Wyspy Briońskie: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 44 bajty ,  3 lata temu
Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 85.234.248.44) i przywrócono wersję 46297357 autorstwa Emptywords
Znaczniki: VisualEditor wulgaryzmy lub nieodpowiednie słownictwo (filtr nadużyć)
(Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 85.234.248.44) i przywrócono wersję 46297357 autorstwa Emptywords)
Pierwsi ludzie pojawili się na wyspach w okresie [[neolit]]u, ok. 3 tys. lat p.n.e. Około XVII w. p.n.e. archipelag opanowały przybyłe z Istrii plemiona Protoilirów. Dopiero w 177 r. p.n.e. Protoilirowie ulegli Rzymianom. Ci ostatni szybko docenili korzystne warunki naturalne archipelagu i wybudowali tu szereg obiektów rezydencyjnych i wypoczynkowych. Do lat 30. XIV w. wyspy należały do patriarchów Akwilei, którzy na przełomie XII i XIII w. wznieśli na Brioni pierwsze budowle obronne. Od [[XIV wiek]]u Wyspy Briońskie należały do [[Republika Wenecka|Republiki Weneckiej]], jednak już pod koniec XV w. opustoszały na skutek panującej tu malarii. Po upadku Republiki Weneckiej w [[1797]] r. dostały się we władanie [[Austria|Austrii]], która uzyskała potwierdzenie tego nabytku na [[kongres wiedeński|kongresie wiedeńskim]] w [[1815]] r. W połowie XIX w., w związku z przekształceniem [[Pula|Puli]] w port wojenny i bazę cesarskiej floty, na osłaniających ją wyspach wzniesiono fortyfikacje z największymi na Morzu Śródziemnym armatami kalibru 210 mm. Podczas pierwszej wojny światowej Veliki Brijun był bazą okrętów podwodnych cesarsko-królewskiej floty.
 
W [[1893]] r. wyspy kupił wiedeński przemysłowiec [[Paul Kupelwieser]], który postanowił urządzić tu kurort. Do zwalczenia ognisk malarii zaangażował znanego lekarza epidemiologa, [[Robert Koch|Roberta Kocha]]. Na wyspach zbudowano hotele, największe w Europie pola golfowe, korty tenisowe i kąpieliska, założono nawet stadninę koni wierzchowych. Przyjeżdżała tutaj cała europejska elita. Po zakończeniu [[I wojna światowa|I wojny światowej]] należały do [[Włochy|Włoch]]. Po śmierci ojca w [[1919]] r. Karol Kupelwieser kontynuował działalność ośrodka hotelowo-rekreacyjnego. W [[1926]] r. odnotowano tu 4068 gości. Po samobójstwie Karola kompleksem zarządzał jego brat, Leopold. Interesy jednak nie szły dobrze i w [[1934]] r. kontrolę nad nimi przejęła Banca di Verona, a po niej w [[1935]] r. szwajcarszwajcarskie konsorcjum GÓWNObankowe z Puli. W [[1936]] r. nieruchomości te przeszły pod kontrolę włoskiego Ministerstwa Finansów<ref name="Lenz"/>.
 
ości te przeszły pod kontrolę włoskiego Ministerstwa Finansów<ref name="Lenz" />.
 
W [[1947]] r., gdy Wyspy Briońskie stały się częścią [[Jugosławia|Jugosławii]], komunistyczny przywódca [[Josip Broz Tito]] przekształcił wyspy w swoją letnią rezydencję. W obiektach na wyspie Veliki Brijun przyjmował szereg zagranicznych delegacji i wielu światowych przywódców. Od [[1952]] r. Tito miał również swój dom na sąsiedniej wysepce Vanga, w którym przebywała jego rodzina i byli goszczeni najbliżsi przyjaciele.
15 734

edycje

Menu nawigacyjne