dieter Thoma 12.12.1997 Harrachov normalna
Austria Stefan Horngacher, Austria Martin Koch 24.01.2002 Hakuba duża
Polska Adam Małysz, Austria Andreas Goldberger 01.01.2003 Garmisch-Partenkirchen duża
Austria Andreas Kofler, Niemcy Sven Hannawald 06.01.2003 Bischofshofen duża
Norwegia Roar Ljøkelsøy, Austria Florian Liegl 09.03.2003 Oslo duża
Norwegia Bjørn Einar Romøren, Szwajcaria Simon Ammann 12.03.2004 Lillehammer duża
Niemcy Severin Freund, Norwegia Anders Bardal 04.12.2011 Lillehammer duża
Austria Andreas Kofler, Niemcy Andreas Wellinger 16.12.2012 Engelberg duża

Ex aequo na podium (trzecie miejsce)

Zawodnicy Data Miejscowość Rozmiar skoczni
Stany Zjednoczone Mike Holland, Stany Zjednoczone Jeff Hastings 15.01.1983 Lake Placid duża
Stany Zjednoczone Jeff Hastings, Kanada Horst Bulau 17.12.1983 Lake Placid normalna
Norwegia Trond Jøran Pedersen, Polska Tadeusz Fijas, Czechosłowacja Jiří Parma 23.02.1985 Harrachov mamucia
Austria Andreas Rauschmeier, Primoz Ulaga 11.02.1990 Engelberg duża
Finlandia Ari-Pekka Nikkola, Japonia Takanobu Okabe 21.01.1995 Sapporo normalna
Japonia Naoto Ito, Japonia Kazuyoshi Funaki 05.02.1995 Falun normalna
Polska Adam Małysz, Słowenia Primož Peterka 01.03.1996 Lahti normalna
Japonia Kazuyoshi Funaki, Finlandia Jani Soininen 09.03.1997 Lahti duża
Finlandia Mika Laitinen, Słowenia Primož Peterka 08.12.1997 Villach normalna
Niemcy Martin Schmitt, Japonia Noriaki Kasai 09.01.1999 Engelberg duża
Finlandia Janne Ahonen, Niemcy Sven Hannawald 13.03.2002 Falun duża
Norwegia Sigurd Pettersen, Finlandia Janne Ahonen 25.01.2004 Sapporo duża
Czechy Jakub Janda, Polska Adam Małysz 09.03.2005 Kuopio duża
Szwajcaria Simon Ammann, Słowenia Robert Kranjec 22.03.2009 Planica mamucia
Niemcy Severin Freund, Norwegia Anders Jacobsen 10.03.2013 Lahti duża
Słowenia Peter Prevc, Austria Thomas Diethart 29.12.2013 Oberstdorf duża
Austria Michael Hayböck, Słowenia Jernej Damjan 20.12.2014 Engelberg duża
Szwajcaria Simon Ammann, Japonia Noriaki Kasai 04.01.2015 Innsbruck duża
Austria Stefan Kraft, Szwajcaria Simon Ammann 10.03.2015 Kuopio normalna
Słowenia Peter Prevc, Polska Kamil Stoch 15.03.2015 Oslo duża

Całe podium zajmowane przez zawodników z jednego kraju w konkursie PŚ

Kraj Zawodnicy Data Miejscowość
 Austria Toni Innauer, Hubert Neuper, Alfred Groyer 27.12.1979 Cortina d’Ampezzo
 Austria Armin Kogler, Hubert Neuper, Toni Innauer (+ 4. Klaus Tuchscherer) 20.01.1980 Thunder Bay
 Austria Hubert Neuper, Armin Kogler, Hans Millonig 22.03.1980 Planica
 Austria Armin Kogler, Hans Millonig, Hubert Neuper 25.03.1980 Štrbské Pleso
 Austria Alois Lipburger, Andreas Felder, Fritz Koch 14.02.1981 Ironwood
 Norwegia Ole Bremseth, Olav Hansson, Johan Sætre 20.03.1982 Štrbské Pleso
 Niemcy André Kiesewetter, Dieter Thoma, Josef Heumann 15.12.1990 Sapporo
 Austria Andreas Felder, Heinz Kuttin, Werner Haim 02.03.1991 Lahti
 Austria Andreas Felder, Werner Rathmayr, Martin Höllwarth 17.01.1992 Sankt Moritz
 Austria Werner Rathmayr, Andreas Felder, Andreas Goldberger 25.01.1992 Oberstdorf
 Japonia Kazuyoshi Funaki, Masahiko Harada, Hiroya Saitō 01.01.1998 Garmisch-Partenkirchen
 Japonia Masahiko Harada, Kazuyoshi Funaki, Hiroya Saitō 11.01.1998 Ramsau
 Japonia Takanobu Okabe, Hiroya Saitō, Noriaki Kasai 01.03.1998 Vikersund
 Finlandia Risto Jussilainen, Veli-Matti Lindström, Matti Hautamäki 03.03.2001 Oberstdorf
 Austria Andreas Widhölzl, Stefan Horngacher, Martin Koch 24.01.2002 Hakuba
 Austria Martin Höllwarth, Andreas Goldberger, Andreas Kofler 15.12.2002 Titisee-Neustadt
 Finlandia Matti Hautamäki, Tami Kiuru, Janne Ahonen 28.01.2006 Zakopane
 Austria Thomas Morgenstern, Andreas Kofler, Wolfgang Loitzl 09.12.2007 Trondheim
 Austria Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern, Wolfgang Loitzl 31.01.2009 Sapporo
 Austria Thomas Morgenstern, Andreas Kofler, Wolfgang Loitzl 17.12.2010 Engelberg
 Austria Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern, Martin Koch 18.03.2011 Planica
 Austria Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern 27.11.2011 Kuusamo
 Austria Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern 30.12.2011 Oberstdorf
 Słowenia Jernej Damjan, Peter Prevc, Robert Kranjec 26.01.2014 Sapporo
 Słowenia Peter Prevc, Domen Prevc, Robert Kranjec 30.01.2016 Sapporo

Inne

  • Dotychczas, w 870 zawodach w cyklu Pucharu Świata (na 919 zaplanowanych), zwyciężało 146 zawodników. W 10 przypadkach dwóch zawodników dzieliło najwyższy stopień podium (Stan po zakończeniu sezonu 2014/2015).
  • Nigdy w historii PŚ Kryształowej Kuli nie zdobył zawodnik spoza Europy. Najbliżej tego osiągnięcia w czasie obowiązywania obecnej punktacji (od sezonu 1993/1994) był Kazuyoshi Funaki (Japonia), który w sezonie 1997/1998 zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, przegrywając z Primožem Peterką o 19 punktów. Spośród skoczków rywalizujących w czasach poprzedniej punktacji (do sezonu 1992/1993) jedynym spoza Europy, który uplasował się na 2. pozycji, był Horst Bulau (Kanada), którego o 17 punktów wyprzedził Matti Nykänen.
  • Tylko raz zdarzyło się, by zwycięzca 1. konkursu PŚ wygrał zarazem ostatni konkurs. Dokonał tego Martin Schmitt, który w sezonie 2000/2001 wygrał inauguracyjne zawody w Kuopio i finalne zawody w Planicy.
  • Austriak Ernst Vettori nigdy nie zdobył Kryształowej Kuli, mimo że aż 4-krotnie zajmował miejsca na podium klasyfikacji generalnej (był 3 razy 2. i raz 3.).

Oficjalni nadawcy

Kraj Nadawca
 Austria ORF
 Czechy ČT
 Finlandia MTV3, Yle
 Japonia NHK
 Niemcy ARD, ZDF
 Norwegia NRK
 Polska TVP
 Słowenia RTVSLO
 Szwajcaria SRG SSR
 Unia Europejska Eurosport

Zobacz też

  1. Wyjątkiem od tej reguły był sezon 1983/1984, w którym do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wliczono także punkty zdobyte podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Sarajewie (w 1984).
  2. Wyjątkiem od tej reguły były sezony 1991/1992, 1993/1994, 1995/1996 i 1997/1998, w których do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wliczono także punkty zdobyte podczas mistrzostw świata w lotach narciarskich w Harrachovie (w 1992), w Planicy (w 1994), w Tauplitz/Bad Mitterndorf (w 1996) oraz w Oberstdorfie (w 1998).
  3. Formalnie Freund i Prevc zajęli ex aequo 1. miejsce, jednak Niemiec otrzymał Kryształową Kulę za względu na większą liczbę zwycięstw w konkursach indywidualnych (9:3).
  4. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab Konkurs został odwołany.
  5. Nie rozegrano PŚ indywidualnie, ale konkursy drużynowe zaliczono do Pucharu Narodów.
  6. Konkursy o mistrzostwo olimpijskie w 1984, zaliczone do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 1983/1984.
  7. Z powodu odwołania konkursu w Cortinie sezon rozpoczął się w Oberstdorfie (miejscu kolejnych zmagań w kalendarzu PŚ).
  1. Adrian Dworakowski: Historia Pucharu Świata. skijumping.pl, 2002-06-30. [dostęp 2014-01-04]. (pol.).
  2. a b c O Pucharze Świata. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2014-01-05]. (pol.).
  3. Zawodnicy z prawem startu w Pucharze Świata. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2014-01-07]. (pol.).
  4. Kwoty startowe w Pucharze Świata. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-01-22]. (pol.).
  5. Skoki narciarskie – poznaj dyscyplinę. sport.tvp.pl. [dostęp 2014-01-06]. (pol.).
  6. Paweł Stawowczyk: Zasady punktacji poszczególnych konkursów. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2014-01-06]. (pol.).
  7. The International Ski Competition Rules – Book III Ski Jumping. fis-ski.com. [dostęp 2014-01-06]. (ang.).
  8. Paweł Guzik: Skoki narciarskie: FIS podaje szczegóły nowych zasad!. skijumping.pl. [dostęp 2010-01-29]. (pol.).
  9. Paweł Guzik: Skoki narciarskie: Nowe zasady punktacji tylko w kilku konkursach!. skijumping.pl. [dostęp 2010-01-29]. (pol.).
  10. FIS-Ski – All Podiums. fis-ski.com. [dostęp 2013-01-28]. (ang.).
  11. FIS-Ski – Multi podiums – Winner. data.fis-ski.com. [dostęp 2013-11-26]. (ang.).
  12. FIS-Ski – Multi podiums – Top 3. data.fis-ski.com. [dostęp 2013-11-26]. (ang.).
  13. FIS-Ski – Multi podiums – Top 5. data.fis-ski.com. [dostęp 2013-11-26]. (ang.).
  14. FIS-Ski – Multi podiums – Top 10. data.fis-ski.com. [dostęp 2013-11-26]. (ang.).
  15. Overview top ranked in all competitions. fis-ski.com. [dostęp 2016-01-10]. (ang.).
  16. Adam Kwieciński: Zawodnicy. [dostęp 2016-01-10].

Linki zewnętrzne