Diecezja Jackson: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmptyBot (dyskusja | edycje)
m →‎top: poprawa linku z przekierowania na właściwy artykuł, replaced: MissisipiMissisipi
AndrzeiBOT (dyskusja | edycje)
m Bot poprawa linki wewnętrzne, apostrofy, cudzysłowy itp.
Linia 45: Linia 45:


== Historia ==
== Historia ==
Po raz pierwszy duchowni katoliccy odwiedzili tereny późniejszego stanu Missisipi w XVII w. Było to podczas wypraw badawczych [[René-Robert Cavelier de La Salle|La Salle'a]], [[Jacques Marquette|Marquette'a]] i [[Pierre Le Moyne d'Iberville|d'Iberville'a]]. W końcu wieku XVIII trzech misjonarzy hiszpańskich utworzyło misje katolickie w okolicach [[Natchez (Missisipi)|Natchez]]. Jednak kiedy w roku 1783 tereny te przejęły Stany Zjednoczone, misje zostały opuszczone, a własność Kościoła skonfiskowano. Przez wiele lat katolicy z Natchez pozostawali bez opieki duszpasterskiej. By temu zaradzić [[18 lipca]] [[1826]] roku utworzono '''Wikariat Apostolski Missisipi''', który obejmował terytorium stanu o tej samej nazwie. Wikariuszem został dotychczasowy biskup Luizjany i Obu Floryd (późniejsza [[archidiecezja Nowy Orlean]], pod którą podlegały do tej pory tereny Missisipi) [[Louis-Guillaume-Valentin Dubourg]] [[Sulpicjanie|PSS]], który niedługo później powrócił do swej ojczystej [[Francja|Francji]]. [[28 lipca]] [[1837]] [[wikariat apostolski]] podniesiono do rangi '''diecezji''' z siedzibą w '''Natchez'''. Pierwszym ordynariuszem został [[Sulpicjanie|sulpicjański]] kapłan pochodzący z [[Baltimore]] [[John Joseph Mary Benedict Chanche]] (1795-1852). Gdy przybył on do swej diecezji zastał tylko jednego kapłana, który na dodatek pracował tam tymczasowo. Kamień węgielny pod budowę katedry NMP w Natchez położono w roku 1842. W chwili śmierci bpa Chanche diecezja posiadała 11 księży, 11 kościołów i 13 misji. W połowie XX w. zaczęto uważać, że bardziej odpowiednim miastem do sprawnego administrowania diecezją będzie stolica stanu, miasto Jackson. Z tego powodu w roku 1947 przeniesiono tam władze diecezji i kurię. [[18 grudnia]] [[1956]] diecezja oficjalnie zmieniła nazwę na '''Natchez-Jackson''', a od [[1 marca]] [[1977]] nosi nazwę '''diecezja Jackson'''. Tego samego dnia wyodrębniona została również [[diecezja Biloxi]]. Na nową katedrę diecezjalną wybrano kościół św. Piotra Apostoła, który wybudowano w roku 1900.
Po raz pierwszy duchowni katoliccy odwiedzili tereny późniejszego stanu Missisipi w XVII w. Było to podczas wypraw badawczych [[René-Robert Cavelier de La Salle|La Salle’a]], [[Jacques Marquette|Marquette’a]] i [[Pierre Le Moyne d’Iberville|d’Iberville’a]]. W końcu wieku XVIII trzech misjonarzy hiszpańskich utworzyło misje katolickie w okolicach [[Natchez (Missisipi)|Natchez]]. Jednak kiedy w roku 1783 tereny te przejęły Stany Zjednoczone, misje zostały opuszczone, a własność Kościoła skonfiskowano. Przez wiele lat katolicy z Natchez pozostawali bez opieki duszpasterskiej. By temu zaradzić [[18 lipca]] [[1826]] roku utworzono '''Wikariat Apostolski Missisipi''', który obejmował terytorium stanu o tej samej nazwie. Wikariuszem został dotychczasowy biskup Luizjany i Obu Floryd (późniejsza [[archidiecezja Nowy Orlean]], pod którą podlegały do tej pory tereny Missisipi) [[Louis-Guillaume-Valentin Dubourg]] [[Sulpicjanie|PSS]], który niedługo później powrócił do swej ojczystej [[Francja|Francji]]. [[28 lipca]] [[1837]] [[wikariat apostolski]] podniesiono do rangi '''diecezji''' z siedzibą w '''Natchez'''. Pierwszym ordynariuszem został [[Sulpicjanie|sulpicjański]] kapłan pochodzący z [[Baltimore]] [[John Joseph Mary Benedict Chanche]] (1795-1852). Gdy przybył on do swej diecezji zastał tylko jednego kapłana, który na dodatek pracował tam tymczasowo. Kamień węgielny pod budowę katedry NMP w Natchez położono w roku 1842. W chwili śmierci bpa Chanche diecezja posiadała 11 księży, 11 kościołów i 13 misji. W połowie XX w. zaczęto uważać, że bardziej odpowiednim miastem do sprawnego administrowania diecezją będzie stolica stanu, miasto Jackson. Z tego powodu w roku 1947 przeniesiono tam władze diecezji i kurię. [[18 grudnia]] [[1956]] diecezja oficjalnie zmieniła nazwę na '''Natchez-Jackson''', a od [[1 marca]] [[1977]] nosi nazwę '''diecezja Jackson'''. Tego samego dnia wyodrębniona została również [[diecezja Biloxi]]. Na nową katedrę diecezjalną wybrano kościół św. Piotra Apostoła, który wybudowano w roku 1900.


== Ordynariusze ==
== Ordynariusze ==

Wersja z 18:06, 26 cze 2017

{{{nazwa}}}
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Jackson
237 E. Amite St., P.O. Box 2248, Jackson, MS 39225-2248

Data powołania

28 lipca 1837

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

Mobile

Katedra diecezjalna

Katedra św. Piotra Apostoła

Biskup diecezjalny

Joseph Kopacz

Biskup senior

Joseph Latino

Dane statystyczne (2006)
Liczba wiernych
• odsetek wiernych

51 000
2,4%

Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych

79
49
30

Liczba osób zakonnych

262

Liczba parafii

74

Powierzchnia

97,495 km²

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Strona internetowa

Diecezja Jackson (łac. Dioecesis Jacksoniensis, ang. Diocese of Jackson) jest diecezją Kościoła rzymskokatolickiego w północnej części stanu Missisipi. Wcześniej znana jako diecezja Natchez (1837-1956) i diecezja Natchez-Jackson (1956-1977).

Historia

Po raz pierwszy duchowni katoliccy odwiedzili tereny późniejszego stanu Missisipi w XVII w. Było to podczas wypraw badawczych La Salle’a, Marquette’a i d’Iberville’a. W końcu wieku XVIII trzech misjonarzy hiszpańskich utworzyło misje katolickie w okolicach Natchez. Jednak kiedy w roku 1783 tereny te przejęły Stany Zjednoczone, misje zostały opuszczone, a własność Kościoła skonfiskowano. Przez wiele lat katolicy z Natchez pozostawali bez opieki duszpasterskiej. By temu zaradzić 18 lipca 1826 roku utworzono Wikariat Apostolski Missisipi, który obejmował terytorium stanu o tej samej nazwie. Wikariuszem został dotychczasowy biskup Luizjany i Obu Floryd (późniejsza archidiecezja Nowy Orlean, pod którą podlegały do tej pory tereny Missisipi) Louis-Guillaume-Valentin Dubourg PSS, który niedługo później powrócił do swej ojczystej Francji. 28 lipca 1837 wikariat apostolski podniesiono do rangi diecezji z siedzibą w Natchez. Pierwszym ordynariuszem został sulpicjański kapłan pochodzący z Baltimore John Joseph Mary Benedict Chanche (1795-1852). Gdy przybył on do swej diecezji zastał tylko jednego kapłana, który na dodatek pracował tam tymczasowo. Kamień węgielny pod budowę katedry NMP w Natchez położono w roku 1842. W chwili śmierci bpa Chanche diecezja posiadała 11 księży, 11 kościołów i 13 misji. W połowie XX w. zaczęto uważać, że bardziej odpowiednim miastem do sprawnego administrowania diecezją będzie stolica stanu, miasto Jackson. Z tego powodu w roku 1947 przeniesiono tam władze diecezji i kurię. 18 grudnia 1956 diecezja oficjalnie zmieniła nazwę na Natchez-Jackson, a od 1 marca 1977 nosi nazwę diecezja Jackson. Tego samego dnia wyodrębniona została również diecezja Biloxi. Na nową katedrę diecezjalną wybrano kościół św. Piotra Apostoła, który wybudowano w roku 1900.

Ordynariusze

Bibliografia